امروز

شنبه, ۲۱ تیر , ۱۳۹۹

  ساعت

۱۲:۴۷ بعد از ظهر

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران خبرگزاری تسنیم«پویا»؛ رحیم میدانی در سومین هم‌اندیشی سیاست‌گذاران منابع آب با عنوان اقتصاد سبز و حکمرانی پایدار با اشاره انتقال آب در صورتی که ملاحظات آن رعایت شود مغایرتی با اصول توسعه پایدار ندارد، اظهار کرد: انتقال آب باید منحصر به مصارف شرب باشد.

معاون وزیر نیرو با تاکید بر اینکه انتقال آب باید به عنوان آخرین راهکار مطرح باشد، خاطر‌نشان کرد: طبق بررسیهای انجام شده میزان آب قابل برنامه‌ریزی کشور در حدود ۸۰  میلیارد متر‌مکعب است که ۳۹.۷  میلیارد آن متعلق به آبهای سطحی و ۴۰.۳ میلیارد هم متعلق به آبهای زیرزمینی است.

وی با بیان اینکه تعداد چاههای کم عمق غیرمجاز کشور که بعضی از آنها در منازل وجود دارد، افزود: تعداد چاههای کشور ۷۰۰ هزار چاه است که ۴۶۰ هزار چاه دارای مجوز و بقیه غیر‌مجاز هستند.

رحیم میدانی تصریح کرد: یکی از راهکارهای کاهش مصرف آب، تدوین نظام الگوی کشت است که بر اساس این طرح می‌توان گفت در مناطق مختلف کشور چه نوع کشت و به چه مقدار و با چه بهره‌وری انجام شود.

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه یکی از دلائل نشست زمین، بهره‌برداری بی‌رویه از آبهای زیرزمینی است، اظهار داشت: طرح ملی احیاء و تعادل‌بخشی آبهای زیرزمینی در شورای عالی آب به تصویب رسیده و در حال اجراست.

به گفته مهندس میدانی استاندارد و میانگین مصرف آبهای تجدیدپذیر قابل برنامه‌ریزی، ۴۰ درصد است اما در حال حاضر در ایران این مقدار به ۶۹ درصد می‌رسد و کاهش این میزان به استاندارد جهانی در دو برنامه توسعه وجود ندارد و کشور تحمل کاهش مصرف به این مقدار را ندارد و نوعی تکلیف مالایطاق است.

وی با بیان اینکه سهم حقابه محیط زیست از آبهای قابل برنامه‌ریزی کشور ۸.۱۰ میلیارد متر‌مکعب و سهم فضای سبز نیم میلیارد متر‌مکعب است، گفت: ۸۱ درصد آبهای مصرفی سهم کشاورزی، حدود چهار درصد سهم شرب و حدود چهار درصد سهم صنعت است.

انتهای پیام/

لينک کوتاه خبر :

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی