امروز

پنجشنبه, ۱۴ اسفند , ۱۳۹۹

  ساعت

۱۰:۴۴ قبل از ظهر

در جلسه کارگروه اقتصادی مجمع بسیج شهرستان قشم که با حضور مسئولین و صاحب نظران بخش گردشگری و کشاورزی و شیلات در دفتر فرماندهی ناحیه مقاومت بسیج قشم برگزار شده یود بر احیای کشاورزی و گردشگری به عنوان زیر بنای اقتصادی مقاومتی در قشم تاکید شد.

مدیر کل گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی سازمان منطقه آزاد قشم گفت : باتوجه به ظرفیت هایی که وجود دارد جزیره قشم می تواند به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی کشور مطرح شود .

عبدالجواد کمالی مدیر کل گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی در کارگروه اقتصادی با موضوع قشم ، تولید ،گردشگری و اقتصاد مقاومتی که در ناحیه مقاومت بسیج برگزار شد ، تصریح کرد : جزیره قشم ثروتمندترین نقطه خاورمیانه است که در هر زمینه ای حرفی برای گفتن دارد .

وی افزود : قشم با برنامه ریزی صحیح می تواند پل ارتباطی ایران در زمینه تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی از طریق صادرات محصولات غیر نفتی کشور باشد .

مدیر کل گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی سازمان منطقه آزاد قشم اساسی ترین مشکل در جزیره قشم راعدم آموزش صحیح برشمرد و گفت : اگر آموزش به درستی صورت گیرد بحث گردشگری در این جزیره رونق خاصی می گیرد .

کمالی با بیان اینکه جدیدا ۲۹ خانه روستایی در قشم مجوز دار شده اند ، اظهار داشت : خانه های روستایی در قشم می توانند مانند هتل ۳ ستاره درامد زا برای مردم روستا باشند .

وی اضافه کرد : پتانسیل های زیبا و فراوان حوزه فرهنگ ، آئین ها و سنت های در جزیره قشم باید از طریق مدیریت صحیح به نسل های آینده درجزیره و کشورمنتقل شود .

جانشین ناحیه مقاومت بسیج قشم نز  در کارگروه اقتصادی مجمع بسیج شهرستان قشم گفت: تاکید مقام معظم رهبری بر اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی در حالی بود که درآمد نفتی ما  در سطح بسیار خوبی بود که این نشان دهنده نگاه درونی به حل مشکلات اقتصادی کشور است.

وی افزود: هرچند با توجه به وضعیت فعلی کشور که در حالت خوشبینانه آن قرار است تحریمها لغو شود اما قرار نیست اقتصاد کشور را کشورهای غربی برعهده بگیرند و در نهایت اقتصاد ایران باید توسط دولت و مردم سروسامان بگیرد.

سروان پاسدار طالب احمدی نیا مناطق آزاد را دروازه ای برای ورود تکنولوژی و کمک به توسعه کشور و صادرات دانست و اظهار داشت:با توجه به فرصت ویژه ای که در مناطق آزاد وجود دارد باید توسعه اقتصادی در راستای تقویت اقتصادداخلی باشد نه صرف واردات اجناس خارجی و ترویج فرهنگ مصرف گرایی که در این صورت اهداف اقتصادی مورد نظر نظام محقق نخواهد شد.

وی توسعه روستاهای جزیره قشم را متناسب با ظرفیتهای ویژه گردشگری جایگزین مناسبی برای از بین بردن مشاغل کاذب عنوان نمود و افزود: توسعه گردشگری و صنایع دستی در روستاهای قشم علاوه بر اشتغال زایی می تواند قشم را آنگونه که هست به مردم ایران معرفی کند.

بخشدار بخش مرکزی شهرستان قشم نیز در این جلسه گفت : نهادینه کردن طرح های اقتصاد مقاومتی نیاز اساسی امروز است که با آموزش صحیح می توان در این راستا گامی اساسی برداشت .

محمد زرنگاری، بخشدار شهاب در نشست کارگروه اقتصاد مقاومتی افزود : با توجه به  اینکه گردشگری در جزیره قشم نیاز به  نیروی کار ماهر دارد باید هنرستان ها و مراکز آموزش فنی حرفه ای شهرستان قشم در زمینه آموزش به فعالین این عرصه ها آمادگی لازم را داشته باشند.

وی افزود : طرح های اقتصادی در جزیره قشم با سدی به نام منطقه آزاد برخورد می کنند که به هنگام گرفتن مجوز با روند تاخیری مواجه می شوند .

بخشدار شهاب قشم با بیان اینکه طرح های اقتصادی به صورت منسجم و هدفدار دنبال نمی شود اظهار داشت : مصوب کردن طرح ها برحسب نیاز یکی از مسایلی است که باید در جزیره قشم و هرمز رعایت می شود .

زرنگاری با بیان اینکه رفاه گردشگران در جزیره مورد حمایت نیست ، اظهار داشت : آموزش افراد شاغل درحوزه گردشگری ضعیف است و به خاطر نداشتن تخصص و مسلط نبودن برخی تورلیدرها به زبان انگلیسی گردشگران را دچارمشکل کرده است .

بخشدار بخش شهاب شهرستان قشم بیان کرد : هفته گذشته طی حضور رضویی معاون مناطق محروم رییس جمهور با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری بحث تعاونی های مشارکتی در روستاها مورد تایید قرار گرفت که به زودی این تعاونی ها راه اندازی می شود .

