امروز

جمعه, ۲۴ مرداد , ۱۳۹۹

  ساعت

۰۹:۳۱ قبل از ظهر

کشاورزی از نخستین مشاغل انسان است که مهمترین نیاز نوع بشر یعنی غذا را از زمان شکل گیری تمدن های نخستین تا کنون تامین کرده است . ساخت سد دم پی پشت که قدمت آن به دوره ساسانی برمی گردد نشان می دهد که کشاورزی از گذشته های بسیار دور مورد توجه ساکنان جزیره قشم بوده و حتی صادرات محصولات کشاورزی به کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز تا چند دهه قبل رواج داشته است .
وجود اراضی کشاورزی در سراسر جزیره و وجود مراسم قبله دعا که یکی از آیین های دینی جزیره قشم است ، عمق علاقه مردم قشم به کشاورزی را در گذشته به نمایش می گذارد ، هر چند ترویج فرهنگ مصرف گرایی ، راحت طلبی ، سهولت حمل و نقل محصولات کشاورزی از خارج جزیره و کاهش نزولات آسمانی موجب از بین رفتن کشاورزی در قشم شده و روحیه کار و تلاش و تولید را نیز دگر گون ساخته اما هنوز هم بسیاری از اهالی دست از آبیاری نخلستان ها ، گرده افشانی و برداشت محصول خرما برنداشته اند چرا که آن را جزئی از میراث بر جای مانده اجداد خود می دانند.
وجود نخلستان و اراضی کشاورزی ، منبع نامحدود آب دریا ،انواع انرژی های تجدید پذیر ، استقرار مراکز علمی و پژوهشی در جزیره قشم و امکان صادرات محصولات کشاورزی به خارج از کشور از جمله نقاط قوتی به شمار می روند که می تواند کشاورزی را در قشم احیا کرده و علاوه بر رونق تولید مشکل بی کاری در روستاها را نیز برطرف نماید.
امروز با پیشرفت تکنولوژی که روش های تولید آب شیرین را در دنیا دگرگون ساخته است دیگر جایی را برای بهانه ی کم آبی باقی نگذاشته و در بسیاری از کشورها تولید آب با استفاده از رطوبت موجود در هوا و یا  آب شیرینکن های خورشیدی انجام می گیرد.
اما آنچه که احیای کشاورزی را در قشم با مشکل مواجه کرده است نداشتن همت و شعار زدگی مسئولانی است که هر چند وقت یکبار با انتشار خبری خود را دوستدار تولید معرفی می کنند اما در عمل پس از گذشتن سالها وعده های خود را مقام شعار تکرار می کنند.
در چند سال اخیر تبدیل شدن قشم به قطب مهم کشاورزی ، شیلات و دامپروری بخشی از شعارهای عمل نشده مسئولان شده و هنوز خبری از راه اندازی شهرک گلخانه ای ذر قشم نیست و این در حالی است که طبق اخبار منتشر شده خبرگزاری برنا (اردیبهشت ۹۶) قرار بود گوجه ، خیار و بادمجان قشم در سال ۹۸ به کشورهای دیگر صادر شود.
بنا بر وعده های مسئولین مربوطه در منطقه آزاد قشم بیش از ۲۷۰ هکتار برای تولید محصولات کشاورزی در قشم جانمایی شده است که حتی تامین علوفه های مورد نیاز دام پروری های ذر قشم را نیز در دستور کار داشته است .هر چند پس از گذشت چند سال طبق اخبار منتشر شده در سایت منطقه آزاد قشم ۲۴ هکتار زمین در قشم جهت ایجاد ۲ گلخانه ۱۲ هکتاری به بخش خصوصی واگذار شده که یک واحد آن در حال اجرای طرحی برای تولید لیموترش است اما بعید به نظر می رسد در فرصت باقی مانده ۲ ساله دولت تدبیر و امید بتوان شاهد تولید محصولات گلخانه ای در قشم بود.
با انتصاب مدیر کشاورزی و شیلات در سازمان منطقه آزاد قشم انتطار می رفت پروژه شهرک گلخانه ای در قشم با شتاب بیشتری دنبال شود اما عدم تحقق واگذاری اراضی و زیر ساخت های اولیه حاکی از آن است   که موضوع چندان  برای آنها با اهمیت نیست.

با توجه به خشکسالی های اخیر ، بخش کشاورزی در داخل کشور با مشکل مواجه شده است و طرح انتقال آب از دریای جنوب مطرح شده و این در حالی است که اراضی قشم نزدیک ترین مکان برای کشاورزی از طریق تولید آب شیرین است که محصولات آن می تواند علاوه بر تامین نیاز ساکنان جزیره کمکی نیز برای رفع نیازمندی های بازار داخلی باشد.
با پیشرفت روز افزون علم ، طرح های جدیدی نیز برای تولید آب شیرین توسط دانشمندان ارائه شده است که برج آب ورکا ،آب شیرینکن پایپ ، هارپ مه و پروژه انرژی موج کارنگی پِرت(استفاده از امواج دریا) از جمله این طرح ها می باشد و ساخت آبشیرین کن های خورشیدی در کشور نیز در حال انجام است.
لذا می توان با تکیه بر توان شرکت های دانش بنیان و تولید آب با استفاده از انرژی خورشید ، رطوبت هوا و … کشاورزی در قشم را احیا و مشکل بی کاری بسیاری از جوانان را نیز برطرف کرد.

 

پی نوشتها:
۱- خبر تبدیل جزیره قشم به قطب مهم کشاورزی، شیلات و دامپروری
۲- تشکیل جلسه جهت مکانیابی احداث شهرک گلخانه ای قشم‎
۳- مدیر عامل سازمان منطقه آزاد قشم خبر داد؛قشم قطب اول محصولات شیلاتی هرمزگان/ تولید محصولات گلخانه ای در ۲۶۰ هکتار زمین جزیره
۴- سهم ۸۴ هزار تنی قشم برای تولید ماهی در قفس تا پایان برنامه ششم / کشاورزی جزیره با کشت گلخانه ای احیا می شود
۵- احیای کشاورزی قشم با تولید محصولات گلخانه ای

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی