امروز

یکشنبه, ۱۰ مرداد , ۱۴۰۰

  ساعت

۰۲:۲۸ قبل از ظهر

«شهریار مشیری» که چند ماهی در دولت یازدهم مدیر منطقه آزاد قشم شده بود؛ مدعی است که یک نوع غارت در جزیره قشم رخ داده است که رد پای یاران دولت سابق در تخلفات مشهود است و حالا نهادی که در مبارزه با مفاسد اقتصادی نقش دارد ولی نام آن را نمی‌تواند بیان کند؛ مستندات وی را پیگیری کرده است و« خوشبختانه ارگانی که پشت این ماجرا قرار گرفته مصر است تا حق و حقوق ملت را برگرداند.» گروه سیاسی روزنامه شرق شهریار مشیری را «ضد فساد» معرفی می‌کند و این خصیصه رفتاری را سنت همیشگی و موید آن را ورود به «به مسئله دانشجویان ستاره‌دار و فروش سؤالات کنکور» از سوی وی می‌داند.

‌شهریار مشیری در پاسخ به این سوال که بخشی از مستندات به‌دست‌آمده درباره فروش غیرقانونی و رانتی فرودگاه قدیم شهر قشم بود، یافته‌های شما چه نکاتی را نشان می‌دهد؛ اظهار داشت« این فرودگاه در جنگ جهانی اول فرودگاه فعالی بوده و ارزش تاریخی دارد. ٢٠ هزار هکتار از اراضی این فرودگاه را در زمان مدیریت آقای موسوی- از مدیران منصوب منطقه آزاد از سوی حمید بقایی- برای شهرک‌سازی و کاربری مسکونی، با عنوان پروژه شهرک طلایی (Golden City) واگذار می‌کنند. زمین را قیمت کرده و همان موقع آن را متری ٩٠ هزار تومان می‌فروشند. تحقیقات ما نشان داد زمین آن ‌سوی خیابان- مجاور فرودگاه- همان موقع متری ٨٠٠ تا ٩٠٠ هزار تومان فروش می‌رفته است. تخلف دیگر اینکه بدون آنکه پول بگیرند، زمین را به قیمت ١٧ میلیارد تومان و با اقساط هفت‌ساله و از دم قسط فروخته‌اند و هیچ پیش‌پرداختی در کار نبوده است.» و سپس درباره میزان تخلف مالی در واگذاری اراضی «پروژه نزدیک به هفت تا ٩ هزار میلیارد تومان قیمت دارد. سود در جیب همان شرکت پیمانکار می‌رود و حتی ذره‌ای پول به منظقه آزاد قشم تعلق نمی‌گیرد. مدیرعامل این شرکت هم در زندان است.»

‌همچنین شهریار مشیری پیرامون ماجرای درگهان نیز یکی دیگر از تخلف‌های به‌وقوع‌پیوسته در منطقه آزاد قشم است، گفت «تخلف و رانت‌خواری در «درگهان» هم به دوره مدیریت آقای موسوی و بقایی بازمی‌گردد. قرارداد رانتی در درگهان به استحصال صد هکتار زمین در شهر درگهان- بزرگ‌ترین بندر تجاری قشم- بازمی‌گردد، روی آن پروژه تجاری بازیافت احداث شده و این سیستم بازیافت موجب نابودی جنگل‌های وسیع حرا در درگهان شده است. متأسفانه برای ساخت‌وساز در نواحی ساحلی، نخاله‌های ساختمانی را روی ساحل درگهان می‌ریزند، ازآنجاکه مصالح از جنس خود دریا نیست، خلل‌وفرج حفره‌های زیرزمینی بسته می‌شود و آب‌های سطحی داخل شهر به سمت دریا نمی‌آید و به تبع، راه نفوذ آب به داخل دریا بسته می‌شود. نکته دردناک‌تر اینکه این روزها فاضلاب کف خانه‌های مردم بالا آمده و این پروژه سوای رانت و تخلف‌های مالی، محیط زیست منطقه را نابود کرده است و جنگل‌های ناب حرا را از بین برده است.»

منبع : روزنامه شرق

مطلب زیر را هم مطالعه نمائید:

ImageHandler

فرودگاه قدیم قشم بطور قانونى به بخش خصوصى واگذار شد

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: فرودگاه قدیم شهر قشم با هدف تبدیل به شهر طلایى با امکانات ویژه، بر اساس مستندات و نظارت قانونى به بخش خصوصى واگذار شده است

به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه آزاد قشم، مهندس سید رضا موسوى در آیین کلنگ زنى پروژه عظیم شهر طلایى افزود: سازمان منطقه آزاد قشم براساس مستندات قانونى و تصمیم هیئت مدیره و نظارت بازرسى کل کشور با فروش این زمین در سال جهاد اقتصادى گام مهمى در آینده درخشان این منطقه بر داشته است.
وى ادامه داد: کسانى که در سایت ها و روزنامه هاى خود قیمت زمین فرودگاه قدیم قشم را مترى یک میلیون تومان برآورد مى کنند یا جزء باندهاى بازار کاذب هستند یا براى خوشایند دیگران قلم مى زنند و بهتر است دست از اقدامات منفى خود بردارند.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم تصریح کرد: جراید و سایت ها باید در پى تحقق اهداف نظام باشند و سرمایه گذاران را براى اقدامات مهم اقتصادى در نقاط مختلف کشور دلگرم کنند نه اینکه موجب دلسردى آنان شوند.
وى گفت: نمایندگان مجلس با مصوبات خود تلاش مى کنند سرمایه گذاران را جذب کنند و ما نیز در این منطقه با حمایت هاى قانونى در پى جذب سرمایه گذاران بویژه ایرانیان هستیم تا بجاى حضور در دبى و مالزى در جزیره قشم سرمایه گذارى کنند، اما بعضى روزنامه ها و سایت ها با نوشتن مطالب خود سرمایه گذاران را دلسرد مى کنند.
موسوى با اشاره به تیتر بعضى سایت ها که مردم قشم با فرودگاه قدیم وداع مى کنند، اظهار داشت: براى آبادانى قشم باید با فرودگاه متروکه خداحافظى کنیم والا همیشه باید شاهد یک فضاى بزرگ بدون کارایى و با مشکلات عدیده اى که در این محدوده وجود داشت همراه باشیم.
وى گفت: اگر زمین فرودگاه را خرد مى کردیم نهایتا ۵۰۰ قطعه زمین ۳۰۰ مترى داشتیم که با ساخت واحدهاى چهارطبقه شکل ساخت و ساز فعلى قشم در این محدوده دنبال مى شد، اما با ایجاد این پروژه و ساختمان هاى بلند مرتبه و امکانات تکمیلى نظیر بیمارستان فوق تخصصى، اورژانس، اورژانس هوایى، مراکز آموزشى، تفریحى، فضاى سبز، سالن هاى ورزشى، شهر بازى و موارد دیگر، فرودگاه قدیم قشم به یکى از زیباترین فضاها تبدیل مى شود.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم اظهار داشت: با گذشت ۲۰ سال از فعالیت این سازمان متاسفانه هنوز جایى براى شناى آقایان و خانم ها نداریم، قشم بعنوان بزرگترین جزیره خلیج فارس فقط یک زمین چمن مصنوعى دارد، دانشجویان و دانش آموزان و جوانان این منطقه امکانات تفریحى ندارند، تا چه زمانى قشم باید مثل ۱۰۰ سال پیش اداره شود.
وى با اشاره به اینکه قشم مستعد پیشرفت است بیان داشت: قشم از دبى، بحرین و مالزى و امثال آن مستعدتر است و ما خودمان را نوکر مردم مى دانیم و براى موفقیت و پیشرفت همه جانبه قشم تحمل شنیدن هر حرفى را داریم.
موسوى گفت: طى یکسال گذشته با صدور مجوز ساخت چندین هتل مدرن، ایجاد دو پلاژ شنا ویژه خانم ها و آقایان، ساخت خوابگاه دانشجویى با امکانات ویژه، ساخت شهرک دانشگاهى و موارد دیگر گام هایى در جذب سرمایه گذاران برداشته ایم و امیدواریم بتوانیم طى حضورمان در این منطقه بعنوان نوکر مردم یادگار خوبى از خود بجاى بگذاریم.
طى چند روز گذشته شمارى از سایت ها و روزنامه ها فروش فرودگاه قدیم قشم را به ضرر مردم این منطقه تلقى کرده و با تیترهاى آتش زدم به مالم و زمین مترى ۹۵ هزار تومان در قشم بفروش مى رسد، از آن یاد کرده بودند.
کلنگ پروژه شهر طلایى قشم پنجشنبه شب با حضور چند تن از نمایندگان مجلس شوراى اسلامى و مسوولان شهرستان قشم و با حضور جمع زیادى از مردم این منطقه در محل فرودگاه قدیم این شهر به زمین زده شد.
پروژه شهر طلایى در زمین ۲۰۰ هزار متر مربعى فرودگاه قدیم شهر قشم با زیر بناى یک میلیون متر مربع و هشت هزار واحد مسکونى بصورت بلند مرتبه ساخته مى شود.

منبع : فرینا نویسنده: حمید زارعی

و این مطلب :

7149_635183795413541953_m

اداره کل حقوقی و قراردادهای سازمان منطقه آزاد قشم خبر داد ؛ فسخ قرارداد شهر طلایی

کد خبر: ۷۱۴۹ تاریخ انتشار: ۱۳۹۲ شنبه ۴ آبان ۱۱:۱۸ صبح

مجری طرحی که گفته می‌شد مقرر شده است در اراضی فرودگاه قدیم قشم اقدام به شهرک‌سازی کند گویا در بخش‌های از تعهد خود طبق بندهای مربوطه عمل نکرده است.

به گزارش هرمزگان نیوز به نقل از فارس ، اداره مذکور به اطلاع اهالی جزیره قشم رسانده است که قرارداد برخی پروژه‌های عمرانی قشم به دلیل عدم انجام تعهدات از سوی مجریان از جمله پروژه فرودگاه قدیم توسط سازمان منطقه آزاد قشم فسخ و متوقف شده است.

همچنین اداره کل حقوقی و قراردادهای سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به مراحل رسیدگی به پرونده اینگونه پروژه‌ها از طریق مراجع قضایی، از شهروندان جزیره قشم درخواست کرده به منظور جلوگیری از هرگونه ضرر و زیان، قبل از هرگونه معامله با گردانندگان اینگونه پروژه‌ها، نسبت به دریافت استعلام از اداره کل حقوقی و قراردادهای سازمان منطقه آزاد قشم اقدام کنند.

بر این اساس شهروندان قشمی می‌توانند برای دریافت استعلام در زمینه پروژه‌هایی که به دلیل عدم انجام تعهدات خود با مشکل مواجه شده‌اند به اداره کل حقوقی و قراردادهای سازمان منطقه آزاد قشم واقع در اسکله بهمن جنب نمایشگاه بین‌المللی قشم مراجعه کنند.

به گزارش فارس، واگذاری اراضی فرودگاه قدیم قشم در بافت این شهر، طی سال‌های اخیر همواره مورد مناقشه و بحث بوده است.

مجری طرحی که گفته می‌شد مقرر شده است در اراضی فرودگاه قدیم قشم اقدام به شهرک‌سازی کند گویا در بخش‌های از تعهد خود طبق بندهای مربوطه عمل نکرده است.

طی یک ماه گذشته و با آغاز فعالیت تیم جدید مدیریتی سازمان منطقه آزاد قشم که از طرف دولت جدید منصوب شده‌اند، بسیاری از قراردادها به ویژه در حوزه زمین و مسکن و تسهیلات، دارای مشکل خوانده شده است.

طی روزهای گذشته سازمان منطقه آزاد قشم اعلام کرده است که تیم‌هایی از تهران و بندرعباس در حال بررسی برخی از پرونده‌ها در این جزیره هستند.

همچنین مدیر عامل جدید سازمان منطقه آزاد قشم طی روزهای اخیر چندین بار از گستردگی برخی تخلفات در این منطقه ابراز تعجب کرده و همواره یکی از اولویت‌های خود را ریشه‌کنی این گونه رانت‌ها دانسته است.

سازمان منطقه آزاد قشم از نظر گستردگی محدوده تحت مدیریت و تجارت، در نوع خود در کشور بزرگترین به شمار می‌رود.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی