امروز

یکشنبه, ۱۰ مرداد , ۱۴۰۰

  ساعت

۰۲:۰۹ قبل از ظهر

مشکل تامین آب آشامیدنی قشم قصه دیروز و امروز نیست و به تعبیری همزاد مردم جزیره و معضلی است که ساکنان، آن را با گوشت و پوستشان احساس می کنند و از وعده های بی سرانجام مسئولان دلسرد شده اند.
در این ارتباط تغییر مدیران، رویکردها و سیاست های فکری و کاری نیز نتوانسته آنگونه که شایسته است و انتظار می رود گره از مشکلات این حوزه باز کند و تنها دستاورد مردم از این فرایندها شنیدن وعده های جدیدی است که جایگزین وعده های پیشین می شود.
در شرایطی که تا دیروز کمبود اعتبارات مورد نیاز، روز دیگر طولانی شدن روند احداث آب شیرین کن ها و دگر روز افزایش اعتبارات مورد نیاز برای اجرای طرح ها به عنوان عوامل محقق نشدن وعده ها مطرح می شد، این بار نوبت پوسیدگی و مستهلک بودن ۳۰ درصد شبکه لوله کشی جزیره و نشتی و ترکیدگی لوله های خط انتقال آب است، تا تحقق وعده ها را به عقب بیاندازد.
اگر نگاه بدبینانه در این زمینه را کنار بگذاریم، نخستین برداشت خوشبینانه از این حجم وعده های محقق نشده، حاکی از نبود نگاه کارشناسی و جامع از یک طرف و از طرف دیگر، تصمیم گیری های آنی و بیان وعده های جدید بدون پشتوانه از ابعاد کاری است که نسبت به آن آگاهی کافی در دست نیست.
گویی مسئولان امر به جای برنامه ریزی و نگاه جامع و راهبردی نسبت به چشم انداز مشکلات و ابعاد کلی معضلات، به دادن وعده های جدید اکتفا می کنند.
در این میان به نظر می رسد قرار گرفتن در چنین شرایطی است که موجب شده هر روز نقطه تاریک جدیدی از گستره مشکلات تامین آب آشامدینی جزیره قشم آشکار شود و تحقق وعده ها را هر بار به تاریخی دیگر موکول کند.
برای نمونه در شرایطی که تا پیش از این مسئولان در نشست های مختلف از حل مشکل آب آشامیدنی جزیره در نیمه نخست امسال خبر می دادند، در چرخشی قابل تامل که می تواند ناشی از دلایل یاد شده باشد، تحقق وعده های خود را به حل مشکل فرسودگی شبکه انتقال آب و آن را نیز به تامین میلیاردها ریال اعتبار منوط کردند و این بار نیز همچون گذشته آینده ای نه چندان واضح پیش روی ساکنان جزیره ترسیم شد.
البته باید به مشکلات یاد شده افزایش ناگهانی و بیش از دو برابری قیمت آب شیرین روستایی را نیز اضافه کرد که این سیاست از ابتدای آبان امسال اجرایی شده و می توان آن را قوز بالا قوز نامید؛ چراکه از ابتدای سال جاری نه تنها مشکل آب حل نشده، بلکه برای دومین بار از ابتدای امسال قیمت آب افزایش یافته است.
ترسیم نمودار نوسان های قیمت آب آشامیدنی کوپنی قشم از ابتدای امسال تاکنون حاکی از افزایش بیش از چهار برابری قیمت ها در این بخش است؛ چراکه در مرحله نخست یک بار قیمت آب از شش هزار ریال برای هر مترمکعب به ۱۱ هزار ریال و از ابتدای ماه جاری به ۲۵ هزار ریال افزایش یافت.
این شرایط در وهله نخست موجی از نارضایتی را در میان مردم قشم به ویژه روستاییان غرب جزیره به همراه داشته است چراکه ساکنان این منطقه مجبورند علاوه بر هزینه های پیش خرید آب کوپنی، هزینه های هنگفتی نیز برای انتقال آب توسط تانکرها پرداخت کنند که گاهی مجموعه این هزینه ها برای چهار مترمکعب آب شیرین چیزی مابین ۳۰۰ هزار ریال تا ۶۵۰ هزار ریال می شود.
اینکه از حدود ۶۵ روستای قشم فقط چهار روستای گمبران، کووئی، سلخ و رمچا از نعمت آب لوله کشی بهره مندند ضرورت ساماندهی شرایط موجود را خاطرنشان می کند.
علاوه بر این موارد، در خود شهر قشم و شهرک ها و روستاهای اطراف آن همچون روستای طولا نیز مشکل تامین آب آشامیدنی به وضوح مشاهده و گزارش می شود و به نظر می رسد افزایش جمعیت در این جزیره با چالش حل نشده ای به نام تامین آب آشامدینی مواجه است.
در حالی که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان حوزه آب و مسئولان ارشد وزارت نیرو احداث آب شیرین کن بهترین راهکار برای حل مشکل کمبود آب در این جزیره است، به نظر می رسد باید توسعه زیرساخت های اصلی همچون شبکه انتقال آب نیز به صورت همزمان مورد توجه مسئولان قرار بگیرد تا بتوان از قبل تلفیق این رویکردها، یک بار برای همیشه مشکل تامین آب لوله کشی جزیره را حل و به تعبیر امام جمعه این شهرستان تشییع جنازه مشکل آب را برگزار کرد.

سعید زارع کندجانی

مسئول ایرنا در دفتر قشم

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی