امروز

یکشنبه, ۲۵ مهر , ۱۴۰۰

  ساعت

۱۰:۰۶ قبل از ظهر

افزایش عوارض ورودی به جزیره قشم توسط سازمان منطقه آزاد در فصل حضور مسافرین در حالی انجام گرفت که وضعیت اقتصادی و بازرگانی جزیره با رکود همراه شده است.

تجمع بازاریان در هفته گذشته به دلیل رکود شدید بازار باعث شد تا مدیران مجتمع های تجاری برای بررسی مشکلات و ارائه راه کار با مدیر اصناف سازمان منطقه آزاد و مدیر کل گمرک قشم به بحث و گفتگو بنشینند تا راه حلی برای خروج از وضعیت اقتصادی قشم پیدا کنند.

کاهش محسوس ورود مسافر به جزیره قشم و خالی شدن تعدادی از واحد های مجتمع های تجاری و گره خوردن زندگی مردم قشم با بازار نه تنها  اصناف و بازاریان بلکه دیگر اقشار ساکن در جزیره را با تهدید بیکاری مواجه خواهد ساخت.

جامعه هتل داران و اماکن اقامتی  ، تاکسی داران ، رستوران ها ، فروشندگان مواد غذایی ، حمل و نقل دریایی اعم از باربری  و مسافربری و … از جمله اقشاری هستند که به طور مستقیم با بحث حضور مسافران در جزیره ارتباط دارند و هر گونه کاهش در حضور مسافر می تواند بر کسب و کار انها تاثیر بسزایی داشته باشد.

بدیهی است تصمیمات یک جانبه  سازمان منطقه آزاد قشم برای مردم کل جزیره تاثیر می گذارد  و ادامه این روند امید مردم را که با مشکلات اقتصادی فراوانی روبرو هستند  به یاس و نامیدی از دولت مردان و دولت تدبیر و امید مبدل خواهد کرد.

افزایش چهار برابری قیمت آب توسط سازمان منطقه آزاد در حالی در هشت ماهه سال جاری انجام گرفت که تا کنون مسئولین استان برای رفع این مشکل نتوانسته اند اقدام موثری را انجام دهند و به نظر می رسد افزایش قیمت عوارض ورودی نیز به  همین ترتیب با سهل انگاری مسئولین به فراموشی سپرده خواهد شد.

اما از نقطه نظر دیگر این افزایش قیمت و در وضعیت کسادی بازار می تواند پیامهای دیگری را در ذهن مردم به وجود بیاورد ، جنگ درونی در سازمان منطقه آزاد و ناکار آمد نشان دادن برخی از مدیران یا خارج کردن قشم از چرخه تجارت کشور که خود این نیز خروج سرمایه گذاران از قشم را به دنبال خواهد داشت .

به نظر می رسد پس از رکود به وجود آمده در بازار این اقدام منطقه آزاد تیر خلاصی  است برای جلوگیری از ورود باقی مسافرین که با همه مشکلات به قشم مسافرت می کردند و با این اقدام می توان گفت منطقه آزاد دست به خود کشی زده است چرا ۸۵ درصد از منابع درآمدی آن حاصل از عوارض گمرکی است که به شدت کاهش یافته و با این وضع  مهمترین منبع درآمدی منطقه آزاد به خطر می افتد .

البته مدیران مدبر منطقه آزاد برای این وضع هم  چاره اندیشی کرده اند وبا فسخ و جریمه و فروش مجدد اراضی فروخته شده ، آماده سازی شهرک های جدید برای فروش زمین به مساحت ۹۸ هکتار در شهر قشم و ۱۵۰ هکتار در شهر درگهان می خواهند درآمدی از این طریق حاصل نمایند  اما این را نمی دانند که وقتی آوازه رکود بازار قشم در همه جا فراگیر شد بازار ساخت و ساز و فروش زمین نیز کساد خواهد شد.

در آخر باید این نکته را متذکر شد که بسته های تشویقی برای رونق بازار و حضور مسافرین و افزایش خروج کالا از جزیره می تواند راه گشای  خروج قشم از رکود باشد نه افزایش عوارض ورودی که در درب ورودی جزیره  مسافران را فراری خواهد داد.

 

 

 

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی