۱۷ هزار تن کالا در منطقه آزاد قشم گم شد؟

بررسی آمارهای مربوط به ۱۹ قلم کالا در منطقه آزاد قشم، از اختلاف ۱۷۵ میلیون دلاری(۱۷۰۰۰تنی) ترانزیت(واردات) و ترخیص قطعی کالا خبر می‌دهد. به گزارش هرمز به نقل از تسنیم؛ در هفته‌های گذشته خبر مربوط به کشف محموله ۳۱ کانتینری  سنگهای قیمتی از  استانهای جنوبی کشور در رسانه‌ها منتشر شد. در حالی که این محموله […]

بررسی آمارهای مربوط به ۱۹ قلم کالا در منطقه آزاد قشم، از اختلاف ۱۷۵ میلیون دلاری(۱۷۰۰۰تنی) ترانزیت(واردات) و ترخیص قطعی کالا خبر می‌دهد.

به گزارش هرمز به نقل از تسنیم؛ در هفته‌های گذشته خبر مربوط به کشف محموله ۳۱ کانتینری  سنگهای قیمتی از  استانهای جنوبی کشور در رسانه‌ها منتشر شد. در حالی که این محموله توسط نیروی انتظامی و پلیس مبارزه با قاچاق کالای هرمزگان کشف شده بود، بر اساس آخرین اطلاعات از این پرونده، متهم اصلی  با قرار وثیقه ۳۰میلیارد ریالی صادر شده از دادسرای قشم روانه زندان شد و در ادامه این پرونده تا کنون بیش از ۱۰ نفر از مرتبطین پرونده مذکور شناسایی شده‌اند.

در خصوص قاچاق کالا، موضوع مناطق آزاد تجاری چند ماهی است که به طور ویژه به کانون توجه نمایندگان مجلس و مسئولان مبارزه با قاچاق کالا تبدیل شده است. برخی نمایندگان معتقدند، مناطق آزاد تجاری از مسیر اصلی خود که همان ارتقا سطح تولید و صادرات  بوده منحرف شده‌اند.

در این بین نگاهی به آمار کالای وارد شده به مناطق آزاد از طریق رویه ترانزیت و همچنین کالای ترخیص شده می‌تواند به شاخصی از وضعیت واقعی تجارت در مناطق آزاد و بررسی دقیق‌تر شبهات مربوط به قاچاق کالا از این مناطق تبدیل شود.

بر این اساس، در ۱۱ ماهه ابتدایی سال ۹۵، حدود ۱۵.۷هزار تن البسه به ارزش ۱۶۵ میلیون دلار از طریق ترانزیت وارد منطقه آزاد قشم شده، این درحالی است که در مدت مذکور تنها ۱۰۰۰ تن البسه و به ارزش ارزی حدودا ۹هزار دلار از گمرک منطقه آزاد قشم ترخیص شده است.

اختلاف ارزشی بین کالای ترانزیت شده و کالای ترخیص قطعی شده از کمرگ مذکور رقمی در حدود ۱۵۵ میلیون دلار می‌باشد. همچنین تنها یک پانزدهم کالای ترانزیت شده به منطقه مذکور، از گمرک ترخیص شده است.

همچنین کیف، کشف و کمربند ترانزیت شده به منطقه مذکور، رقمی در حدود ۱۷ میلیون دلار و  وزن۱.۸هزار تن بوده که تنها ۵۵ تن کالا به ارزش ۴۱۱ هزار دلار ترخیص شده است.

از سوی دیگر در مدت مذکور، حدود ۳میلیون مسافر وارد منطقه آزاد قشم شده‌اند که تعداد پته‌های مسافری(مجوز خروج) صادر شده ۲۹۷۳ مورد می‌باشد. مسافران ایرانی یا غیر ایرانی که از خارج کشور یا از مناطق آزاد تجاری، به کشور وارد می‎شوند، می‌توانند در سال یک بار کالا به ارزش حداکثر (۸۰) دلار با معافیت از پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی به شرط غیرتجاری بودن و مازاد بر ارزش مذکور را با پرداخت حقوق گمرکی و دو برابر سود بازرگانی وارد و ترخیص نمایند.

بررسی ۱۹ قلم کالای منتحب، نشان می‌دهد مجموعا ۱۹ هزار تن کالا وارد منطقه آزاد قشم شده این در حالی است که ۱.۸ هزار تن کالا ترخیص قطعی شده است. این درحالی است که در مدت مذکور حدود ۱۹۱میلیون دلار  کالا به منطقه آزاد قشم ترانزیت شده در حالی که تنها ۱۶.۶میلیون دلار کالا ترخیص قطعی شده است. بر این اساس اختلاف کالای وارد شده و ترخیص شده رقمی در حدود ۱۷۵ میلیون دلار می‌باشد.