کارت شهروندی ، اجباری برای قشموندان/ارائه خدمات همراه با اعمال شاقه

نوروز امسال بود که مومنی مدیر عامل سازمان از تخفیف عوارض برای متولدین جزیره خبر داد . خبری که برای برخی از قشموندان امیدوارکننده بود اما برای کسانی که متولد قشم نبودند تغییری را به همراه نداشت . هر چند این امر نیز با پیگیری های مجدانه نمایندگان مجلس و برخی از مسئولین به ثمر نشست اما انتظار می رفت در نحوه ارائه این خدمت مشقتی برای متولدین به همراه نداشته باشد که علی الظاهر داشتن کارت شهروندی برای دریافت تخفیف عوارض همچنان الزامی است.
داشتن کارت شهروندی برای انجام برخی از امورات در منطقه آزاد قشم الزامی است و تا کنون بر اساس آمار منتشر شده از سایت سازمان بیش از ۵۸ هزار نفر برای دریافت آن اقدام کرده اند که این رقم نشان دهنده آن است که جمعیت ۱۵۰ هزار نفری قشم چندان تمایلی برای دریافت آن نداشته اند و از طرفی تنها ۹ فروشگاه در قشم به دارندگان این کارت تخفیفی در حدود ۱۰ تا ۳۰ درصد اراده می کنند .در اخبار و یادداشت های متعدد که این پایگاه خبری در مورد عوارض ورودی به جزیره قشم منتشر کرده است این دغدغه قشموندان بارها مورد نقد قرار گرفته و دیگر رسانه ها نیز به آن پرداخته اند .

کارت اجباری شهروندی قشم برای بومیان جزیره!

کارت اجباری شهروندی قشم برای بومیان جزیره! کارت شهروندی سازمان منطقه آزاد قشم قرار بود دارندگانش را از تخفیفات و خدمات ویژه برخوردار کند، اما این روزها داشتنش حتی برای ارائه برخی از خدمات به بومیان و ساکنان جزیره نیز اجباری شده است.

کارت شهروندی سازمان منطقه آزاد قشم که قرار بود مردم بومی، شاغلان، سرمایه‌گذاران، کسبه، بازرگانان، دانشجویان، کارمندان در قشم و از جمله شهروندان افتخاری را از تخفیفات و خدمات ویژه‌ای برخوردار کند، گویا در این روزها بیشتر نقش یک کیف پول را داشته و به یک کارت اجباری برای بومیان و مردم ساکن جزیره تبدیل شده است.

اجباری بودن کارت شهروندی قشم برای بومیانی که شناسنامه‌ها و مدارک هویتشان صادر از حوزه قشم است در انجام فرآیندهای مرتبط با شماره‌گذاری خودرو، دریافت پروانه کسب، کارت مباشرت، پروانه اشتغال و صدور مجوز تاکسیرانی سازمان منطقه آزاد قشم بیش از پیش محسوس است.

به عنوان نمونه در واحد شماره‌گذاری خودروها در قشم، از ساکنان اصلی و بومیان جزیره قشم نیز همانند مهاجران و سایر افراد مراجعه‌کننده، کارت شهروندی قشم به عنوان یکی از مدارک اصلی مطالبه می‌شود و این در حالیست که در مدارک شناسایی رسمی افراد محل تولد و حوزه صادره مشهود است.

از طرفی لازم به ذکر است که دارندگان کارت شهروندی قشم، تاکنون از امتیاز قابل ذکری برخوردار نبوده‌اند مگر اینکه در برخی از خدمات با تخفیف‌های جزئی از آنها پذیرایی شده باشد.

در واحد شماره‌گذاری و از جمله مدیریت اصناف سازمان منطقه آزاد قشم اگر شخصی با هویت شهروند قشمی (بومی) بخواهد از خدمات این مراکز استفاده کند در صورتی که کارت شهروندی نداشته باشد به هیچ عنوان نمی‌تواند از خدمات این واحدها برخوردار باشد، مگر اینکه پس از مراجعه به مرکز کارت شهروند منطقه آزاد قشم پس از تحویل مدارک با واریز کردن ۱۵۰ هزار ریال وجه نقد با گرفتن کد شهروندی از این خدمات بهره‌مند گردد.

حال باید پرسید در کجای قانون و در کدام یک از شهرهای کشور این گونه اجباری وجود دارد که فقط مردم قشم باید به اجبار این کارت‌ را بگیرند در حالی که سابقه سکونتشان و بومی بودنشان در مدارک شناسایی آنها ذکر شده است.

آنچه که گلایه‌های زیادی از گذشته تاکنون به دنبال داشته موضوع اخذ عوارض از ساکنان برای آمد و رفت به جزیره در اسکله بندر پل است، که نه تنها این عوارض با وجود وعده‌ها تاکنون حذف نشده بلکه در ماه گذشته این عوارض ۳۰ درصد افزایش یافته است.

این در حالیست که اگر بومیان و ساکنان جزیره، کارت شهروندی قشم را به همراه نداشته باشند، حتی در صورت ارائه مدارک شناسایی خود که ثابت کند ساکن و بومی جزیره هستند، باز هم باید عوارض مذکور که ارزش بیش از ۶۰۰ هزار است را برای هر بار تردد بپردازند.

