اوباما: سلاح‌های هسته‌ای آمریکا را تا یک سوم کاهش می‌دهیم

باراک اوباما در سخنرانی خود در شهر برلین با یادآوری خاطره پیروزی تاریخی این شهر نسبت به رضایت‌مندی ایجاد شده در آمریکا و اروپا در خصوص صلح و آرامش هشدار داد و در عین حال وعده داد سلاح‌های هسته‌ای آمریکا را در صورتی که روسیه نیز همین کار را انجام دهد تا یک سوم کاهش دهد.

به گزارش هرمزآننلاین، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین اعلام کرد: برنامه‌های گسترده نظارتی در این کشور باعث نجات جان انسان‌ها در دو طرف اقیانوس اطلس شده است. 

اوباما در این سخنرانی که در دروازه براندنبرگ در شهر برلین انجام داد، گفت: باید در سلاح‌های هسته‌ای آمریکا و روسیه کاهش جسورانه‌ای اعمال شود تا این دو قدرت جهانی از وضعیت جنگی که همچنان بذر بی‌اعتمادی را میان دولت‌های آنها پاشیده، دور شود.

اوباما در این سفر که در پایان سفر سه روزه خود به اروپا انجام شد، گفت: ممکن است ما در ترس نابودی هسته‌ای زندگی نکنیم اما تا زمانی که سلاح‌های هسته‌ای وجود دارند ما ایمنی واقعی نداریم.

این در حالی است که اوباما با برخی مناقشات داخلی و چالش‌های سیاست خارجی دست به گریبان است و در سفر اوباما به ‌آلمان دو چالش اصلی وی در این زمینه یعنی جنگ داخلی سوریه و برنامه‌های نظارتی و جاسوسی داخلی دولت آمریکا همچنان مطرح بود.

آلمان به عنوان یکی از کشورهای حامی حریم خصوصی به دنبال آن بوده تا پاسخ‌هایی را در خصوص برنامه‌های جاسوسی گسترده سازمان امنیت ملی آمریکا به دست آورد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان روز چهارشنبه در کنفرانس خبری با اوباما خواهان جدیت لازم در ارزیابی نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی شد هر چند که از تقابل علنی و مستقیم با اوباما اجتناب کرد.

مرکل در خصوص برنامه‌های آمریکا گفت: باید در این برنامه‌ها تناسب وجود داشته باشد این نبرد یک نبرد ادامه دار خواهد بود.

اوباما در سخنان خود از برنامه‌های نظارت بر تماس‌های تلفنی و اینترنتی دفاع کرد و آن را یک تلاش هدفمند خواند که باعث نجات جان انسان‌ها شده است.

وی خاطرنشان ساخت: ما می‌دانیم که به دلیل این اطلاعات دست‌کم ۵۰ تهدید نه فقط در آمریکا بلکه تهدیدهایی در کشور آلمان خنثی شده‌اند.

محور سفر اوباما به آلمان سخنرانی وی در دروازه براندنبرگ محل دیوار برلین، بوده است.

این سخنان اوباما با سخنراین ۵۰ سال پیش جان اف کندی در همین منطقه مقایسه می‌شود.

اوباما در جریان این سخنرانی با درآوردن کت خود خطاب به جمعیت گفت: ما می‌توانیم در میان دوستان خود کمی غیررسمی‌تر رفتار کنیم.

اوباما گفت: تهدیدهای امروز به اندازه تهدیدهای نیم قرن پیش جدی نیستند اما مبارزه برای آزادی، امنیت و منزلت بشر ادامه دارد و من به اینجا که یک شهر امید است آمده‌ام زیرا آزمون زمان نیازمند آن است که همان روحیه جنگندگی که نیم قرن پیش در برلین وجود داشت همچنان حفظ شود.

اوباما همچنین بر تمایل خود برای بستن زندان گوانتانامو تاکید کرد.