امروز

شنبه, ۹ اسفند , ۱۳۹۹

  ساعت

۱۰:۴۲ قبل از ظهر

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قشم گفت : کمبود ، کیفیت پایین و شوری آب یکی از بزرگترین چالش های پیش روی کشاورزی جزیره قشم است.

مهندس مالک یزدان پناه در گفتگو با هرمز در مورد آخرین وضعیت کشاورزی در جزیره قشم بیان داشت: برای برطرف کردن معضل کم آبی در جزیره قشم نصب آب شیرین کن در مزارع کشاورزی ضروری است ؛ اما با توجه به خرد بودن اراضی ، نصب آب شیرین کن در این مزارع توجیه اقتصادی ندارد.

وی ادامه داد : با توجه به خشکسالی های اخیر و از بین رفتن عمده باغات ، خرده مالک بودن و زمین های کوچک کشاورزی اجرای طرح تجهیز ، یکپارچه سازی و نوسازی اراضی و احیای باغات فرسوده تنها راهکار نجات کشاورزی قشم است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قشم اظهار داشت طرح یکپارچه سازی اراضی به کشاورزان کمک می کند به صورت گروهی یک شرکت تعاونی تشکیل داده و از خدمات جهاد کشاورزی شامل تسطیح و اجرای آبیاری تحت فشار رایگان و همچنین تسهیلات کم بهره برای نصب آب شیرین کن ، برقی نمودن چاه ، اصلاح الگوی کشت  و مکانیزاسیون و … استفاده کنند.

وی ضمن بیان وجود چاههای بدون مجوز در جزیره و کیفیت و دبی پایین آب چاه های دارای مجوز ، اعلام کرد : با توجه به نبود توجیه اقتصادی برای سرمایه گذاری انفرادی در زمین های کوچک تسهیلات گسترده ای برای برقی کردن چاه و نصب آب شیرین کن در اراضی یکپارچه در نظر گرفته شده است.

تغییر کاربری غیر قانونی ، بلای جان کشاورزی

مهندس یزدان پناه در خصوص تغییر کاربری اراضی کشاورزی تصریح کرد: متأسفانه در سال های اخیر با توجه به افزایش قیمت ناگهانی زمین در جزیره قشم ، بیشتر کشاورزان تمایل دارند زمین های کشاورزی را به صورت غیرقانونی به مسکونی یا تجاری تغییرکاربری دهند و از آن طریق سود ببرند.

 وی ادامه داد: به منظور جلوگیری از تغییرکاربری اراضی کشاورزی هماهنگی های لازم با سازمان منطقه آزاد به عمل آمده و مدیرعامل این سازمان قول مساعد داده تا به این وضعیت خاتمه داده شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قشم نبود انگیزه و روحیه مشارکت و پایین در بین جوانان را از دیگر چالش های بخش کشاورزی دانست و عنوان کرد: با وجود تسهیلاتی که در بخش کشاورزی در نظر گرفته شده باز هم جوانان تمایل دارند در مشاغل کاذب مشغول به فعالیت شوند و انگیزه کمی برای ورود در این بخش دارند.

یزدان پناه خاطر نشان کرد برای حل این مشکل ضروریست شوراها ، دهیاران ، بخشداران و ائمه جمعه وارد عرصه شوند و مردم را برای مشارکت در کشاورزی یکپارچه و مکانیزه تشویق کنند.                                                                 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی