جوانان و آرزوهایی که بر آنان عیب نیست!

سلام بر جاده‌‏های پر عابر جوانی. درود بر گذرگه زیبای مقصود. جوانی، خوش‌ مرحله‏‌ای است اگر انسان به متن تمیز فطرت بازگردد و با نورهای درون، یکی یکی دست بدهد.

با گل سرخِ سلام به پیشواز بقیه سال‏ها برود. رد پای عشق را بگیرد تا به سرزمین دل‌‏انگیز ایمان برسد و آنجا با تمام مرغان باغ ملکوت رفیق شود. جوانی، گاهِ مناسبی برای دیدن مناظر شگفت از باغ خداست.

 به گزارش خبرنگاران، منطقه خراسان جنوبی، ساعت زندگی در جوانی کوک می‌‏شود و صد افسوس که زمانِ قیمتی در جوانی، دوان دوان پیش می‌‏رود. پنهان در ابریشم مهر و حریر عشق، سوغات نفیس می‌آورد. می‌‏گذارد و می‌رود. چمدانی پر از حرف‏‌های تازه و نقره‌‏ای. 

جوانی که می‌‏رود، تازه می‌‏فهمیم جهان چه قدر زیبایی داشته و ما خبر نداشته‏‌ایم. تنها سالخوردگانِ ولایتِ اندرز می‌‏دانند که یاد سپید جوانی، حبه‏‌ای قند در دهان زندگی است.

بهار و جوانی با هم عجینند. گوش کن به هماهنگی سبز طبیعت و نگاه کن به قامت رعنای جوانی در کوچه باغ زندگی. ببین بهار و جوانی با چه مریدان و عاشقان سینه‏‌چاکی می‌آیند. حتی اگر با شعر هم میانه‏‌ای نداشته باشی، ابیات بهار و جوانی، روحت را تسخیر می‌‏کنند.

وقتی ورق‌های تقویم رسمی کشورمان را می‌نگریم به یمن روز ولادت حضرت علی اکبر(ع) به روز جوان بر می‌خوریم.

روزی که حرف‌های زیادی از طیف جوانی به همراهش دارد و این روز بهانه‌ای شد برای گفت‌وگویی با چند جوان بیرجندی.

در این گفت‌وگو‌آنها از آرزوها‌، انتظارات و برنامه‌هایشان گفتند که در ادامه می‌خوانید:

جوانان در جوانی حتما طعم نزدیکی به خداوند را بچشند

رمضانی خانم جوانی است که حدود ۲۷ سال سن دارد او در خصوص آرزوهایش گفت: یکی از آرزوهای من به عنوان یک جوانی که در سنین جوانی طعم شیرین مادر شدن را چشیده است، عاقبت به خیری فرزندم، سلامتی پدر و مادر و داشتن یک زندگی آرام و بدون حاشیه است.

وی تاکید کرد: داشتن خانه، ماشین، تحصیلات عالیه که روزی به عنوان یک آرزوی بزرگ و غیرقابل دست یافتن به آن نگاه می‌کردم، امروز دیگر از لیست آرزوهای من پاک شده است، چرا که هرچه قدر انسان بزرگتر می‌شود متوجه می‌شود که امکانات مادی هرگز «حتی» نباید در لیست آرزوها قرار بگیرد چرا که خداوند به قدر مصلحت به همه می‌دهد.

وی به جوانان توصیه کرد در سنین جوانی حتما طعم نزدیکی با خداوند و راز و نیاز با او را بچشند چرا که این طعم دلنشین و آسمانی راه زندگی آنها را تا پایان زندگی هموار می‌کند و هرگز برای به دست آوردن امکاناتی از قبیل خانه، ماشین و …. دلهره و نگرانی نداشته باشند و آن را در لیست آرزوهای خود قرار ندهند چرا که خداوند به بهترین شکل و در مناسبت ترین زمان، آنها را به بندگان خود می‌دهد.

رمضانی خاطرنشان کرد: در دوران جوانی که به عنوان دوران حساس زندگی هر فرد از آن یاد می‌شود دوستان بسیار پاک، خداجو و خداترسی داشته‌ام که امروز شاید بسیاری از تحولات و اندیشه‌های زندگی خود را مدیون آنها می‌دانم.

