یدجلال‌الدین طاهری دار فانی را وداع گفت » با حضور رییس‌جمهور قطعه یک واریانت گردنه امامزاده هاشم افتتاح شد » قانون مجازات اسلامی از سوی رئیس جمهور ابلاغ شد » توضیحات فرمانده ناجا درباره سخنرانی دیشب یکی از نامزدها/دستگیری ۲تن در حادثه رفسنجان

در دو ماهه نخست سال جاری بیش از ۶۴ درصد از کل واردات ایران مربوط به تنها پنج کشور بود.

به گزارش خبرنگاران، براساس تازه‌ترین آمار گمرک ایران کشورهای چین، امارات، هند، کره‌جنوبی و ترکیه پنج کشور عمده صادرکننده کالا به کشورمان در دو ماهه نخست ۱۳۹۲ بود. 

سهم این پنج کشور از کل واردات ایران به ترتیب به ۱۸.۸۹، ۱۷.۷۷، ۹.۸۹، ۹.۲۲ و ۸.۳۶ درصد رسید. سایر کشورها نیز سهمی معادل ۳۵.۸۸ درصد از واردات ایران را به خود اختصاص دادند.

متوسط قیمت هر تن کالای وارداتی ۱۰۴۶ یورو معادل ۱۳۶۴ دلار بود که نسبت به مدت مشابه در سال قبل افزایش ۳.۵۶ درصدی در ارزش یورو و افزایش ۲.۱ درصدی در ارزش دلاری داشته است.

در دو ماهه نخست امسال واردات ایران از چین به یک میلیارد و ۷۵ میلیون دلار، واردات از امارات به یک میلیارد و ۱۱ میلیون دلار، واردات از هند به ۵۶۳ میلیون دلار، واردات از کره جنوبی به ۵۲۵ میلیون دلار و واردات از ترکیه به ۴۷۶ میلیون دلار رسید.

کل واردات ایران در دو ماهه نخست امسال از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب ۳۳.۸۶ و ۳۲.۴۷ درصد کاهش یافت و به چهار میلیون ۱۷۳ هزار تن به ارزش پنج میلیارد و ۶۹۲ میلیون دلار رسید.

همچنین در بین قاره‌ها، قاره آسیا با ۷۳.۶ درصد بیشترین سهم را در واردات ایران طی دو ماهه امسال به خود اختصاص داد. اروپا با ۲۴.۹۵ درصد در رده دوم، آمریکا با ۱.۰۶ درصد در رده سوم، آفریقا با ۰.۹ درصد در رده چهارم و اقیانوسیه با ۰.۳ درصد در رده پنجم قرار گرفتند.