کارآفرین قشمی:جزیره قشم بهترین مکان پرورش کروکودیل در ایران است

کارآفرین قشمی گفت: جزیره قشم بخاطر ویژگی های آب و هوایی بهترین مکان برای پرورش کروکودیل(تمساح) است و به همین دلیل نخستین بار در ایران کار پرورش آن در این جزیره انجام شد

مژگان روستایی روز جمعه در گفت وگو با خبرنگاران گفت: پرورش کروکودیل در جزیره قشم علاوه بر اشتغالزایی، زمینه مناسبی را برای جذب گردشگر به این جزیره فراهم ساخته است. 
مدیرعامل شرکت نوآوران پویا کیمیا (نوپک) گفت: این پروژه به دلیل نوپا بودن، از نظر اقتصادی دیربازده است، لذا ضروری است تمهیداتی برای تقویت و گسترش جنبه گردشگری آن در این جزیره اندیشیده شود.
به گفته وی، کروکودیل گرچه جانور خطرناکی محسوب می شود ولی خشونت در وجود این حیوان مشاهده نمی شود و بازدیدکنندگان از مزرعه و نمایشگاه این جانور با رعایت احتیاط می توانند از نزدیک ویژگی های جالب این جانور را مشاهده کنند.
وی یادآور شد: گرچه کروکودیل همیشه به کسی که وارد قلمرو آن شود، قصد حمله دارد، ولی با آموزش‌ داده شده به کارکنان،تاکنون مشکل خاصی پیش نیامده و بازدیدکنندگان در محیطی امن و با کمترین فاصله می توانند کروکودیل‌ها را ‌ببینند.
روستایی، درباره نوع دیگر این جانور در ایران گفت: در رودخانه سرباز در استان سیستان و بلوچستان گونه بومی ایران با نام علمی “Palestrise” و با نام محلی “گاندو” زندگی می‌کند، ولی این نوع کروکودیل که پوزه کوتاه دارد، پرورش آن به دلیل سرعت رشد کم در برابر گونه پروسوس که ما در مزرعه‌مان پرورش می‌دهیم، مقرون به صرفه نیست.
این کارآفرین قشمی اظهارکرد: از پوست کروکودیل که از با ارزش ترین چرم‌های دنیا است، استفاده می شود و نمونه چرمی که این شرکت به طور آزمایشی تولید کرده ، از کیفیت قابل قبولی برخوردار است.
مژگان روستایی، مدیر نخستین و تنها مزرعه کروکودیل، دانش آموخته رشته جانور شناسی است، وی از سال ۱۳۸۶ برای گرفتن مجوز پرورش کروکودیل اقدام و از سال ۱۳۸۹ مزرعه‌داری را شروع کرده است. وی در هشتمین جشنواره کارآفرینان برتر استان هرمزگان، به عنوان کارآفرین برتر استانی سال ۹۲ در بخش کشاورزی برگزیده شد.
در مزرعه کروکودیل که در جزیره هنگام قرار دارد و پارک و نمایشگاه کروکودیل هم که در شهر سوزا جزیره قشم واقع شده، در مجموع ۱۵ نفر به طور مستقیم و ۱۵ تن دیگر به طور فصلی اشتغال دارند.
تمساح که در زبان های فرنگی بدان کروکودیل می گویند، جانوری است خزنده و سخت‌پوست دارای چهار دست و پا، در آب به راحتی شنا می‌کند، اما همیشه در آب نمی‌ماند و تخم‌هایش را در خشکی می‌گذارد.
این حیوان دارای فک و دندان‌های بسیار نیرومند است و به گروه چهاراندامان از تیره تمساحیان (Crocodylidae) تعلق دارد، این خزنده? آبی و خشکی بزرگ در سراسر مناطق استوایی آفریقا، آسیا، آمریکا و استرالیا مانند سایر موجودات ساکن در رودخانه‌ها و دریاچه‌ها و سرزمین‌های مرطوب در آب‌های شیرین و گاهی در آب‌های کمی شور زندگی می‌کند.

منبع:ایرنا