امروز

جمعه, ۲۳ آذر , ۱۳۹۷

  ساعت

۰۰:۴۹ قبل از ظهر

محبوبه زرنگ دهیار جوان روستای مرادی توابع بخش شهاب شهرستان قشم در گفتگو با خبرنگار هرمزنا: عنوان کرد مدت شش ماه است که شورای اسلامی روستای مرادی بنده را به عنوان دهیار این روستا معرفی کرد که پس از روی کار آمدنم برای توسعه روستای مرادی که از توابع بخش شهاب شهرستان قشم می باشد با طرح یک چشم انداز کوتاه مدت و دراز مدت برای محرومیت زدایی در این روستا تدوین نمودم  که بتوانم روستای که خودم در آن متولد شدم بسازم و برای توسعه آن از هیچ کاری دریغ نورزم .

وی بیان داشت پذیرفتن این مسوولیت مرهون دلگرمی و زحمات خانواده خودم می دانم که در هر کاری مرا یاری و کمک کردند و همچنین همسرم که به عنوان یک فرهنگ دوست و کسی که برای بهبود وضعیت معیشت اهالی روستا مرا تشویق به پذیرفتن این امر کرد  .

دهیار روستای مرادی اظهار داشت که روستای مرادی  چشم انداز های طبیعی و جاذبه های گردشگری دارد و روستای گردشگر پذیر نیز می باشد  که گردشگران زیادی برای بازدید از جاذبه های عجایب هفتگانه قشم به این روستا سفر می کنند .

خانم زرنگ ضمن تشکر از مدیریت اداره راه و شهر سازی شهرستان قشم در خصوص پر کردن دست اندازهای خطر ناکی که در مسیر این روستا وجود داشت   گفت راه های دسترسی به این روستا فاقد هرگونه  ایمنی و استاندارد می باشد که حتی روکش آسفالت خوبی وجود ندارد و پر از دست انداز می باشد که حتی موجب تصادف و از بین رفتن وسایل نقله اهالی و حتی گردشگرانی که با ماشین شخصی به این روستا می آیند شده است .

دهیار روستای مرادی قشم عنوان کرد برای بهسازی راه های روستایی این منطقه  چه از سوی سازمان منطقه آزاد و چه از سوی فرمانداری برنامه ای دارند از این نهاد های می خواهیم که فکر به  راه دسترسی و تعریض کردن این خیابان ها همت بیشتری کند تا از تلفات جانی اهالی جلو گیری بشود .

وی نیز گفت راه دسترسی یک راه مناسبی نیست  تا جایی که خیلی از دانش آموزان برای تحصیل به روستای همجوار پیاده می روند واین جاده آسفالته نیست و همه راه باید خاکی تردد کنند که موجب بیماری ریوی این دانش آموزان شده است .

ایشان در بخش دیگری از این گفتگو بیان کرد روستای مرادی با جمعیتی بالغ بر ۴۵۰نفر فاقد یک مرکز درمانی یا خانه بهداشت می باشد که با توجه به دوری مسافت درمانگاه در روستاهای همجوار اگر خانم بارداری حالش بد بشود یا باید جان خود را از دست بدهد یا اینکه تحملش زیاد باشد تا به درمانگاه برسد  و اگر هم کودکی تب کرد باید در تب شدید خود بسوزد تا برای درمان به جای برسد و به صلاح نزدیک ترین درمانگاه ۲۰کیلومتر شاید بیشتر می باشد .

محبوبه زرنگ دهیار این روستا نیز گفت اهالی این روستا حتی برای یک سرماخوردگی ساده باید هزینه های گزافی را خرج کنند تا به درمانگاه یا بیمارستان در قشم برسد چون یک پزشک عمومی در یکی از روستاهای همجوار می باشد که باید مبلغ ۳۰هزار تومان هزینه بشود

وی نیز گفت از سوی شورای اسلامی این روستا و دهیاری زمینی به مساحت یک هکتار برای احداث یک مرکز درمانی اختصاص داده شده است که خیرین سلامت برای احداث آن اعلام آمادگی کرده ولی از سوی مرکز بهداشت و درمان شهرستان  برای صدور مجوز احداث بلاتکلیف می باشیم .

دهیار روستای مرادی نیز گفت اگر از مشکلات حرفی بزنیم  مشکلات فراوانی در این روستا وجود دارد که در  این خصوص باید گفت که اساسی ترین مشکل  این روستا بعد از راه دسترسی و مرکز درمانی، آب شرب سالم است که با مشکلات زیاد تهیه می شود و اهالی  باید به وسیله تانکر خریداری کنند و آن هم با هزینه بالای ۳۵الی ۴۰هزار تومان که برای اهالی این روستا که با محرومیت دست و پنجه می زنند مقرون به صرفه برای خرید آب سالم نیست که مسوولان به این امر حیاتی نگاه ویژه ای بکنند

خانم زرنگ در ادامه به بحث فرهنگی این روستا اشاره ای کرد و گفت با توجه به جنگ نرم و تهاجم فرهنگی بخصوص در روستا های کوچک مانند روستای مرادی متولیان امر فرهنگی باید توجه خاصی داشته باشند .

وی گفت  سازمان منطقه آزاد قشم در سالهای گذشته یک باب کتابخانه عمومی برای استفاده جوانان و دانش آموزان احداث شد ولی به دلیل عدم همکاری مدیریت ویژه فرهنگ و اسلامی قشم در خصوص تامین هزینه یک کتابدار که قولهای نیز در این خصوص داده شده ولی متاسفانه درب این کتابخانه به روی علاقمندان به کتاب بسته است.

زرنگ با ابراز  امید واری گفت این کتابخانه چند جلد کتاب به این مکان اختصاص یافته بود که این مقدار کافی نیست که  این اتفاق هر چه زود تر بیفتد ودرب این کتابخانه به روی جوانان و نو جوانان گشوده بشود تا از امکانات این فضا فرهنگی استفاده بهینه بکنند

 

سرکار خانم محبوبه زرنگ دهیار روستای مرادی در خصوص مبلمان روستایی اظهار داشت اکنون با هزینه دهیاری حدود ۱۰۰ عدد سطل زباله در روستا تهیه شده است  تا روستای پاک داشته باشیم .

وی نیز گفت اهالی این روستا هم برای پاک بودن این روستا با دهیاری همکاری تنگاتنگی داشته و خانم های این روستا کوچه و معابر های روستا را جارو و پاکسازی می کنند .

دهیار روستای مرادی  بیان داشت در سال ۸۶پارکی توسط سازمان منطقه آزاد برای استفاده کودکان این روستا احداث شد که متاسفانه اکنون این پارک به یک مخروبه تبدیل شده و قابل استفاده برای کودکان نمی باشد .

ایشان از مسوولان سازمان منطقه آزاد و نهادهای دولتی خواست تا برای احداث یا مرمت این پارک اعتباری تخصیص دهند تا کودکان و دانش آموزان این روستا بتوانند اوقات فراغت خوبی داشته باشند و از این امکانات استفاده نمایند .

این مقام مسوول نیز گفت راه اندازی خانه گردشگری در این روستا می تواند اشتغال زایی خوبی به همراه داشته باشد

زرنگ درباره امکانات آموزشی این هم گفت: در حال حاضر تنها یک دبستان سه کلاسه با ساختمان خیلی قدیمی و در حال تخریب برای دانش آموزان دوره ابتدایی این روستا وجود دارد و دانش آموزان به صورت مختلط در این کلاس ها درس می خوانند.

وی بااینکه اداره آموزش  و پرورش در خصوص هزینه های سرویس تا کنون کمک چندانی در  این خصوص کرده و این خود موجب ترک تحصیل کردن تعدادی از دانش آموزان به لحاظ مالی بوده است که نتوانستند هزینه های خود را تامین کنند.

خانم زرنگ نیز گفت :در یک برهه قرتر بود که ۵۰در صد از هزینه های ایاب و ذهاب دانش آموزان این روستا از سوی شورای روستا و دهیاری تامین شود و مابقی را اداره آموزش وپرورش پرداخت کند که این امر محقق نشد .

وی به ناهموار و خاکی بودن ورودی روستای مرادی  به مسافت حدود دو کیلومتر نیز اشاره کرد و گفت: کل زیرسازی این راه را خودشان انجام دهند و دولت فقط کار آسفالت آن را انجام دهد.

دهیار روستای مرادی نیز گفت اداره راه و شهرسازی طی همین مدت  دست اندازهای این جاده را گرفته که این کار ماندگاری ندارد بلکه به مرور زمان از بین میرود .

خانم زرنگ گفت جای تشکر دارد که از مدیریت اداره راه و شهرسازی قشم که این کار برای رفاه حال روستاوندان و گردشگران این کار را انجام دادند ولی خواستاریم که یک فکر اساسی به این راه بشود .

وی از مسئولان خواست به اسکله صیادی روستای باسعیدو توجه خاصی بشود چون که می تواند مسیر پر ترددی بعد از بندر پهل و لافت باشد چون که بندر باسعیدو با توجه به نزدیک بودن به روستاهای اطراف مانند برکه سفلین و بندر کنگ و لنگه می تواند زمینه اشتغال تعداد از جوانان را فراهم کنند .

زرنگ اظهار داشت با توجه به شلوغ بودن بندر لافت  مسافرین و گردشگران مسیر ۲۰ دقیقه ای بندر لنگه و بندر کنگ را طی کند و به جزیره قشم برسد .

وی نیز گفت با توجه به اینکه فاصله این روستا با بیمارستانهای تخصصی زیاد می باشد در صورت برقراری شناورهای مجهز این سمت شهرستان می تواند با طی کردن مسافت ۲۰دقیقه ای به اولین بیمارستان مجهز برسد .

دهیار روستای مرادی نیز از قدیمی بودن شبکه های برق رسانی گفت شبکه فشار ضعیف روستای عمر ۳۰ساله دارد و فرسوده است که با کمترین باد منجر به خاموشی های متوالی می باشد که دراداره برق در این خصوص بهتر به این روستا های دور افتاده توجه ویژه ای بشود .

وی عنوان کرد روستا ییان این منطقه از خدمات بی بهره اند  چون روستاهای غرب جزیره قشم برای دسترسی به دستگاه های خدماتی ؛ دانشگاهی ؛ درمانی و کار های اداری مجبورند که مبالغ هنگفتی برای ایاب و ذهاب پرداخت کنند .

دهیار جوان روستای مرادی نیز گفت این روستاها حتی برای مواد غذایی سبزیجات  باید هزینه بیشتری باید پرداخت  می کنند.

وی روستای مرادی را یک روستای گردشگر پذیر نام برد و گفت منطقه گردشگری کوه بصیرایی روستای مرادی  یک منطقه بکر و دارای جاذبه های طبیعی  می باشد که می تواند گردشگری را در این منطقه رونق دهیم .

زرنگ گفت این روستا تعدا د انگشت شماری صیاد داریم  که با تدبیر و بر اساس الویت بندی به روستاهای که به ساحل دسترسی دارند و شغل صیادی دارند وبرای امرا معاش اقدام به اینکار کرده اند مجوز صید این صیادان صادر شود .

لینک خبر : https://hormozonline.ir/?p=8177
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی