پشت پرده سازمان منطقه آزاد قشم چه می گذرد؟

ایرج اعتمادی خبرنگار منتقد قشم، بنا به اظهارات بی‌اساس برخی از مدیران سازمان منطقه آزاد به خاطر نشر اکاذیب و توهین و افترا به نماینده عالی دولت در سازمان منطقه آزاد به دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان قشم احضار شد. ایرج اعتمادی روزنامه‌نگار مستقل و متعهدی است که در این عرصه، بدون اهداف سیاسی و […]

ایرج اعتمادی خبرنگار منتقد قشم، بنا به اظهارات بی‌اساس برخی از مدیران سازمان منطقه آزاد به خاطر نشر اکاذیب و توهین و افترا به نماینده عالی دولت در سازمان منطقه آزاد به دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان قشم احضار شد.
ایرج اعتمادی روزنامه‌نگار مستقل و متعهدی است که در این عرصه، بدون اهداف سیاسی و جناحی همواره پیگیر مطالبات به حق مردم بوده که از این رهگذر تحولات قابل قبولی از سوی دولت در حوزه‌های مختلف توسعه‌ای قشم به وقوع پیوسته است. از این‌رو مردم قشم و چه بسا مسئولین دولتی در ادوار مختلف، به صداقت، انصاف و قانون‌مداری این خبرنگار در قشم اذعان دارند؛ به همین خاطر بزرگان و معتمدین قشم، بارها در مقابل تهدیدها، از این خبرنگار در محافل رسمی و غیر رسمی و حتی در خطبه‌های نماز جمعه به صراحت حمایت کرده‌اند. اعتمادی با بیش از یک دهه فعالیت رسانه‌ای در قشم نقش بی‌بدیلی در عرصه‌ی روشنگری، اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی به جامعه ایفا کرده است.
آنچه در ظاهرا پیداست برخی از مدیران غیر هم‌سو با هدف وارد کردن مدیرعامل سازمان منطقه آزاد به چالش‌های رسانه‌ای، دست به اقداماتی زده‌اند که چندان متعارف به نظر نمی‌رسد؛ از جمله این‌ها، اقدام تعجب‌‌برانگیز یکی از مدیران ارشد سازمان است که از ایرج اعتمادی به خاطر مطالبی که بین سال‌های ۹۰ تا ۹۴ در رسانه‌های رسمی منتشر کرده و اخیرا(سال ۹۵) در کتاب جزیره‌ی بدون روتوش گرداوری شده، به اتهام نشر اکاذیب و توهین و افترا به نماینده عالی دولت در سازمان منطقه آزاد قشم، شکایت کرده است.
یادآور می‌شود نوشته‌ها و مطالب کتاب جزیره‌ی بدون روتوش، مطالبی است که بین سال‌های ۹۰ تا ۹۴ در خبرگزاری مهر، خبرگزاری ایسنا و مطبوعات منتشر شده و بعضا مسئولین وقت اگر جوابیه‌هایی داشته‌اند، در همان وقت اقدام به انتشار جوابیه می‌کردند. با تغییرات مدیریتی و روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، برخی از مدیران از دوره‌های گذشته همچنان در منطقه آزاد قشم ماندگار شدند؛ این مدیران در مقاطع مختلف سعی کردند با عدم همراهی با مدیرعامل فعلی سازمان منطقه آزاد، بحران‌های مدیریتی را در قشم به وجود آورده و راهبری کنند که با درایت و تدبیر مدیرعامل محترم سازمان منطقه آزاد قشم مهندس مومنی، تمامی این نقشه‌ها و توطئه‌ها خنثی شده و برخی از مدیران نیز از سمت‌های خود برکنار شدند. واقعیت این است که در تمامی مراحل این بحران‌های مدیریتی، رسانه‌های منتقد قشم از آنجا که متوجه شده بودند برخی از مخالفان در پی بهره‌برداری از نوشته‌های انتقادی آن‌ها هستند، در مقطعی دست از انتقاد کشیدند و سکوت پیشه کردند. با این هدف، برخی از همین مدیران تنها راه چاره رسیدن به اهدافشان را، درگیری مدیرعامل با رسانه‌های مورد اعتماد مردم می‌دانستند و اعتمادی به عنوان یک خبرنگار مردمی، اولین قربانی این اختلافات مدیریتی در قشم شد و نوشته‌هایی را که هیچ مربوط به دوره مدیریت فعلی دولت در قشم نیست، علم کردند و از این نویسنده به دادگاه شکایت کردند. جالب است قبل از اینکه این نامه‌های محرمانه مدیران در ارتباط با شکایت از ایرج اعتمادی به دادگاه برسد، برخی مدیران مربوطه از سمت‌های خود برکنار شده بودند که خوشبختانه نشان از تدبیر و هوشیاری مدیرعامل دارد؛ هر چند از سوی دیگر، برخی دیگر از همان طیف مدیران، قضیه را پیگیری کردند.
هر چند مدیران ارشد سازمان منطقه آزاد قشم با توجه به آگاهی از قصد و نیت شکایت‌کنندگان، و از سوی دیگر وجود مستندات قانونی خبرنگار، دلیلی برای پیگیری قضیه نمی‌بینند، ولی این پرونده ظاهرا بنا به روال اداری همچنان در دادسرا مفتوح مانده است.
از قرار معلوم ایرج اعتمادی دهم مهرماه از سوی پلیس امنیت به دادسرا احضار می‌شود که جلسه تشکیل نمی‌شود و در ۲۳ مهرماه مجددا به صورت تلفنی از این خبرنگار می‌خواهند که به دادسرا مراجعه کند و در این جلسه موارد شکایت به وی اعلام می‌شود. به گفته‌ی اعتمادی از میان فهرست کتاب برخی تیترها را کپی کرده بودند و مخصوصا سه تیتر از این اخبار را با هاشور مشخص کرده بودند که یکی از این تیترها مربوط به سخنان امام جمعه شهرستان قشم حجت‌الاسلام جوکار نسبت به وضعیت معیشت مردم، عدم امکانات رفاهی و درمانی مردم و مشکلات بیمارستان قشم در سال۹۲ بوده که در حضور اکبر ترکان دبیر وقت شورای عالی مناطق آزاد سخنرانی کرده بودند که همان وقت در خبرگزاری مهر و مطبوعات از سوی این خبرنگار منتشر شده بود. و دیگر تیترهایی از امام جمعه اهل سنت شهرستان قشم شیخ عبدالرحیم خطیبی در ارتباط با خواسته‌ها و مطالبات قانونی مردم قشم بوده است.
و دیگری با تیتر«سازمان منطقه آزاد قشم عرصه را بر مردم جزیره تنگ کرده است» مربوط به سال ۹۰ و چالش‌های مدیریتی در منطقه آزاد بوده که در مصاحبه با محمدرفیع پورمولوی رئیس وقت شورای اسلامی شهر قشم نگاشته شده و مربوط به دوران چپاول بیت‌المال، تخریب ساحل، دریا و زمین‌خواری در قشم است که امروز همه مدیران دولت به این قضایا اذعان دارند. و بسیار مطالب دیگر که در ۴۵۰ صفحه‌ی این کتاب آمده است و تماما پیش از آن در مطبوعات و خبرگزاری‌های رسمی منتشر شده، از سوی دیگر مجوز کتاب نیز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی صادر شده که قطعا نمی تواند بنا به ادعای شاکی، مصداق توهین و افترا به نماینده عالی دولت باشد. با توجه به همه‌ی این جزئیات و توضیحاتی که متعاقبا اطلاع‌رسانی خواهد شد، چنین شکایتی با هدف رویارویی مدیرعامل سازمان با جامعه محلی تنظیم شده که می‌طلبد مدیر عامل محترم سازمان با درایت و تدبیر خویش، در این بزنگاه حساس تاریخی، با اتهاماتی که از سوی مدیران آن سازمان وارد شده، از این نویسنده و خبرنگار محبوب قشم دلجویی نمایند.
راشد شرف فعال رسانه‌ای و سیاسی شهرستان قشم