وی با بیان اینکه اجرای طرح اقتصاد مقاومتی در جامعه می‌توند ضامن مشکلات اقتصادی باشد ، افزود : تعاونی ها با محوریت روستاهای پرجمعیت می توانند با رویکرد کشاورزی ، گردشگری و شیلاتی با ۵۰ الی ۲۰۰ خانوارعضواز تسهیلات یک میلیارد تا چهار میلیارد وام بابهره ۴ درصد بهره مند شوند .

زرنگاری با بیان اینکه هنوز ذهنیت ها در روستاها به تعاونی ها مثبت و شفاف نیست ، یادآور شد : شفاف سازی طرح های اقتصاد مقاومتی در روستاها باید برای عموم انجام شود تا مردم با آگاهی وارد طرح ها شوند .

دکتر مرتضی صابری از  اساتید دانشگاه آزاد در همین رابطه گفت : دراقتصاد مقاومتی اصول علمی اقتصاد همراه با عقل و منطق باید رعایت شود تا کارآفرینی و بهینه مصرف کردن وارد خانواده ها شود .

وی  افزود: نرخ کارمزد در تسهیلات یکی از تاثیرگذارترین مسایلی است که در کشور با آن روبرو هستیم .

این استاد دانشگاه با بیان اینکه دقیقا کاری که در جزیره قشم رخ می دهد عکس اقتصاد مقاومتی است ، اظهار داشت : اجناس را از کشورهای دیگر وارد جزیره قشم می کنند درحالی که ارز را از کشور خارج و سود رابه کشورهای خارجی می دهد که این برخلاف اقتصاد مقاومتی است

وی ادامه داد : بهینه مصرف کردن و استفاده صحیح با آموزش درخانواده ها باید شکل گیرد تا اقتصادمقاومتی به نتیجه برسد .

دکتر صابری با اشاره به اینکه نرخ بالای بهره وام های بانکی سدی برای طرح های اقتصادی شده است ، تاکید کرد :اگر شخصی در بخش تولیدی ، کشاورزی یا صنعتی در جزیره قشم شروع به کار کند باید یا وام صفر درصد به این اشخاص تعلق گیرد یا بخشی از اصل وام به آنها بخشیده شود تا قضیه طرح های اقتصادی درقشم نهادینه شود .

وی با بیان این بعضی از طرح اقتصادی به دلیل نبود آگاهی با شکست روبرو می شود ، گفت : سرمایه گذاران به دلیل عدم آگاهی مناسب اقدام به دریافت وام هایی با بهره زیاد می کنند که به دلیل به صرفه نبون طرح نیمی از وام خود را صرف طرح می کنند و بعد ازآن متوجه اشتباه خود می شوند که این امر در سالهای گذشته در جزیره قشم مشاهده شده است .

صابری ادامه داد : باید برای خانواده ها و دانش آموزان و اقشار عمومی در جزیره قشم بخصوص بومیان آموزش های متعددی برگزار شود تا توانمندی و دید آنها برای ایجاد شغل باز شود .

انتظار می رود شبکه بانکی ضمن پایبندی به اختیارات تعریف شده قانونی و خروج از فعالیتهای غیرضروری برای کمک به تحقق اقتصاد مقاومتی، رشد تولید، رشد اقتصادی، رشد اشتغال، نگاهی فراسازمانی و ملی در پیش بگیرند .

داوود لشکری معاون اداره بنادر و دریانوردی نیز در این جلسه گفت : حفظ شرایط موجود محیط زیست و خصوصا حفظ جنگل های حرا و محیط زندگی دولفین ها باید به عنوان خط قرمز گردشگری قشم مورد رعایت قرار گیرد.

وی افزود : تا دو سال آینده شناورهای تفریحی موجود با شناورهای استاندارد بزرگ تعویض خواهد شد که با شرایط محیطی سازگار خواهند بود.

حمید رضا صادقی معاون شیلات قشم وضعیت منابع دریایی قشم را نامناسب عنوان نمود و بیان داشت : چشم همه مردم قشم به دریاست و هر گونه کمبود اشتغال از طریق دریا جبران می شود و به گونه ای شده است که زندگی مردم به آبزیان دریایی گره خورده است.

وی ادامه داد :  برداشت بیش از حد از دریا  علاوه بر از بین رفتن منابع دریایی به زودی اقتصاد خانوارهای قشمی را تهدید می کند و بایستی از طریق شیوه های نوین پرورش ماهی در قفس و یا کشتهای داربستی فشار را از منابع دریایی کم کرد.

صادقی خاطر نشان کرد : قشم در مرکز ماهی قرار دارد اما تنها شهری است که کارخانه تن ماهی ندارد و ماهی گیران قشمی ماهی های خود را به صورت خام به شهرهای دیگر برای تولید تن ماهی عرضه می کنند.

محمد امین ذاکری مسئول بسیج سازندگی قشم از بین رفتن فرهنگ کار و تلاش در قشم را مهمترین مانع اقتصاد مقاومتی در جزیره دانست و گفت : در قشم اراضی کشاورزی زیادی وجود دارد که به دلیل خشکسالی و یا سود جویی مالکان به تجاری یا مسکونی تغییر کاربری داده شده اند.

وی افزود : باید برای احیای کشاورزی قشم کار ترویجی و فرهنگی انجام گیرد و الگو های مناسبی برای روستاییان معرفی شوند تا دوباره شاهد رونق کشاورزی و دامداری در جزیره قشم باشیم.

لازم به ذکر است نظرات کارگروه اقتصادی در مجمع بسیج شهرستان که در هفته آینده برگزار خواهد شد به صورت طرح در اختیار هیئت رئیسه قرار خواهد گرفت.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی