امروز

دوشنبه, ۲۸ آبان , ۱۳۹۷

  ساعت

۰۲:۳۳ قبل از ظهر

شهر رویدر هرمزگان در شمال غربی بندر خمیر با جمعیتی بالغ بر ۷ هزار نفر با کمبود شدید آب مواجه است که در سه روزی تنها ۲ ساعت آب غیر قابل شرب دارند.

 فرهنگ کده؛ مشکلات خشکسالی و کم آبی پدیده ای است که مردم جنوب ایران زمین با آن نا آشنا نیستند و در این میان بخش رویدر شهرستان بندر خمیر با جمعیتی حدود ۱۵ هزار واقع در ۱۲۰ کیلومتری شرق بندرعباس نیز از این قایده مستثنی نیست.

تنها منبع تهیه آب آشامیدنی رویدر حلقه چاه های معدودی است که در شهر قرار دارند و هر سه روز یکبار به مدت دو ساعت اهالی می توانند ظروف نگهداری آب خود را پر کنند اما متاسفانه به دلیل سرریز فاضلاب شهری به چشمه های آب این چاه ها دیگر قابل شرب نیست.

مردم شهر رویدر با بیست لیتری هایی در دست به تهیه و جیره بندی آب شرب می پردازند که تنها چند حلقه چاه موجود در شهر نه تنها جوابگوی جمعیت نیست بلکه حمل و جابه جایی آن متحمل هزینه و وقت است.

به گفته کارکنان مرکز بهداشت شهر رویدر این حلقه چاه ها توسط آب و فاضلاب به طور مداوم کلرینه می شود و بر بهداشت آن نظارت می شود و عدم شبکه استاندارد آبرسانی شهری که بسیار فرسوده و دارای قدمتی ۳۰ ساله است.

عدم مطالعات جدی منابع آب این سوال را مطرح می سازد که آیا روزی مشکلات آب مردم حل خواهد شد؟ آیا دیگر زنان با ظرف های آب همچنان در صف خواهند ماند؟ و روزی فرا خواهد رسید که آب رویدر به صورت شبانه روزی در اختیار مردم قرار بگیرد.

یکی از کارکنان آب اداره آب رویدر در این مورد، اظهار کرد: این اداره تلاش های شبانه روزی خود را برای بهبود بخشیدن وضعیت آب، تعمیرات لوله های آبرسانی واصلاح آن ادامه می دهد.

وی همچنین از تعویض کنتورهای مشکل دار،تهیه لوله و ساخت یک منبع آب شرب در سطح شهر خبر داد و افزود: امیدواریم با پیگیری، تلاش و تدابیر مسئولان دیگر شاهد مشکلات آب در منطقه نباشیم.

عبدالرحمن براندیش، رئیس شورای شهر رویدر بندر خمیر در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده، با اشاره به اینکه کمبود آب شرب مهم ترین مطالبه مردم شهر رویدر است، اظهار کرد: آب شهر رویدر از ۳ حلقه چاه تامین می شود که با توجه به کمبود آب در سه روز تنها دو ساعت آن هم به صورت جیره بندی توزیع می شود که مردم ناچار به ذخیره آب در منبع و استفاده از آن هستند.

آب شهر رویدر قابل شرب نیست

رئیس شورای شهر رویدر بندر خمیر بیان کرد: آب شهر رویدر به دلیل گوگردی بودن قابل شرب نیست که مردم آب شرب از شرکت های تسویه آب خریداری و مصرف می کنند و جهت حل این مشکل مکاتبات لازم با نمایندگان محترم در مجلس و مدیر کل آب و فاضلاب شهری استان انجام شده است.

براندیش در ادامه افزود: مسئولان برنامه هایی برای حل آب شرب این شهر ارائه دادند که یکی از آنها انتقال آبشیرینکن خلیج فارس به این شهر است که به دلیل مشکلات اعتباری هنوز به سرانجام نرسیده است.

راه ارتباطی رویدر غیر استاندارد است

وی به مشکلات راه ارتباطی شهر رویدر اشاره کرد و گفت: راه ارتباطی شهر رویدر که بیش از ٣٠ سال پیش توسط جهاد سازندگی ساخته شده و بسیار باریک با پیچ و خم های خطرناک و غیر استاندارد است که تاکنون باعث تلفات جانی و مالی فراوان شده است.

رئیس شورای شهر رویدر بندر خمیر ادامه داد: مکاتبات و پیگیری های فراوانی در خصوص ترمیم و بازسازی راه ارتباطی رویدر صورت گرفته و با نمایندگان و مدیران کل و معاونت راهداری رایزنی های لازم انجام شده و طرح هایی برای حل این مشکل ارائه شده که باز به دلیل مشکل تامین اعتبار به سرانجام نرسیده است.

