امروز

جمعه, ۴ تیر , ۱۴۰۰

  ساعت

۱۳:۳۹ بعد از ظهر

مدیریت سازمان منطقه آزاد قشم در دولت ها و ادوار مختلف دستخوش تغییراتی بعضاً سریع و گهگاه با وقفه ای دو یا سه ساله همراه بوده است. حتی در دولت کنونی نیز در طی سه سال، سه مدیرعامل بر کرسی مدیریت سازمان منطقه آزاد در قشم تکیه زدند که با توجه به آنچه در یکی از نوشتارهای قبلی نگارنده تحت عنوان “عدم ثبات مدیریت، دردی همچنان بی درمان” بدان پرداخته شد جای امیدواری است که مدیر کنونی سازمان در محافل خبری با اطمینان از ادامه کار و اهداف آینده سازمان سخن می گوید که این ثبات و اعطای مهلت بیشتر منجر به اجرای برنامه های مدنظر و منتج به نتایج عملکرد دوساله ایشان بویژه در بخش عمرانی و آب رسانی در جزیره قشم بوده که نشان از تدبیر در سیاست تغییر مدیران دولت است. با این حال آنچه در این نوشتار بدان اشاره خواهد شد که توجه نگارنده را بخود جلب نموده، نگاهی گذرا و نه لزوماً تحلیلی محتوایی به سخنرانی ها و مصاحبه های مدیرعامل کنونی سازمان منطقه آزاد قشم از جهت استفاده از عبارت “عقب افتادگی قشم” است.

از ابتدای شروع بکار مدیرعامل کنونی سازمان، عبارت “جبران عقب افتادگی قشم” از پرکاربردترین عبارات ایشان در محافل مختلف رسمی و خبری بوده و هست. اینکه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد به این عقب افتادگی واقف بوده و بدان معترف است نشانه مثبتی دال بر واقع بینی و واقع گرایی در بالاترین سطح مدیریتی سازمان بوده و اینکه برخلاف سیستم مدیریتی ناقص و معیوب حاکم بر دوایر اداری، به اصطلاح همه چیز را عالی و خالی از ایراد نمی پندارد و از ظاهرسازی پرهیز می نماید درجای خود نکته ای مثبت و سازنده بوده و نشان از عزم جدی ایشان برای کار و پیشبرد سریعتر اهداف ترسیم شده در جهت جبران گذشته است.

مهندس حمیدرضا مومنی در یکی از اولین سخنرانی های خود به عنوان مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در دیدار با روسای دانشگاههای قشم با اشاره به دلایل “عقب ماندگی” سازمان منطقه ی آزاد از اهداف تاسیس آن، برگزاری نشست ها و تریبون های آزاد اندیشی جهت شناسایی نقاط ضعف و ارائه راهکارهای عملی برای سرعت بخشیدن به حرکت این منطقه در مسیر توسعه پایدار را راه حل “جبران عقب‌افتادگی‌های موجود” دانست. مسلماً در روزهای نخستین فعالیت و به جهت عدم اشراف کامل به معضلات و کاستی های موجود، این راه حل منطقی و قابل دفاع می نمود. شایان ذکر است که رویکرد ایشان در آن مقطع زمانی ایجاد اتاق فکر با کمک دانشگاه ها با هدف تقویت و توسعه فعالیت های کلان در حوزه های اقتصادی- صنعتی- تجاری و جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی بود (۱).

حدود هفت ماه بعد و در حین مراسم تودیع و معارفه مدیر فرودگاه قشم، مدیرعامل منطقه آزاد قشم در بخشی از سخنان خود گریزی مجدد به “عقب ماندگی جزیره” در برخی از زیرساخت های توسعه زده و این بار با توجه به شناخت عمیق تری که نسبت به شرایط موجود در جزیره یافته بود مفهومی جدید با عنوان “فقر معنادار” را در ارتباط با توسعه قشم بکار برده، و مجدداً بر عزم راسخ سازمان منطقه آزاد قشم بر تغییر شرایط این جزیره و رسیدن به استانداردهای لازم توسعه تاکید نمود(۲).

کمتر از دوماه پس این مصاحبه، و این بار در مراسم تودیع و معارفه مدیر روابط عمومی و همچنین مدیر امور اداری سازمان، ایجاد تغییر در این دو مدیریت را تنها با هدف سرعت بخشیدن به برنامه ها و “جبران عقب ماندگی ها” براساس برنامه ریزی دقیق اعلام میدارد. مومنی تاکید میکند داشتن برنامه مدون، نیروهای کارآمد و خستگی ناپذیر و ایجاد زیرساخت های جذب  سرمایه گذار می تواند عقب ماندگی ها را جبران کند(۳). بنظر می رسد مدیرعامل در این برهه و پس از گذشت حدود یکسال و اشراف به سازمان زیرمجموعه خود بخوبی دریافته که اهرم اجرایی یک مدیر جهت تحقق اهداف ترسیمی، کارکنان و به عبارتی منابع انسانی او هستند و لاجرم ناکارآمدی کارکنان منجر به کندی حرکت و یا حتی سکون سیستم تحت مدیریت او خواهد شد.

جالب تر آنکه یک هفته پس از این سخنرانی، و این بار در مراسم تودیع و معارفه رییس گمرک، مهندس مومنی مجدداً از “جبران عقب ماندگی توسعه قشم” صحبت به میان می آورد اما این بار با ابراز نگرانی در مورد عدم وجود آب آشامیدنی مناسب در روستاهای قشم پس از گذشت ۲۵ سال از عمر سازمان منطقه آزاد، از فقدان حاکمیت روندی مناسب از ابتدای فعالیت سازمان منطقه آزاد در قشم در بخش‌های مختلف این سازمان ابراز ناخشنودی می نماید. از سخنان مدیرعامل می توان اینچنین برداشت نمود که به تدریج نقش توسعه جامعه پیرامونی در توسعه ی پایدار جزیره قشم در چارچوب فکری ایشان پررنگ تر شده و بدان صحه میگذارد و از طرفی ضعف و کم کاری مدیران گذشته در رده های مختلف سازمان را از دلایل “عقب ماندگی قشم” دانسته و لذا برای موفقیت در ارائه خدمات به مردم جزیره و رسیدن به جایگاه مناسب از جدیت در ارزیابی و اندازه‌گیری عملکرد مدیران زیرمجموعه خود سخن می گوید(۴).

حدود هشت ماه بعد مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در سخنرانی خود در پارک زیست فناوری خلیج فارس اظهار نظرهای غیر علمی و غیر کارشناسانه را موجب “عقب‌ماندگی” این منطقه طی دوران فعالیت سازمان منطقه آزاد قشم عنوان نموده و اضافه میکند برای موفقیت در برنامه‌های تدوین شده منطقه آزاد قشم باید براساس برنامه و نقشه راه از توانمندی “جوامع محلی” استفاده نمود. این اظهارات همراه با تاکید بر برگزاری دوره‌های آموزشی جهت استفاده از ظرفیت بالای مردم منطقه برای توسعه همه جانبه قشم بسیار امیدوارکننده و در عین حال نشان دهنده ی پذیرش نقش بنیادی جامعه محلی در توسعه پایدار قشم از سوی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد است(۵). کمتر از یکماه پس از این مصاحبه، مومنی برای اثبات ادعای اعتقاد خود به گذر توسعه پایدار قشم از مسیر توسعه نیروی انسانی محلی، به عنوان اولین قدم اقدام به بورسیه نمودن ۵۰ نفر نیروی بومی جهت تربیت مدیران متفکر و تحصیل کرده‌ در منطقه نمود. مومنی با بیان اینکه سازمان منطقه آزاد قشم به مردم “بدهکار” است و برای “جبران عقب‌افتادگی‌های گذشته” با تمام توان و برنامه‌ریزی صحیح برای آینده، بدنبال توسعه‌ای پایدار در سطح جزیره است، تفاوت چشمگیر در نوع نگاه و نگرش جدید خود و سیستم تحت مدیریتش در سازمان منطقه آزاد را نسبت به آنچه راه حل جبران عقب ماندگی قشم می نامد ابراز می کند(۶).

هرچند این رویکرد جدید به تنهایی می تواند موجب ایجاد احساسات مثبت و خوشنودی نسبی در بین طیف های مختلف جامعه محلی را فراهم سازد زیرا نگرشی است که بر پایه ی توسعه انسانی محل بنا نهاده شده و نویدبخش حرکتی صحیح در جهت توسعه پایدار و غیر شعاری جزیره قشم می باشد، لیکن تغییر رویه ی کنونی در ایجاد و یا اعطای فرصت بروز در مناصب مدیریتی در سطوح مختلف سازمانی به سرمایه های انسانی “موجود” قشم آن هم بصورت عملی و معنادار آن چیزی است که به واقع نیاز و مطالبه ی جوانان و دانشگاهیان قشم است. یادآوری این نکته خالی از لطف نیست که مصاحبه ها و سخنرانی های مذکور و مورد استفاده در این نوشتار اغلب در مراسم های تودیع و معارفه مناصب سازمانی با سطوح مختلف در طول دو سال مدیریت مهندس مومنی در سازمان منطقه آزاد انجام گرفته که متاسفانه در هیچکدام از این مراسم ها نیرویی بومی معارفه نشده است.

در پایان این نوشتار ضمن ابراز خشنودی از رویکرد مدیرعامل در قبال توسعه نیروی انسانی در جزیره قشم و ایجاد حس امید به آینده ای روشن برای اداره امور جزیره در دستان جوانان این خطه به نقل قولی از وزیر کشور در همایش پیشرفت و توسعه علمی کشور بسنده می نماییم که اظهار داشتند: عدم توازن و نابرابری در کشور نتیجه عدم تعادل و توزیع نامناسب فرصت هاست(۷).

سیدمصیب دریانورد

عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان

و عضو هیات مدیره جامعه دانشگاهیان قشم

منابع:

(۱) خبرگزاری ایلنا       ۹۴/۱/۲۵

(۲) خبرگزاری فرینا     ۹۴/۸/۲۸

(۳) خبرگزاری ایرنا     ۹۴/۱۰/۳۰

(۴) خبرگزاری فارس    ۹۴/۱۱/۶

(۵) خبرگزاری فارس   ۹۵/۶/۲۸

(۶) خبرگزاری فارس   ۹۵/۷/۲۵

(۷) خبرگزاری ایرنا      ۹۵/۸/۳

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی