کنار سیاه روستای محروم قشم با مردمی صبور

روستای کنار سیاه جزو روستاهای غربی جزیره قشم و پس از روستای تم گز  در ۱۱۰ کیلومتری مرکز شهرستان  قشم واقع شده و این روستا از توابع بخش شهاب شهرستان قشم با جمعیتی بالغ بر ۳۹۸ نفر می باشد. دوری  از مرکز شهرستان باعث شده تا از نظر توسعه و پیشرفت مانند دیگر روستاهای غربی […]

روستای کنار سیاه جزو روستاهای غربی جزیره قشم و پس از روستای تم گز  در ۱۱۰ کیلومتری مرکز شهرستان  قشم واقع شده و این روستا از توابع بخش شهاب شهرستان قشم با جمعیتی بالغ بر ۳۹۸ نفر می باشد.

دوری  از مرکز شهرستان باعث شده تا از نظر توسعه و پیشرفت مانند دیگر روستاهای غربی قشم  جزو مناطق محروم و کم برخوردار باقی بماند و طرح هادی روستا نیز هنوز اجرایی نشده است .

وضعیت معیشت مردم تحت تاثیر بی کاری و یا درآمد اندک قرار گرفته است و از طرفی با توجه به  اینکه نزدیکترین آب شیرین کن در روستای باسعیدو قرار دارد مردم این روستا باید هزینه زیادی را برای خرید آب و حمل آن به این روستا پرداخت کنند و همین باعث شده   تا شاخص بهداشت و سلامت این روستا نسبت به دیگر نقاط پایین تر باشد.

مراکز فرهنگی روستا عبارتند از دو مسجد و این روستا فاقد کتابخانه ، خانه قرآنی و سایر مراکز ، انجمنها و گروه های فرهنگی هنری است و تنها مکان ورزشی یک زمین خاکی بدون هیچ مستحدثاتی است که می بایست در خصوص زیرساختهای و ایجاد مراکز فرهنگی در محل اقدام گردد.

بیکاری و فقر از جمله معضلات اجتماعی این روستا است که با توجه به وضعیت معیشتی و فرهنگی می بایست برای بهبود آن برنامه ریزی و فرهنگ سازی شود.

مصالح خانه های روستای از سنگ و گل و با قدمت بالای چهل سال می باشد که با توجه به درآمد کم ساکنین قادر به  تعمیر و تجدید بنای مسکن خود نبوده و از طرفی تعدادی از فرزندان پس از ازدواج ناچارند در کنار پدر و مادر به زندگی خود ادامه دهند (۲۲ خانواده به صورت دو خانواده در یک منزل و ۲ خانواده به صورت ۳ خانواده در یک منزل ).

خانه های نیازمند تعمیر روستا ۲۵ باب ، خانه های نیمه تمام ۲۰ باب ، خانه های نیازمند ساخت آشپزخانه ۳۰ باب ، خانه های نیازمند سرویس بهداشتی ۱۵ باب و خانه های نیاز مند ساخت حمام ۱۵ باب می باشد.

فضای آموزشی روستای فقط یک  مدرسه ابتدایی است و دانش آموزان برای ادامه تحصیل باید به روستای دولاب تردد کنند .

با وجود محرومیتهای مردم روستای کنار سیاه سطح تحصیلات  در سالهای اخیر رو به رشد و تعالی بوده است و هم اکنون به طور کلی   ۷ درصد مردم بی سواد ،  ۲۵ درصد با تحصیلات ابتدایی و ۱۰ درصد در سطح متوسطه  ، ۱۲ درصد دیپلم ، ۵  درصد فوق دیپلم ، ۶ درصد لیسانس می باشند و حتی دونفر موفق به تحصیلات در سطح کارشناسی ارشد شده اند.

وضعیت معیشتی مردم وابسته به دریافت یارانه  پرداختی از سوی دولت است به طوری که ۶ درصد جمعیت روستا تحت پوشش کمیته امداد ، ۲ درصد مستمری بگیر تامین اجتماعی ، ۵ درصد از کار افتاده ، ۶ درصد ایتام و ۷درصد  جمعیت روستا را زنان سرپرست خانوار  تشکیل می دهند .

بیکاری ، فقر ،عدم وجود شبکه آبرسانی ، نداشتن فضای ورزشی و فرهنگی مناسب و نداشتن خانه بهداشت از جمله مهمترین مشکلات مردم روستای کنار سیاه است.

مردم این روستا دارای زمین کشاورزی می باشند و در صورت تامین آب یا کشت های نیازمند به  آب کم مانند آلوورا که توسط اهالی هم پیشنهاد داده شده می توان نسبت به توانمندی و ایجاد اشتغال کمک نمود .از طرفی  توانمندی زنان روستا در صنایع دستی و ساحل بکر و زیبای روستا نیز می تواند  به عرصه ای برای گردشگری و اشتغال زایی تبدیل شود.