از طرفی نباید فراموش کرد به دلیل عدم توسعه‌یافتگی بخش‌هایی همانند سلامت و درمان، آموزش و سایر موارد، مردم قشم همانند ساکنان شهرهای دیگر نیازمند تردد به مرکز استان و سایر شهرهای مجاور هستند.

پرداخت چنین هزینه‌هایی آن هم برای وارد شدن به شهر محل زادگاه و محل زندگی، مطمنئا امری نادرست و ظالمانه محسوب می‌شود که خواستار بازبینی اساسی است.

این موضوع که بعضاً در ادبیات طنز حتی از آن در میان ساکنان و بومیان با عنوان “پول زور” نیز یاد می‌شود، موضوع انتقاد و گلایه‌های تعدادی از شهروندان طی روزهای اخیر در تماس با خبرنگار فارس در قشم بوده است.

از طرفی بد نیست بدانیم در سایت کارت شهروندی قشم به آدرس citizen.qfzo.ne مزایای برخورداری از کارت مذکور چنین بیان شده است: امکان بهره‌مندی از تخفیفات دریافت کالا و خدمات، عضویت در شبکه‌های خدمات‌رسانی مخصوص قشم، امکان استفاده از خدمات ویژه بازرگانی در قشم و امکان استفاده از خدمات ویژه سرمایه‌گذاری در قشم.

در حالی این امتیازات در وب‌سایت مذکور برای دارندگان کارت شهروندی قشم خودنمایی می‌کند که تاکنون بومیان و ساکنان دارنده این کارت، تنها از همان تخفیف در عوارض تردد در بین جزیره در مسیر اسکله پهل به لافت برخوردار شده‌اند، که بر روی اصل پرداخت آن برای بومیان و ساکنان نیز بحث و انتقاد وجود دارد.

با این وجود، هر چند که مسئولان سازمان منطقه آزاد قشم از سال ۸۶ تاکنون پس از صدور کارت‌های شهروندی به صورت مکرر از مزایای هر چه بهتر و بیشتر این کارت‌ها از طریق سایت‌های مختلف صحبت کرده و ماهیت اصلی این کارت را دریچه‌اى به سوى شهر و شهروند الکترونیک نامیدند ولی هنوز نمی‌توان کارت شهروندی قشم را جزو پروژه‌های موفق به شمار آورد.

هر چند که در گفت‌وگوی اختصاصی خبرنگار فارس با چند تن از مسئولان عالی‌رتبه سازمان منطقه آزاد قشم آینده‌ای روشن برای این کارت‌ها بیان شده که حتماً هم همین خواهد بود اما لازم است که مدیر عامل سازمان منطقه آزاد قشم نسبت به اجرایی‌سازی بسته‌های تشویقی در این کارت‌ها دستورات لازم را بیش از پیش صادر کند تا مردم و از جمله بومیان برای دریافت این کارت‌ها تشویق و از مزیت‌های مذکور بهره‌مند گردند، نه اینکه طی تماس‌های متعدد وجود آن و سپری کردن فرآیند آن را امری اضافی و ناکارآمد بدانند.

عبدالرحیم رضوانی خبرگزاری فارس

مدتی است که تخفیف عوارض ورودی بومیان و متولدین قشم از سرزمین اصلی به زادگاهشان را منوط به تمدید کارت شهروندی که هیچ خاصیت و فایده ای برای ما بومیان ندارد، کرده اند. امشب نگارنده قصد ورود به جزیره داشتم که در اسکله پهل گفتند که تاریخ کارت شهروندی شما تمام شده و باید همون مبلغ ۷۳۵۰۰ ت پرداخت کنید من گفتم که کارت ملی همراه منه و متولد قشم ام.گفتند واسه ما کارت شهروندی مهم است و بس. از فردا برید بانک کشاورزی که دارند کارت های شهروندی را تمدید می کنند. متوجه شدم که دیشب هم از حاجیان عزیز قشمی که از خانه خدا برگشتند جهت ورود به خانه هایشان همون مبلغ ۷۳۵۰۰ ت به بهانه ی انقضای کارت شهروندی ( ابهام دار ) اخذ نمودند. کارت هوشمند ملی شهروندان معرف هویت شناسایی انهاست و اجبار شهروندان بومی قشم به صدور یا تمدید کارت شهروندی که برای من نوعی بومی و کارمند شاغل در قشم خاصیت و منفعتی نداردبه نوعی دهن کجی تلقی می شود از مدیر عامل محترم تقاضامندم در این خصوص تدبیر ی نمایند.
از دادستان محترم بعنوان نماینده مدعی العموم درخواست دارم تحقیق و تفحصی در خصوص کارت شهروندی اجباری برای شهروندان قشم خصوصا متولدین قشم توسط سازمان منطقه ازاد قشم داشته باشند.
از یاد نبرده ایم که مدیرعامل محترم سازمان در برنامه زنده شبکه استانی خلیج فارس در سال گذشته با مانور تبلیغاتی گسترده خبر از تخفیف ویژه عوارض ورودی برای متولدین قشم داد.
با تشکر
راشد شرف
فعال رسانه ای و فرهنگی