روحانی: دولت آینده از هیچ کمکی به فوتبال دریغ نمی‌کن

رئیس جمهور منتخب ایران دیشب (چهارشنبه) با اعضا و بازکنان تیم ملی فوتبال دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش هرمز انملاین به نقل از ایسنا، ساختمان مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، چهارشنبه شب میزبان تیم ملی فوتبال ایران بود. بازیکنان، کادر فنی و جمعی از مسئولان ورزش و فوتبال ایران، دیشب با دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب ایران دیدار کردند. 

دکتر حسن روحانی در این جلسه ابتدا به ملی پوشان و اعضای کادر فنی تیم ملی و مسئولان حاظر در جلسه خسته نباشید گفت و اظهار کرد: از این که فرصتی پیش آمد تا دلاوران ورزشکار ایران بتوانند دل مردم ایران را شاد کنند، خرسندم. این اتفاق به دنبال شادی مردم برای انتخابات بسیار خوب بود و شادی مضاعفی پدید آورد.

وی افزود: چند ساعت قبل از بازی با کاپیتان تیم ملی تلفنی حرف زدم و گفتم که سلام مرا به همه برساند و بگوید که مردم ایران از آنها انتطار پیروزی و به دنبالش شادی دوباره دارند. از او خواستم که به همه بگوید که مردم ایران برایشان دعا می‌کنند.

روحانی همچنین گفت: شکر خدا فوتبال در ایران جایگاه خوبی پیدا کرده و با فرهنگ و مذهب ما گره خورده است. چه کسی باور می‌کرد که روزی فوتبال بخشی از مسائل دینی ما باشد؟ وقتی بازیکنان در میدان نبرد می‌کردند، مردم ایران دعا می‌خواندند و پیرمردان و پیرزنانی هم بودند که برای پیروزی شان نذر می‌کردند و صلوات می‌فرستادند. فوتبال در جامعه وحدت درست کرده است.

وی ادامه داد: سه‌شنبه شب همه مردم ایران شاد بودند. با چه وسیله‌ای می‌شود افراد مختلف از قومیت‌ها و تفکرات متنوع را در یک شب گرد هم جمع کرد؟ ورزش و به خصوص فوتبال این کار را خیلی خوب انجام می‌دهد. پس فوتبال، سیاسی هم هست. برای شما لذت بخش‌ترین زمان، چه زمانی است؟ وقتی پرچم جمهوری اسلامی ایران بالا می‌رود و سرود ملی طنین انداز می‌شود، خودتان احساس عزت و غرور ملی می‌کنید و همه مردم به همراه شما سرشار از غرور ملی می‌شوند.

رئیس جمهور منتخب در ادامه از بازیکنان و مربیان تیم ملی که به دیدارش رفته بودند قدردانی کرد و گفت: از سرمربی عزیز تیم ملی، کسانی که در ساماندهی ورزش تلاش می‌کنند و همه دست اندرکارانی که در موفقیت‌های تیم ملی سهیم هستند، از صمیم قلبم تشکر می‌کنم. متاسفانه بازی تیم ملی برابر کره‌جنوبی را از نزدیک ندیدم چون در جلسه‌ای بودم اما سپرده بودم که گزارش لحظه به لحظه آن را به من بدهند.

وی افزود: این بازی آنقدر ارزشمند بود که دیدید، تلاش، کوشش، تکنیک، منطق و با اخلاق بودن شما مورد توجه همه بود. ورزش شما ورزش پهلوانی است و باید با اخلاق توأم باشد. در بازی شما، غیرت و تعصب ملی همراه با اخلاق کاملا حس می‌شد.مجموعه همه این‌ها است که مردم را شاد می‌کند. اگر بهترین بازی را انجام دهید ولی اخلاق را بشکنید، مردم سرافکنده می‌شوند. وقتی اخلاق با سایر مواردی که گفتم همراه باشد، مردم آن را حس می‌کنند.

