ورزش قشم در هاله‌ای از ابهام!!/ مسوولان پاسخگو باشند

تفویض اختیار وزیر ورزش و جوانان به سازمان منطقه آزاد قشم و صدور احکامی شبه‌دار به لحاظ قانونی، جامعه ورزشی قشم را در هاله‌ای از ابهام فرو برده است. به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، نخستین روز از مهرماه امسال بود که در گزارشی تفصیلی به بررسی نقاط مثبت و منفی تفویض اختیار وزارت ورزش […]

تفویض اختیار وزیر ورزش و جوانان به سازمان منطقه آزاد قشم و صدور احکامی شبه‌دار به لحاظ قانونی، جامعه ورزشی قشم را در هاله‌ای از ابهام فرو برده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، نخستین روز از مهرماه امسال بود که در گزارشی تفصیلی به بررسی نقاط مثبت و منفی تفویض اختیار وزارت ورزش به سازمان منطقه آزاد قشم پرداختیم. تفویض اختیاری که نگرانی جامعه ورزشی قشم را به همراه داشته و انتظار می‌رفت در این بازه زمانی با پاسخگویی لازم و اقدامی سنجیده از سوی مسوولان مربوطه، مسیر توسعه و تحول ورزش این جزیره تعیین تکلیف و دغدغه جامعه ورزشی آن خاتمه یابد. (بیشتر بخوانید)

از سوی دیگر در خلال سکوت مسوولان مربوطه، «پایگاه خبری هرمز» با انتشار تصویری از صدور حکم انتصاب رئیس یکی از هیئت‌های ورزشی سازمان منطقه آزاد قشم، هرمز و هنگام توسط مدیرعامل این سازمان پرده از تخلفی آشکار برداشته که ضرورت پاسخگویی مسوولان به افکار عمومی را دو چندان می‌کند.

این حکم در حالی با امضای رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم صادر شده که در بند سوم تفویض اختیار وزیر ورزش و جوانان به این سازمان تصریح شده است: «وظایف، اختیارات و مسوولیت‌های وزارت ورزش و جوانان در هیئت‌های ورزشی شهرستان به شرح ماده ۱۷ آیین‌نامه‌ هیئت‌های ورزشی به سازمان منطقه آزاد قشم تفویض می‌شود.»

تبصره ۲ ماده ۱۷ آیین‌نامه‌ هیئت‌های ورزشی شهرستان‌ها نیز صراحتا بیان می‌دارد که: « انتخاب رئیس هیات شهرستان با پیشنهاد رئیس اداره تربیت بدنی شهرستان مربوطه و تصویب هیات رئیس هیات استان و صدور حکم توسط رئیس هیات استان انجام می گردد.»

از این رو صدور چنین احکامی نه تنها بر خلاف قانون تلقی می‌شود بلکه می‌تواند موجب از بین رفتن چتر حمایتی مرکز استان و به حاشیه رانده‌ شدن هیئت‌های ورزشی در جزیره قشم شود. تسری دوگانگی مدیریتی حاکم بر قشم به هیئت‌های ورزشی را نیز می‌توان از دیگر تبعات چنین اقداماتی به شمار آورد.

روی دیگر سکه آن است که سازمان منطقه آزاد قشم در گام بعد، رییس هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی خود را با حکم رییس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی جمهوری اسلامی ایران منصوب می‌کند که این نیز بنابر آیین‌نامه یاد شده بر خلاف قوانین تلقی می‌شود.

رخداد چنین اقداماتی در حوزه ورزش قشم در حالی که تمامی صاحب نظران ورزشی، تعامل سازمان منطقه آزاد قشم و اداره کل تربیت بدنی استان هرمزگان را کارآمدترین راه ارتقای ورزش جزیره می‌دانند جای بسی تاسف دارد. (بیشتر بخوانید)

خواستار تعاملی بر مبنای ادب و اخلاق هستیم

رئیس اداره ورزش و جوان شهرستان قشم در این رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار داشت: حکم هیئت‌های ورزشی شهرستان‌ها با پیشنهاد رئیس اداره ورزش و جوانان، توسط رئیس هیئت استان صادر می‌شود.

یونس برهم تصریح کرد: اختیار پیشنهاد رئیس هیئت‌های ورزشی شهرستان مطابق با تفاهم نامه سازمان منطقه آزاد قشم و وزارت ورزش و جوانان به این سازمان تفویض شده و اداره ورزش و جوانان شهرستان نیز در این خصوص خود را موظف به تمکین می‌داند.

وی افزود: بند دیگر این تفاهم‌نامه، اماکن ورزشی، پروژه‌های ورزشی جدید، قدیم و در حال احداث و همچنین اموال منقول و غیر منقول را همچنان در اختیار اداره ورزش و جوانان شهرستان قرار داده است.

رئیس اداره ورزش و جوان شهرستان قشم ادامه داد: از این رو جامعه ورزشی همچنان نیازمند زیرساخت‌ها و امکانات اداره ورزش و جوانان بوده و همکاری سازمان منطقه آزاد و اداره ورزش برای توسعه همه جانبه ورزش قشم ضرورت دارد.

برهم خاطرنشان کرد: اداره ورزش و جوانان و سازمان منطقه آزاد قشم هیچکدام قادر نیستند هیئت‌های ورزشی را به اجبار تحت مدیریت خود قرار دهند؛ برخی به سازمان منطقه آزاد قشم تمایل دارند و برخی نیز از آن هراس دارند.

وی بیان کرد: ما معتقد به کار تعاملی هستیم اما تعاملی که در آن روسای هیئت‌های ورزشی با هماهنگی انتخاب شود، از پرداختن به حرف‌های حاشیه‌ای پرهیز و بنای آن بر اساس ادب و اخلاق باشد.

انتظار است مسوولان سازمان منطقه آزاد قشم با لغو آیین‌نامه داخلی مبنی بر منع اظهار نظر و گفت‌گوی مدیران آن سازمان با رسانه‌ها(بیشتر بخوانید) و یا با ایجاد ساختاری کارآمد برای تنویر افکار عمومی به دغدغه‌های جامعه ورزشی قشم خاتمه دهند.