نبود بیمارستان در بخش ۱۵ هزار نفری رویدر

براندیش با اشاره به مشکلات حوزه بهداشت شهر رویدر، اظهار کرد: در بخش بهداشت با توجه به بعد مسافت بیش از ٩٠ کیلومتر با مرکز شهرستان، نیاز به یک درمان بستر یا بیمارستان در این شهر و مرکز بخش ضروری است که متاسفانه با تمام تلاش مسئولان از ادوار گذشته در شورای اسلامی تاکنون اقدانی صورت نگرفته است.

وی اضافه کرد: علارغم آمادگی خیرین برای ساخت این بیمارستان متاسفانه مجوز آن صادر نشده و تنها درمانگاه رویدر با تمام مشکلات با نیروهای بومی و تلاش آنها خدمات پزشکی را به مردم ارائه می دهند.

ارتقا نمایندگی آموزش و‌ پرورش رویدر خواسته ۳۰ ساله اهالی رویدر

رئیس شورای شهر رویدر بندر خمیر، ارتقا نمایندگی آموزش و‌ پرورش رویدر خواسته ۳۰ ساله مردم شهر رویدر عنوان کرد و گفت: با تمام تلاش های مسئولان این شهر ، هنوز هیچ نتیجه ای نداده و تنها با ۳ نفر پرسنل بدون هیچ امکانات از قبیل ساختمان، تجهیزات و اعتباری به امر رسیدگی به آموزش و پرورش مشغول هستند که نیاز است مسئولان امر توجه ویژه ای به ارتقاء آن از نمایندگی به اداره را داشته باشند.

براندیش بیان کرد: شهر رویدر با جمعیتی بالغ بر ٧ هزار نفر فاقد کلانتری است و اگر مشکلی برای مردم پیش آید باید به پاسگاه انتظامی که ۳ کیلومتر خارج از شهر است مراجعه تا به مشکل رسیدگی شود و در این زمینه مکاتبات با فرماندهی انتظامی شهرستان صورت گرفته و امید می رود با تلاش همه مسئولان این مشکل مرتفع شود.

کمبود زمین مسکونی در شهر رویدر

وی، کمبود زمین مسکونی با توجه به کوهستانی بودن منطقه یکی از دغدغه های مردم خصوصا جوانان دانست و گفت: بخش اعظم این شهر در منطقه حفاظت محیط زیست قرار دارد که تنها منطقه قابل سکونت و توسعه شهری است که با تلاش مسئولان و نمایندگان امید است بخشی از این منطقه جهت واگذاری مسکن مردم از محیط زیست خارج شود.

رئیس شورای شهر رویدر بندر خمیر ادامه داد: تاکنون بیش از یک هزار نفر متقاضی زمین جهت ساخت درخواست و تشکیل پرونده داده اند که امید است هر چه زودتر این مشکل به صورت قانونی حل و مرتفع شود.

بخش کشاورزی با مشکلات مدیریتی مواجه است

براندیش با اشاره به اینکه بخش کشاورزی با مشکلات مدیریتی مواجه است ، افزود: هنوز نخیلات به صورت سنتی آبیاری و برداشت و بسته بندی می شود و هیچ گونه آموزش و برنامه ای برای مدرن کردن آن ارائه نشده و همین امر باعث، نداشتن بازار معتبر برای محصولات آن شده است.

وی در ادامه اضافه کرد: با پیگیری های یکی از اعضاء شورای شهر جهت ارتقاء این بخش در حال انجام  که برای حل دائمی آن نیاز به یک برنامه مدون و قابل اجرا از سازمان جهاد کشاورزی است که طرح ساماندهی آب، بهبود کیفیت محصول، بسته بندی، بازاریابی و صادرات را پیش بینی کند.

رئیس شورای شهر رویدر بندر خمیر خاطر نشان کرد: همدلی و همیاری مردم در کنار مسئولان و پای کار بودن و خصوصا خلاقیت و طرح های شهردار و مجموعه شهرداری در کنار شورای شهر باعث پیشرفت این شهر شده است.

با توجه به بحران آب در کشور و خصوصا استان مدیریت آب و مصرف آن بی توجه مانده در رویدر با وجود چشمه های پر آب شاهد هدر رفت زیاد آب هستیم.

بخش رویدر هرمزگان در ۱۲۰ کیلومتری شمال غربی بندر خمیر با جمعیتی بالغ بر ۱۵ هزار نفر در میان انبوهی از کوه‌های سر به فلک کشیده و نخلستان‌هایی که از چشمه‌های محلی تأمین آب می‌شود، قرار دارد.

لینک خبر : https://hormozonline.ir/?p=27456
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی