امروز

یکشنبه, ۱۰ مرداد , ۱۴۰۰

  ساعت

۰۳:۲۵ قبل از ظهر

مهمترین ویژگی‌ که یک کاندیدا باید از آن برخوردار بوده تا شایستگی راهیابی به خانه ملت را داشته باشد، اصلح بودن است، نباید فراموش کنیم که بحث قانون گذاری و نظارت بر قوه مجریه برعهده قوه مقننه است که متشکل از نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌باشد و بر این اساس یکی از مهم‌ترین انتخابات در انواع انتخابات سیاسی، ‌انتخابات مجلس شورای اسلامی خواهد بود.
اکنون در آستانه انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی قرار داریم، توجه به ویژگی‌های کاندیدها و دقت در انتخاب فرد شایسته بسیارضروری و مهم است.
یکی از تصورات اشتباهی که در ذهن عموم مردم در رابطه با وظایف نمایندگان مجلس نقش بسته، آن است که گمان می کنند وظیفه اصلی نمایندگان، پیگیری و جذب امکانات مختلف برای حوزه انتخابی خود می باشد، بر همین اساس یکی از راهکارهای تبلیغاتی کاندیدها تکیه بر همین موضوع بوده و باعث شده در ایام انتخابات وعده‌‌های مختلفی در زمینه‌ پروژه‌های عمرانی و رفاهی به مردم منطقه خود بدهند که بسیاری از این وعده‌ها غیر عملی است، در حالی که اساساً وظیفه نماینده مردم یک حوزه انتخابیه، پیگیری منافع مردم حوزه انتخابیه خود‌ در بحث قانون گذاری و نظارت بر دستگاه‌های اجرایی می باشد.
برنامه، ویژگی دیگری است که یک کاندید را از کاندیداهای دیگر متمایز می‌سازد، آنچه در فضای انتخابات زیاد شنیده می‌شود، شعار است نه برنامه، متاسفانه اکثر برنامه‌هایی هم که کاندیداها مطرح می‌کنند در سطح یک شعار باقی می ماند،  بنابراین مقصود از برنامه، طرح‌هایی است که قابلیت اجرایی داشته باشد و با قوانین بالادستی و حتی پایین‌ دستی تناقض ماهوی نداشته باشند.
کاندیدای اصلح باید شجاع باشد، نه عافیت‌طلب، فردی که به مجلس می‌رود امانت‌دار خواسته‌های ده‌ها هزار شهروندی است که به او رای داده‌اند، پس عافیت‌طلبی در قاموس نمایندگی مجلس جایگاهی ندارد، نماینده اصلح باید مقبولیت لازم را برای دفاع از خواسته‌های موکلانش داشته باشد و بی‌محابا حق آنان را مطالبه کند، البته نباید شجاعت سیاسی را با نمایش‌های برخی نمایندگان که برای رفتن به سرخط خبرها اجرا می‌کنند و حریف می‌طلبند، یکی دانست.
یکی از نکات مد‌نظر انتخاب ‌کنندگان بحث تخصص کاندیدها و توانایی علمی و عملی آنها در نوع مسئولیتی است که در صورت انتخاب شدن، قرار است برعهده‌ گیرند. لذا شهروندان می بایست به این مهم بسیار توجه نموده و کاندیدهایی روانه مجلس کنند که تخصص لازم را در خصوص وظایف نمایندگی به طور کامل دارا باشند.
از دیگر ویژگی‌های کاندیدای شایسته، نسبت شعارها و وعده‌هایش با واقعیت است، عده ای از کاندیداها نه از سر عدم صداقت، بلکه از روی میل بیش از حد به پیشرفت و کم‌تجربگی، وعده‌هایی می‌دهند که نه خودشان، بلکه هفت نسل بعد از خودشان هم توان و امکان اجرای آن را ندارند، تکیه بر این وعده‌ها از یک طرف منجر به نا امیدی جامعه می‌شود و از طرف دیگر اعتماد عمومی نسبت به صداقت نمایندگان را خدشه‌دار می‌کند، واقع‌بینی کاندید ها و هم صاحبان رای، نتیجه مثبتی در انتخاب نماینده شایسته به همراه خواهد داشت.
امید است جامعه هرمزگان نیز با معیار قرار دادن نکات مطرح شده، نمایندگانی اصلح و شایسته روانه مجلس کنندکه با وضع قوانین راه گشا، موجبات پیشرفت این خطه از ایران اسلامی را فراهم آورند.
 
علی پاسلاربندری
کارشناس ارشد علوم سیاسی
 

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی