معاون «اردوغان»: ارتش معترضان را ساکت خواهد کرد

معاون نخست‌وزیر ترکیه با تکرار تهدیدهای آنکارا علیه تظاهرات‌کنندگان گفت که در صورت لزوم، ارتش وارد عمل خواهد شد تا به اوضاع سامان دهد.

دولت ترکیه تهدید کرد که برای توقف تظاهرات‌های ضد دولتی و مخالفت‌ها با سیاست‌های «رجب طیب اردوغان»، از ارتش استفاده خواهد کرد

«بولنت آرینچ» معاون نخست‌وزیر ترکیه امروز به رغم تداوم سرکوب تظاهرات‌ها در استانبول و آنکارا گفت: ارتش ترکیه در صورت لزوم برای برقراری نظم وارد عمل خواهد شد.

وی در سخنانی که تلویزیون ترکیه آن را پخش کرد گفت: آنچه که اکنون ضروری است، جلوگیری از هر نوع اعتراض خارج از قانون است. پلیس برای همین منظور حضور دارد و اگر نیروهای پلیس کافی نباشد، نیروهای ویژه «درک» هستند و اکر آن هم کافی نبود، نیروهای مسلح ترکیه وارد عمل خواهند شد.

 

معاون اردوغان تصریح کرد: پلیس از تمام اختیارات خود برای این مسئله استفاده خواهد کرد و نباید کسی بابت این مسئله شکایت کند.

وی گفت: کسانی که از پلیس انتقاد می‌کنند کسانی هستند که هرج و مرج را در شهرهای مختلف به وجود آورده‌اند.

 

ارینچ افزود: این تظاهرات‌ها از اعتراض‌های پارک «گیزی» عبور کرده است و از چارچوب قانون خارج شده است که به زودی سرکوب خواهد شد و از مسئولان آن بازخواست خواهد شد. من معتقدم تظاهرات‌های ساده‌ای که ۲۰ روز پیش آغاز شد دیگر تمام شده است.

 

این درحالی است که «معمر گولر» وزیر کشور ترکیه امکان استفاده از ارتش برای مهار اعتراض‌ها در ترکیه را نفی کرده و اعلام کرده بود: در صورت لزوم علاوه بر نیروهای پلیس ترکیه از نیروهای درک استفاده خواهد شد.

 

این درحالی است که امروز مردم سراسر ترکیه در پاسخ به فراخوان چندین اتحادیه، دست به نافرمانی مدنی و اعتصاب عمومی زده‌اند.

این اقدام نیز در اعتراض به اقدامات خشونت‌بار پلیس علیه تظاهرات‌کنندگان صورت گرفته است.