گرانی حق انشعاب برق در روستاها منطقی نیست

به گزارش خبرنگار مهر، احمد مرادی چهارشنبه شب در نشست مشترک مدیران وزارت نیرو در استان هرمزگان و نمایندگان مجلس با وزیر نیرو با اشاره به شرایط آب و هوایی خاص استان هرمزگان و مشکلات حوزه آب و برق در این منطقه بیان داشت: همه داشته های اب های زیر زمینی استان هرمزگان استفاده شده […]

به گزارش خبرنگار مهر، احمد مرادی چهارشنبه شب در نشست مشترک مدیران وزارت نیرو در استان هرمزگان و نمایندگان مجلس با وزیر نیرو با اشاره به شرایط آب و هوایی خاص استان هرمزگان و مشکلات حوزه آب و برق در این منطقه بیان داشت: همه داشته های اب های زیر زمینی استان هرمزگان استفاده شده و یک خشکسالی طولانی مدت هم گریبانگیر استان شده است.

مرادی اظهارداشت: هرمزگان با یک خشکسالی ۱۸ ساله دست به گریبان است و دشت های استانبه دلیل اضافه برداشت به یک وضعیت بحرانی رسیده اند و احداث دو آب شیرین کن ۲۵هزار متر مکعبی نیاز استان لازم است.

وی با بیان اینکه در شهر بندرعباس ۷۰۰ لیتر در ثانیه فاضلاب تصویه نشده وارد دریا می شود، خاطرنشان کرد: مشتری برای خرید پساب بندرعباس وجود ندارد و بخش خصوصی بدلیل اینکه صنایع استان از آب دریا و آب شیرین کن ها بهره می برند تمایلی برای ورود به عرصه تصویه پساب و فروش ندارد زیرا عمده مشتریان آنها خودشان دسترسی راحت تر و کم هزینه تری به منابع آبی دارند. خرید تضمینی می تواند راهی برای کاهش ورود فاضلاب به دریا باشد.

به گفته مرادی، تنها شهرستان های غرب و شرق استان با کمبود آب روبرو نیستند شهرها و روستاهای شمال استان هم دچار بی آبی و کمبود آب هستند. احداث سد بر روی رودخانه های شیرین استان می تواند گره گشای مشکل بی آبی در استان باشد.

وی با اشاره به فرسودگی شبکه انتقال آب در استان، خاطرنشان کرد: اگر در شهرها دچار شکستگی شبکه انتقال شویم بلافاصله مشکل رفع می شود ولی در روستاها دسترسی ماموران اتفاقات آب به سختی انجام می شود از این رو مسئولان توجه بیشتری برای اصلاح و ترمیم شبکه های فرسوده در روستاها داشته باشند.

وی عنوان کرد:  درخواست دارم مردم استان سهم خودشان را در اشتغال احداث پروژه های آب و برق ببینند و طرح های آب شیرین کن در غرب شهرستان بندرعباس با نیروی بومی اجرایی شود.

نماینده مردم حوزه انتخابیه بندرعباس با اشاره به شایعاتی در مورد انتقال احداث یک نیروگاه از هرمزگان به استانهای همجوار، بیان داشت: شنیده شده است که یکی از نیروگاه هایی که قرار است در استان احداث شود طی مراحل قانونی قرار است به یکی از استانها منتقل شود.

وی اظهارداشت: شبکه توزیع برق به دلیل شرایط آب و هوایی دچاار خوردگی و فرسودگی شده است بهترین کار ایجاد شبکه زیرزمینی برق در شهر بندرعباس است.

وی با اشاره به قیمت های متفاوت حق انشعاب در نقاط مختلف استان هرمزگان افزود:حق انشعاب برق در استان هرمزگان بیشتر از استان های دیگر دریافت می شود، معلوم نیست چرا این حق انشعاب بیشتر گرفته می شود.

مرادی در پایان خاطرنشان کرد: شهر بندرعباس یک شهر تاریک است، در حالی که این شهر یک شهر توریستی است ولی شبها هیچ جذابیت بصری برای گردشگران ندارد.