ورود لاک پشت های تازه متولد شده پوزه عقابی به آب های خلیج فارس

مدیر میراث طبیعی و ژئوپارک منطقه آزاد قشم از ورود بچه لاک پشت های تازه متولد شده پوزه عقابی به آب های خلیج فارس خبر داد. سید محمد هاشم داخته با بیان این مطلب گفت: همزمان با تولد بچه لاک پشت های پوزه عقابی در روستای شیب دراز قشم، ورود این گونه کمیاب از خزندگان […]

مدیر میراث طبیعی و ژئوپارک منطقه آزاد قشم از ورود بچه لاک پشت های تازه متولد شده پوزه عقابی به آب های خلیج فارس خبر داد.

سید محمد هاشم داخته با بیان این مطلب گفت: همزمان با تولد بچه لاک پشت های پوزه عقابی در روستای شیب دراز قشم، ورود این گونه کمیاب از خزندگان دریایی به آبهای خلیج فارس نیز آغاز شده است.
وی با اشاره به وجود افزون بر ۷۰۰۰ تخم لاک پشت در سواحل روستای شیب دراز قشم افزود: متاسفانه آمار تخم گذاری این گونه از لاک پشت های نادر در جزیره قشم در مقایسه با سال گذشته، ۲۳ درصد کاهش یافته است.
به گفته مدیر میراث طبیعی و ژئوپارک منطقه آزاد قشم، صید غیرمجاز صیادان، تخریب سواحل و افزایش ساخت و ساز ها در کنار ساحل که باعث شلوغی و افزایش آلودگی نوری در محل تخم گذاری لاک پشت های پوزه عقابی می شود، مهمترین عوامل کاهش تخم گذاری این گونه از خزندگان نادر می باشد.
داخته یادآور شد: هر لاک پشت ماده پوزه عقابی در زمان تخم گذاری بین ۴۰ تا ۱۰۰ تخم می گذارد و در سال جاری افزون بر  ۷۰۰۰ تخم این خزنده توسط نیروهای مدیریت میراث طبیعی و ژئوپارک قشم با مشارکت جامعه محلی روستای شیب دراز با هدف تولد بچه لاک پشت ها در محل حفاظت شده  و در گودال های ماسه ای نیم متری در ساحل روستا نگهداری گردید.
وی گفت: بچه لاک پشت های پوزه عقابی از اواسط خرداد ماه  سال جاری تا اواخر تیر ماه  از غروب آفتاب تا نزدیکی طلوع صبح سر از تخم و ماسه ها در آورده ، دل به دریا زده و روانه خلیج فارس می شوند.

براساس این گزارش، لاک پشت های پوزه عقابی در حال انقراض قشم جز هفت گونه لاک پشت های دریایی شناخته شده در دریاهای جهان محسوب می شوند که همه ساله از طریق آبهای آزاد وارد خلیج فارس شده و در محل سایت روستای شیب دراز در ۷۰ کیلومتری جنوب جزیره که به عنوان زادگاهشان محسوب می شود اقدام به تخم گذاری می کنند.