دکتر روحانی همچنین گفت: شما با صعود به جام جهانی کار بزرگی کردید چون این اتفاق، آرزوی همه مردم ایران بود. به همین ترتیب تردید ندارم که تیم ملی در جام جهانی نتایج خوبی خواهد گرفت. دولت آینده هم از هیچ کمکی فرگذار نخواهد کرد. (تشویق حضار)

رئیس جمهور منتخی ملت ایران در ادامه برنامه اصلی دولتش را برای ورزش، پرداختن به ورزش همگانی عنوان کرد و گفت: برنامه دولت آینده تلاش برای ارتقای ورزش همگانی است. اگر ورزش همگانی را درختی تصور کنیم، ورزش قهرمانی میوه‌های آن هستند پس باید ورزش همگانی را گسترش دهیم.این مساله یک ضرورت اجتماعی – فرهنگی است.

وی در پایان گفت: میدانم که خسته راه هستید. من بار دیگر به نمایندگی از همه مردم ایران از شما سپاسگذاری می‌کنم و امیدوارم در همه عرصه‌های زندگی پیروز و سربلند باشید. (تشویق حضار)

به گزارش ایسنا، در ابتدای این جلسه که حدود ساعت ۲۲ آغاز شد، شهاب الدین عزیزی خادم – عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال – با تبریک حماسه مردم در انتخابات ۲۴ خرداد و حماسه آفرینی ملی پوشان فوتبال در کره‌جنوبی، از دکتر روحانی به دلیل این که تیم ملی را به حضور پذیرفت، تشکر کرد.

در ادامه، محمد عباسی – وزیر ورزش و جوانان – با تبریک انتخاب دکتر روحانی به ریاست جمهوری اسلامی ایران و ابراز خرسندی از حماسه آفرینی‌های مردم و تیم ملی در هفته اخیر، گفت: ورزش ایران در یک سال گذشته اتفاقات دلنشینی را تجربه کرده است. رتبه ایران در المپیک ۲۰۱۲ لندن، هفدهم و در پارالمپیک دوازدهم دنیا بود که نشان می‌دهد ورزش ایران به درجات بالای جهانی رسیده است. همچنین تیم ملی فوتبال ما به رقابتی صعود کرده که تنها ۳۲ کشور می‌توانند در آن حاضر باشند. بنابراین فوتبال ما جزو ۳۲ کشور برتر دنیاست.

وزیر ورزش و جوانان ادامه داد: خداوند را شاکریم که تیم ملی توانست به جام جهانی راه بیابد. ما این همه را مرهون الطاف حضرت ولی عصر (عج) هستیم. امیدوارم که در ادامه راه با حمایت از جوانان و هدایت آنها به حول و قوه الهی همواره در عرصه ورزش پیشرفت کنیم.

در ادامه جلسه، علی کفاشیان – رئیس فدراسیون فوتبال – از رئیس جمهور منتخب بابت وقتی که در اختیار تیم ملی گذاشته بود تشکر کرد و گفت که تیم ملی به تازگی از سفر بازگشته و دلیل تاخیر نیم ساعته آنها هم خستگی و برخی ناهماهنگی‌ها بوده است.

در این لحظه دکتر روحانی به شوخی خطاب به کفاشیان گفت:” اگر ملی پوشان خسته هستند، حرفی نمی زنیم!” این حرف روحانی باعث خنده حضار شد و روند جلسه را تغییر داد.

کفاشیان در ادمه سخنانش درباره تیم ملی فوتبال گفت: بازیکنانی که اینک در جلسه هستند، منتخب بازیکنانی هستند که در ۱۸ تیم لیگ برتری و ۲۸ تیم دسته یکی فعالیت می‌کنند و در آنها رشد کرده‌اند.

رئیس خندان فدراسیون فوتبال همچنین گفت: برای اولین بار در تاریخ فوتبال ایران، به عنوان تیم نخست گروه خود به جام جهانی راه یافتیم. از حالا به بعد، کارمان سخت‌تر می‌شود. مردم همیشه دوست دارند که به جام جهانی برویم اما وقتی می‌روم و نتایج خوبی کسب نمی‌کنیم، ناراحت می‌شوند. امیدوارم این بار نتایج خوبی در جام جهانی بگیریم.

کفاشیان در پایان گفت که ترجیح می‌دهد وقتش را به “کی روش” و نکونام بدهد تا آنها درباره تیم ملی صحبت کنند.

کارلوس کی‌روش، در ابتدای سخنش، از دکتر روحانی تشکر کرد و انتخاب او را به عنوان رئیس جمهور اسلامی ایران تبریک گفت. کی‌روش در ادامه گفت: برای شما از صمیم قلبم آرزوی بهترین‌ها را دارم و بسیار خوشحالم که شادی‌ام را با مردم ایران تقسیم می‌کنم. ما در آینده به کمک و حمایت شما نیاز داریم.

جواد نکونام، آخرین سخنران تیم ملی در مراسم دیشب بود. کاپیتان تیم ملی گفت: به عنوان عضو کوچکی از خانواده فوتبال ایران خوشحالم که دل مردم را شاد کردیم. ان شاءالله بتوانیم در برزیل هم عملکرد خوبی داشته باشیم و با حمایت شما باز هم مردم را خوشحال کنیم.

در پایان جلسه، از سوی دکتر روحانی هدایایی به رسم یادبود به ملی پوشان اهدا شد.

به گزارش ایسنا، این دیدار حاشیه های جالبی هم داشت.

* سخنرانان جلسه پس از پایان صحبت هایشان سایرین را به قرائت صلوات دعوت می‌کردند اما کی‌روش که با این رسم غریبه بود، پس از پایان گفته‌هایش تنها سکوت کرد. در این لحظه امیر عابدینی خطاب به دکتر روحانی گفت: این ها ورزشکار هستند و عادت دارند بعد از حرفشان برایشان دست بزنند. این صحبت عابدینی باعث شد که ملی پوشان به همراه رئیس جمهور منتخب، کی روش را تشویق کنند.

* در پایان وقتی قرار شد که هدایای رئیس جمهور منتخب به ملی پوشان اهدا شود، عزیزی خادم اعلام کرد که رئیس جمهور برای ملی پوشان هدایایی در نظر گرفته است. دکتر روحانی در این لحظه به شوخی گفت: ناقابلش را هم بگویید!

* زمانی که کی‌روش و عباسی به دکتر روحانی پیوستند تا هدایای ملی پوشان را به آنها اهدا کنند، همه چیز روی نظم بود اما دیری نگذشت که نظم جلسه به هم ریخت و هر کسی به سمتی رفت.

* مجتبی جباری، خسرو حیدری، فرزاد حاتمی، احسان حاج‌صفی و سوشا مکانی، زمانی که ملی پوشان سرگرم دریافت هدیه شان بودند، به دور مسعود شجاعی حلقه زدند و از او خواستند که هدیه‌اش را باز کند. شجاعی هم یکی از بسته‌های اهدایی را که حاوی یک شیشه عطر بود باز کرد و گفت:”بوش خیلی خوبه!”

* وقتی نوبت به آندرانیک تیمریان رسید که هدیه‌اش را بگیرد، مارکار آقاجانیان – مربی ارمنی تیم ملی – او را با عنوان “نماینده ارامنه در تیم ملی” خطاب کرد.

* در پایان مراسم برای ملی پوشان شام تهیه شده بود اما به دلیل خستگی و عجله برخی بازیکنان، تیم ملی شام را در ساختمان مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام صرف نکردند و رفتند.

* آندو که با دست گچ گرفته در مراسم حاض شده بود، چند بار از سوار شدن در آسانسور ساختمان باز ماند تا حسابی از دست هم تیمی هایش – که مراعات حال او را نکردند – گله کند.

* وقتی ملی پوشان ساختمان را ترک کردند متوجه انبوه جمعیتی شدند که درست روبروی ساختمان مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تجمع کرده بودند تا با ملی پوشان عکس یادگاری بیندازند.