عینک آفتابی نامناسب بیماری آب مروارید را افزایش می‌دهد

 فوق تخصص شبکیه چشم مرکز آموزشی درمانی شهید محمدی گفت: عینک آفتابی نامناسب بیماری آب مروارید را افزایش می‌دهد

مسعود صالحی پور با اشاره به فصل تابستان و استفاده از عینک آفتابی گفت : نیاز به یک عینک آفتابی خوب و مناسب همیشه مورد توجه هست ، درشهر های ساحلی جنوب کشور نباید ازمراقبت چشم ها و استفاده از عینک های آفتابی غافل شد . عینک آفتابی استاندارد است که اشعه زیر طول موج ۴۰۰ نانومتر را جذب کند همچنین باید به طور کامل چشم را بپوشاند و ۸۰ درصد نوری را که به چشم می تابد جذب کند.

فوق تخصص شبکیه چشم مرکزآموزشی درمانی شهید محمدی بندرعباس در خصوص رنگ عینک های آفتابی اشاره کرد: بهترین رنگ برای عینک آفتابی رنگ قهوه ای و مشکی است سایر رنگ ها به جز رنگ آبی ممنوعیتی برای استفاده ندارند.

این فوق تخصص یاد آور شد : عینک های آفتابی با رنگ آبی به علت عدم جذب مناسب اشعه باعث آسیب به چشم می شوند و استفاده از آنها نه تنها هیچ اثر مثبتی در جذب اشعه ندارد بلکه اثرات معکوس نیز خواهد داشت لذا توصیه می شود که از عینک های آفتابی با رنگ آبی استفاده نشود.

صالحی پور ادامه داد: آنچه که حائز اهمیت است آن است که مردم آگاه باشند که قیمت در تعیین عینک آفتابی هیچ نقشی ندارد بسیاری از عینک های آفتابی با قیمت های مناسب نیز، قابلیت جذب اشعه UV را دارند.

فوق تخصص شبکیه چشم مرکزآموزشی درمانی شهید محمدی بندرعباس در این ارتباط توصیه می کند : عدم استفاده از عینک و یا استفاده از عینک های نامناسب شانس ابتلا به بیمار های چشمی مانند آب مروارید، کاتاراکت، پیر چشمی و آسیب به قرنیه را افزایش می دهد.