سید احمد موسوی نیز جوان ۲۵ ساله‌ای است که مخاطب بعدی سوالات ما می‌شود. او که در بازار مشغول خرید عروسی است آرزویش را خوشبختی تمام آدم‌ها، ظهور امام زمان‌(عج)‌، افزایش سطح فرهنگ و شعور اجتماعی جامعه و بسته شدن دفاتر طلاق ذکر کرد و گفت: من به عنوان یک جوان از جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنم انتظار پذیرفتن تمام نقش های افراد به خصوص جوانان را دارم و لازم می‌دانم که در عرصه جامعه به جوانان اطمینان بیشتر داشته باشند.

وی در باب توصیه‌ای به جوانان هم سن و سالش گفت: همانطور که بزرگان ما بارها تکرار کرده‌اند هر چیزی در جوانب خوب است پس بهتر است عبادت، صداقت و تعهد را از همین ایام جوانی آغاز کرده تا پشتوانه‌ای برای ایام پیری و میانسالی ما باشد.

وی ادامه داد: جوانان به اقتضای سن‌شان لازم است که هرکاری را که شروع می‌کنند تا آخر بروند و ایمان به خدا را در هر کاری سرلوحه خود قرار دهند.

اعظم یک جوان دانشجوست که ادامه تحصیل را از جمله آرزوهای جوانی‌اش ذکر کرد و گفت: دوست دارم شغل پرستاری را در آینده اختیار کنم.

او عاقبت بخیری را از دیگر آرزوهایش نامید و افزود: گرچه احساس می‌کنم نتوانسته‌ام از تمامی فرصت‌های جوانی‌ام استفاده کنم، اما در حال حاضر از موقعیتی که دارم راضی و خوشحالم و امیدوار به پیشرفت بیشتر هستم.

حمیده رضایی یکی دیگر از جوانان بیرجندی است که سه کار را برای هر جوان لازم می‌داند.

او در توضیح بیشتر این صحبتش گفت: تحصیل علم‌، تزکیه نفس و ورزش مهمترین اموری است که هر جوانی در ایام جوانی باید به دنبال آن باشد، چرا که از این طریق، انسان از امواج سهمگین و متلاطم دریاها نجات می‌‏یابد و به ساحل سعادت و ایمان می‌رسد.

وی در خصوص آرزوی جوانان نیز گفت: آرزوی جوانان معمولا این است که درس بخوانند و خوشبختی را بدست بیاورند.

وی عمده‏‌ترین وظیفه جوانان انقلابی را در این دانست که خوب درس بخوانند، خوب فکر کنند و سعی کنند در محیط خودشان اثر بگذارند، فعال باشند، نه منفعل، روی محیط خودشان، اثر فکری و روانی بگذارند.

او معتقد است که تمامی این امور، شدنی است.

وی با بیان اینکه دشمن در برنامه‌ریزی‌های اقتصادی هدف اصلی خود را بی‌هویت کردن نسل امروز پیگیری می‌کند، تصریح کرد: بنابراین جوانان باید بر خلاف دشمن پیش روند و به عالی‌ترین نقطه کار برسند.

مریم خوشرو متولد سال ۱۳۵۴ نیز با اشاره به اینکه جوانی از دوران‌های ح

ساس زندگی هر فردی است، افزود: بسیاری از افراد در این دوران به انتخاب دوست‌هایی در محیط ‌های مختلف از جمله دبیرستان، دانشگاه یا محل کار اقدام می‌کنند که تاثیر زیادی بر روی انسان می‌گذارند.

وی با تاکید بر اینکه دلسوزی‌های پدر و مادر در سنین جوانی از سوی جوانان تعبیر به دخالت می‌شود، گفت: پدر و مادرها با علم به تاثیرات بیرونی بر روی جوان، درصدد محافظت و مراقبت از فرزندان جوان خود بر می‌آیند اما این مراقبت به شدت با مخالفت جوانان مواجه می‌شود.

وی یادآور شد: در گذشته جوان ها شاید از رفتار پدر و مادرها دلخور‌ یا ناراحت می‌شدند اما با حفظ احترام پدر و مادر، مخالفت خود را اعلام می‌کردند ولی امروزه جوان‌ها، در صورتی که بخواهند اعتراض خود را به پدر و مادر نشان دهند گاهاً پیش آمده است با ترک خانه ‌یا انجام کارهایی که قطعا پدر و مادر از انجام آن ناراحت می‌شوند، درصدد تلافی برمی‌آیند.

