امروز

شنبه, ۲۱ تیر , ۱۳۹۹

  ساعت

۱۱:۲۱ قبل از ظهر

محمدرفیع پورمولوی رئیس شورای اسلامی شهر قشم، به اظهارات شمس اردکانی عضو غیر موظف سازمان منطقه آزاد قشم در سایت تحلیلی خبری عصر ایران واکنش نشان داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر قشم، واگذاری اختیارات دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد به وزارت اقتصاد و دارایی از سوی مجلس، با واکنش‌های متفاوتی مواجه شده است. اکبر ترکان دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد با این عنوان که وزارت اقتصاد نمی‌تواند بر دستگاه‌هایی که در مناطق آزاد فعالیت می‌کنند نظارت داشته باشد، مخالفت خود را با این مصوبه مجلس نشان داده است.

از سوی دیگر شمس اردکانی عضو غیرموظف هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد و به عنوان اولین مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، در گفت‌وگو با سایت تحلیلی خبری عصر ایران با این مصوبه مجلس شورای اسلامی مخالفت کرده است.

محمدرفیع پورمولوی رئیس شورای اسلامی شهر قشم به بخشی از اظهارات شمس اردکانی واکنش نشان داده و این گفت‌وگو را نوعی فرافکنی توصیف کرده است. پورمولوی در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: شمس اردکانی یکی از مدیران عامل مورد وثوق مردم قشم و دولت وقت در این منطقه‌ی آزاد بود که خدمات نسبتا رضایت بخشی در دوره‌ی مدیرعاملی وی در منطقه آزاد انجام شده است.

 پورمولوی با اشاره به اظهارات شمس اردکانی در گفتگویش با عصر ایران، گفت: دکتر شمس اردکانی در بخشی از این گفت‌وگو اظهار داشته است:«ما وقتی قانون مناطق آزاد را می‌نوشتیم تجربه کشورهایی مثل  چین و مالزی را بررسی کردیم و دیدیم برای کشوری مثل ایران، بهتر این است که زیر نظر یک شورای‌ عالی باشد ولی زیر نظر هیچ وزیری نباشد».

پورمولوی در این باره اظهار کرد: اگر از ابتدای تدوین قوانین مناطق آزاد تجربه کشورهای دیگر مثل چین و مالزی و یا حتی جبل‌علی در امارات را مدنظر قرار می‌دادند، امروز مناطق آزاد ما با بحرانی این چنین مواجه نمی‌شد؛ وی تصریح کرد: در تشکیل منطقه آزاد می‌بایست اولویت‌ها طوری برنامه‌ریزی می‌شد که ابتدا ضمن تامین زیرساخت‌ها، محدوده منطقه آزاد دور از مناطق سکونت‌گاهی و جمعیتی در نظر گرفته می‌شد.

منطقه آزاد در شروع کار وسیله‌ی نقلیه نداشت/با کمک مردم، منطقه آزاد پا گرفت

پورمولوی گفت: من به یاد دارم که در ابتدای شروع به‌کار منطقه آزاد، حتی سازمان، محلی برای دفتر کار خود نداشت و حتی وسیله‌ی نقلیه نداشتند ولی مردم قشم کمک کردند و شرایطی را به وجود آوردند که سازمان بتواند به فعالیت خود ادامه دهد. پورمولوی افزود: اگرچه متاسفانه بعدها همین مردم را کنار گذاشتند.

رئیس شورای اسلامی شهر  قشم افزود: نه تنها با ادامه‌ی فعالیت بومی‌ها مخالفت شد حتی برای تخلیه و جابه‌جایی کالاها نیز حاضر نبودند از مردم بومی استفاده کنند؛ وی ادامه داد: تخریب منازل مردم، بی‌توجهی به مالکیت مردم و مسائل دیگر که موجبات نارضایتی عمومی را فراهم آورد و در همان زمان به کمیسیون اصل نود مجلس شکایت شد که منجر به تصویب تبصره ماده ۲۴ قانون مناطق آزاد در مورد مالکیت مردم گشت، و همین نارضایتی‌ها باعث تغییر مدیریت وقت  سازمان منطقه آزاد شد. پورمولوی گفت: هدف قانون‌گذار از تشکیل منطقه آزاد تولید و صادرات و ایجاد بازار کار بوده که متاسفانه به‌جای صادرات بیشتر به واردات توجه شده است. او افزود: در بحث ایجاد اشتغال هم می‌بینیم که همه‌ی اموری که در حیطه‌ی وظایف منطقه آزاد قرار گرفته در اختیار برخی از مدیران و به صورت شرکتی وابسته به کارکنان سازمان به عنوان مثال شرکت تعاونی کارکنان سازمان منطقه آزاد قشم فعالیت می‌کنند. پورمولوی تشریح کرد: از نظر زیرساخت‌ها و توسعه ی شهری هم می توان گشتی در شهرها و روستاهای جزیره زد و روی دوم سکه را در محله‌های قدیمی دید.

شهرک‌های صنعتی در منطقه آزاد تعطیل شده‌اند/سرمایه‌گذاران فراری شده‌اند

رئیس شورای اسلامی شهر قشم اظهار کرد: مناطق آزاد در مرحله‌ی اول باید منافعش به مردم همان منطقه برسد در صورتی که چنین نبوده است و آنچه حاصل شد فقط گرانی، کم‌توجهی و گروکشی در واگذاری خدمات و امکانات مانند انشعاب آب به مردم بود. وی افزود: شهرک‌های صنعتی ما در منطقه آزاد تعطیل است، سرمایه‌گذاری‌ها هدر می‌رود، حدود یک سال است که سرمایه‌گذاران از قشم به شهرهای دیگر مهاجرت می‌کنند، اینکه با فروش زمین بخواهیم منطقه آزاد را اداره کنیم، هنر نیست.

پورمولوی در واکنش به بخش دیگری از سخنان شمس اردکانی که گفته است پیش از تاسیس منطقه آزاد در قشم حتی یک مدرسه نبوده و سازمان منطقه آزاد اولین مدرسه را تاسیس کرده،  گفت:  این موضوع نیز بر خلاف واقع بیان شده است. وی افزود: تاریخ تاسیس اولین مدارس دولتی قشم به بیش از ۷۰ سال پیش  بر می‌گردد و به‌ویژه در دوران پس از انقلاب شکوهمند اسلامی، دولت‌های مختلف در حد توان و وسع هر دولت به ساخت و ساز مدارس در قشم توجه داشته‌اند، اگرچه امروز به دلیل افزایش جمعیت به تبع منطقه آزاد شدن قشم، با کمبود مدارس، مدارس تخریبی و مشکلات زیادی در این حوزه مواجه هستیم اما مدارس قشم در قبل از تاسیس منطقه آزاد شکوفایی خود را داشته و تحصیل‌کردگان و شخصیت‌های فرهنگی و علمی بسیاری را تحویل جامعه داده است. پورمولوی در این مورد به سه مدرسه‌ی تاسیس‌شده از سوی منطقه آزاد اشاره کرد و گفت: این سه مدرسه‌ای که از سوی منطقه آزاد تاسیس شده دو  مورد آن به طور کامل تخریب شده و بلااستفاده مانده است یکی دیگر از مدارس هم به عنوان مدرسه‌ی تخریبی در حال استفاده است.

با این جاده‌ها نمی‌توان امنیت مسافران را تامین کرد

رئیس شورای اسلامی شهر قشم در واکنش به بخش دیگری از این گفت‌وگو، به اظهارات شمس اردکانی به جاده‌سازی دور جزیره اشاره کرد، که اظهار شده در ۲۲ سال پیش دور جزیره را جاده کشیدیم؛ پورمولوی گفت: در قشم جاده های غیر استانداردی مثل میدان علم و صنعت داریم که تاکنون چندین نفر کشته شده‌اند، وی افزود: پس از گذشت ۲۵ سال از تاسیس منطقه آزاد شاه‌راه ورود به جزیره جاده‌ی اسکله‌ی لافت تا قشم است که در وضعیت مناسبی قرار ندارد وی تصریح کرد: با یک جاده‌ی یک‌طرفه‌ی قدیمی که فقط روکش آن آسفالت شده نمی‌توان امنیت جاده‌ای مسافران را تامین کرد.

