پایان دادن به جنگ سوریه مهمترین اولویت گوترش در سازمان ملل

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل ـ شقایق لامع زاده: «آنتونیو گوترش مانوئل دی الیویرا» سیاستمداری پرتغالی است که عهده دار دبیر کلی سازمان ملل شده است. وی پس از رویداد انقلاب گل میخک در پرتغال به عنوان رئیس حزب سوسیالیست این کشور انتخاب و به واسطه آن در دنیای سیاست از قدرت بسیاری برخوردار شد. گوترش از سال ۱۹۹۵ […]

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل ـ شقایق لامع زاده: «آنتونیو گوترش مانوئل دی الیویرا» سیاستمداری پرتغالی است که عهده دار دبیر کلی سازمان ملل شده است. وی پس از رویداد انقلاب گل میخک در پرتغال به عنوان رئیس حزب سوسیالیست این کشور انتخاب و به واسطه آن در دنیای سیاست از قدرت بسیاری برخوردار شد.

گوترش از سال ۱۹۹۵ میلادی تا ۲۰۰۲ میلادی در سمت نخست وزیری پرتغال فعالیت داشت و در مجموع توانست کارنامه خوبی از خود به جای بگذارد.

 وی از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ میلادی به عنوان کمیسر عالی سازمان ملل برای پناهندگان فعالیت کرده و در آن زمان بر افزایش حمایت کشورهای غربی از امور پناهندگان تاکید داشت و بارها دست یاری به سوی آنها دراز کرده بود.

بعدها به عنوان یکی از گزینه های احراز پست دبیرکلی سازمان ملل مطرح شد و توانست اکثریت آرای مجمع عمومی سازمان ملل را از آن خود کرده و به عنوان جانشین «بان کی مون» دبیر کل سازمان ملل انتخاب و معرفی شود.

وی در هفته گذشته پس از ادای سوگند به تشریح برنامه های خود برای اعضای سازمان ملل پرداخت و در راس برنامه های اعلامی خود پایان دادن به جنگ سوریه را عنوان کرد.

گوترش که قرار است از آغاز سال جدید میلادی فعالیت خود را به عنوان دبیر کل سازمان ملل به طور رسمی آغاز کند، امیدی تازه ـ بر اساس ادعاهایش ـ برای حل و فصل مناقشات بین المللی از جمله سوریه است.

کارنامه نسبتا خوب او در دوره کمیساریایی امور پناهندگان نشان می دهد که وی از توانایی دیپلماتیک بالایی برخوردار بوده و اگر بخواهد می تواند روزنه ای مناسب برای گذر از دوران ناآرامی و سراسر ضعف و ذلت سازمان ملل به شمار آید.

گوترش در برنامه های خود همچنین طرحی برای دستیابی به امنیت و صلح جهانی در دست دارد که مستلزم رایزنی با مقامات مختلف جهان است. این احتمال وجود دارد او که کمی پیشتر از «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری جدید آمریکا بر کرسی سازمان ملل تکیه می زند ، دستخوش اعمال برخی سیاست های وی در دولت آتی آمریکا قرار بگیرد.

انتخاب ترامپ ابهاماتی را درخصوص توافق آب و هوایی پاریس ایجاد کرده است، توافقی که «بان کی مون» دبیر کل سابق در دوران خدمت ۱۰ ساله بارها از آن حمایت کرد.

گوترش پس از کسب رای در مجمع عمومی سازمان ملل در ماه های گذشته به پایتخت های کشورهای پنج عضو دائم شورای امنیت از جمله انگلیس، چین، فرانسه، روسیه و آمریکا سفر کرده تا درباره اقدامات و عملکرد خود در دوران تصدی سازمان ملل رایزنی و گفتگو کند. همین امر نشان از پیش برنامه های وی برای آغاز فعالیتش دارد، اقدامی که می تواند چشم انداز روشنی از مقتضیات لازم در کشورهای دنیا پیدا کند.

وی با معرفی برخی کمیسرهای کلیدی سازمان ملل تا حدود زیادی چشم انداز مشخصی از برنامه های خود را نشان می دهد.

«امینه محمد» ۵۵ ساله که قرار است از سوی گوترش بر کرسی قائم‌مقامی دبیرکل سازمان ملل تکیه بزند در کارنامه خود اگرچه توانسته با موفقیت مذاکرات درباره اهداف توسعه پایدار و ۱۷ طرح مورد توافق سازمان ملل در خصوص پایان دادن به فقر در سال ۲۰۳۰ را راهبری کند، اما حدود ۱۴ سال است که در یکی از دولت های خشن و دست نشانده ایالات متحده در آفریقا یعنی نیجریه پست های بالایی را در اختیار داشته است.

«ماریا لوییزا ریبیرو ویوتی» یکی از مقامات ارشد در وزارت امور خارجه برزیل هم قرار است به عنوان رئیس دفتر «گوترش» فعالیت کند، همچنین «کیونگ- وا کانگ» از کره‌جنوبی مشاوره ویژه وی در امور سیاست خواهد شد.

حال باید منتظر ماند و مشاهده کرد که آیا گوترش پرتغالی هم مسیر اسلاف خود را در سازمان ملل در پیش خواهد گرفت یا باب جدیدی را در مهمترین نهاد بین المللی باز خواهد کرد.