خوشرو خاطرنشان کرد: این جوان‌ها بعد از گذران دوران جوانی و بچه دار شدن، تازه درک می‌کنند که حساسیت‌های پدر و مادرهای آنها بجا و درست بوده است اما چه فایده که دیگر دیر شده است.

وی به جوانان توصیه کرد با صبر و تلاش به خواسته های خود در زندگی برسند چرا که رسیدن به یک خواسته بدون هیچ تلاش و کوششی برای آنها لذت بخش نیست و در نگهداری از آن دقتی نخواهند کرد به عنوان مثال اگر با تلاش و پس انداز خود به یک ماشین برسند حتما در مراقبت از آن از هیچ تلاشی فروگذار نخواهند کرد تا اینکه بخواهد پدر و یا مادر آن ماشین را برای آنها آماده فراهم کنند.

سوالات یک جوان از دولتمردان

نسرین دختر جوان دیگری است که در پاسخ به سوالات ایسنا گفت: جوانی و دوران جوانی لحظات طلایی عمر هر انسانی است. در این دوران روحیات خاصی در انسان وجود دارد که بعدها به تناسب سن کم رنگتر می‌شود. از این رو بهره برداری بهینه از این ویژگی ها و جهت دهی آنها می‌ تواند تأثیر شگرفی بر حیات انسان بگذارد.

وی آرمان گرایی و آینده طلبی را از جمله ویژگی‌های دوران جوانی دانست و افزود: هم چنین سنت گریزی و قوه تخیل از جمله ویژگی‌های دیگر این دوران است.

وی خاطر نشان کرد: می‌توانم بگویم که دوران جوانی دوران شکل گیری شخصیت انسان است که آرزوهایش در آن به اوج می‌رسد. آرزوی من به عنوان یک جوان، تحقق خواسته‌های معقولم است. آرزوی شاد زیستن و شاد بودن، آرزوی رسیدن به موفقیت های بزرگ و اینکه به عنوان یک جوان معلول فرصت‌های ازدواج و اشتغال مساوی با سایر افراد جامعه در اختیارم قرار بگیرد و طرز فکر و استعدادهایم مدنظر قرار بگیرد نه ظواهر و تن خاکیم.

این جوان بیرجندی افزود: انتظارم به عنوان یک جوان در قالب این سوالات از دولتمردان است، جوان‌ها تا چه اندازه به شاد زیستن خود اهمیت می‌دهند و چه میزان ابزار شاد زیستن برای آنان فراهم است؟ جوانان به چه میزان آینده خود را در گرو تلاش خود دانسته و تا چه اندازه آن را وابسته به عوامل بیرونی و نهادهای دولتی و …می‌دانند؟

توصیه جوان دیروز به جوان امروز

محمود زاده نیز یک معلم بازنشسته و از جوان دیروز شهرمان است که در پاسخ به سوالات خبرنگار ما گفت: ما در دورانی جوانی بحران‌ها و مشکلات زیادی را از سر گذراند‌ه‌ایم.

وی تصریح کرد: من با وجود داشتن ۵ فرزند هم تدریس می‌کردم و هم به دنبال یک شغل آزاد بودم که بتوانم مخارج زندگی‌ام را تامین کنم، لذا فرصت ادامه تحصیل به من دست نداد، اما اکنون در ایام بازنشستگی و پس از اینکه فرزندانم را به سر و سامان رسانده‌ام، دانشگاه شرکت کرده و مشغول ادامه تحصیل در مقطع ارشد هستم، اما اکنون متوجه می‌شوم که هیچ گاه نمی‌توانم به اندازه دوران جوانی با اشتیاق درس بخوانم.

این جوان دیروزی به جوان امروز توصیه کرد: قدر لحظه لحظه زندگی خود را بدانند و از آن نهایت استفاده را ببرند.

وی در خصوص آرزوهای ایام جوانی‌اش می‌گوید: می‌خواستم فرزندانم را برای تحصیل به خارج از کشور بفرستم که متاسفانه این آرزویم محقق نشد.