پورمولوی در ادامه به بخشی از اظهارات شمس اردکانی که از سوی وی به نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی با ادبیات بی‌سابقه‌ای انتقاد شده، گفت: این تصمیم و مصوبه مجلس شورای اسلامی بی‌شک محصول خرد جمعی افراد متخصصی است که در کمیسیون‌های تخصصی بررسی شده و در نهایت به عنوان  تصمیم عقلانی برآمده از خرد جمعی با ۱۴۸رای موافق در مقابل ۵۶ رای مخالف، و یک رای ممتنع، تصویب شده است.

پورمولوی به عنوان کسی که نزدیک به چهار دهه در عرصه فعالیت‌های اجتماعی قشم به عنوان یکی از مهم‌ترین مناطق آزاد کشور، حضور دارد و در تمام دوره‌های شورای اسلامی به عنوان عضو و رئیس شورا حضور داشته، مصوبه اخیر مجلس را در ارتباط با لزوم پاسخ‌گویی مناطق آزاد خدمتی از سوی نمایندگان مجلس به مردم این مناطق دانست. پورمولوی گفت: اختیارات بی‌حد و حصر وعدم پایبندی مدیران مناطق آزاد به قانون که منشا نابسامانی‌ها وهدررفت بیت‌المال در این مناطق بوده، نمایندگان مجلس را بر آن داشته که چنین مصوبه‌ای را برای پاسخ‌گویی مناطق آزاد از مجلس بگذرانند.

  شرایط مدیریتی در قشم فراهم است/ نخبگان قشمی توان اداره منطقه آزاد را دارند

پورمولوی با توجه به اظهارات اولین مدیرعامل منطقه آزاد قشم گفت: باید از ابتدای کار نقشه‌ی راه را برای مناطق آزاد می‌نوشتند تا حالا که همه‌ی تصمیمات فردی و سلیقه‌ای بوده است. وی افزود: ما از آقای روحانی می‌خواهیم که برای یک‌سال منطقه آزاد را تحویل خود قشمی‌ها بدهند و پس از یک‌سال ببینند چه کارها و تحولاتی در قشم صورت خواهد گرفت. او افزود:  شرایط مدیریتی در قشم فراهم است و خود قشمی‌ها و نخبگان قشم این توان را دارند که قشم را به نحوی اداره کنند که شایسته‌ی آن است. پورمولوی گفت: ما شاهد فروش هکتاری زمین با قیمت بخس به نورچشمی‌ها و وابستگان هستیم، و همواره شاهد تخریب سواحل، بازیافت و تخریب محیط زیست در قشم بوده و هستیم، اگر این اقدامات بر اساس کار کارشناسی انجام شده که واقعا جای تاسف است و اگر عمدی در کار است یا بوده که باید بگویم خیانت است.

آنقدر شور بود که خان هم فهمید

در واکنش به اظهارات بند آخر گفت‌وگوی شمس اردکانی که آمده است: «فقط روی کاغذ، عضو هیات مدیره هستم. به اعضای هیات مدیره گفته‌ام که شما هر کاری می‌کنید خلاف است. برای این که بدون مصوبه هیات مدیره، هر کاری انجام بدهند خلاف است. من هم اهل گرفتن حقوق‌های آنچنانی نبودم. والعاقل یکفیه‌ الاشاره».  

پورمولوی با اشاره به ضرب المثل مشهور « آنقدر شور بود که خان هم فهمید» گفت:  متاسفانه کسانی که در دولت یازدهم عضو موظف و غیر موظف هیئت مدیره هستند واقعا اگر اقدامات خلافی از طرف برخی انجام می‌شود که همه می‌دانند کارهای خلاف به حدی است که «خان» هم متوجه شده است، باید جلوی این کارهای خلاف گرفته شود.

قابل ذکر است رئیس شورای شهر قشم و رئیس شورای شهرستان بارها با مراجعات مکرر به دستگاه‌های مربوطه و مقامات عالی‌رتبه کشوری با پیگیری‌ها خواستار نظارت بیشتر بر منطقه آزاد و قرار گرفتن مناطق آزاد زیر نظر یکی از وزارتخانه‌ها بوده‌اند تا ساز و کارهای قانونی پاسخ‌گویی مناطق آزاد فراهم شود.

 

لينک کوتاه خبر :

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی