امروز

دوشنبه, ۲۳ تیر , ۱۳۹۹

  ساعت

۰۵:۲۷ قبل از ظهر

مدیر کل گمرک قشم از کاهش ۳۷ درصد واردات قطعی و افزایش ۱۳۴ درصدی صادرات قطعی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته در جزیره قشم خبر داد .

حسین سعیدی ، مدیرکل گمرک قشم در جمع خبرنگاران با اشاره به عملکرد این مرجع قانونی اظهارکرد : میزان واردات قطعی در ده ماهه سال ۱۳۹۶ از طریق گمرک قشم ۳۲ هزار و ۲۹۹ تن کالا با ارزشی بالغ بر ۱۵۰ میلیون و ۶۹۳ هزار دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۵ از حیث وزن ۳۷ درصد کاهش و از نظر ارزش دلاری ۴۱ درصد کاهشداشته است.

وی ادامه داد : کالاهای عمده وارداتی به کشور از توع لوازم آرایشی بهداشتی، لوازم خانگی‏ ، لاستیک خودرو ،توتون ‏چای ، پارچه، روغن پایه، تیغ سلمانی و کولر گازی که عمدتاً از کشورهای کره جنوبی، سری لانکا ، امارات متحده عربی، چین ، فرانسه، اردن، اسپانیا، آلمان و ایتالیا وارد شده است.

مدیرکل گمرک قشم  به میزان صادرات در این جزیره اشاره و افزود : میزان صادرات قطعی ده ماهه سال ۱۳۹۶ از طریق گمرک قشم ۲۲ هزارو ۳۴۴ تن کالا با ارزش بالغ بر ۱ میلیون و ۱۸۸ هزار دلار بوده است که در مقایسه با سال ۱۳۹۵ از حیث وزن ۱۲۰ درصد رشد و از نظر ارزش دلاری ۱۳۴ درصد افزایش داشته است.

وی عمده کالای صادراتی شامل سیمان، سیگار، ماهی خشک، نمک صنعتی و کچ بنایی که عمدتاً به امارات متحده عربی، سری لانکا، قزاقستان و موزامبیک صادر شده است عنوان کرد .

سعیدی ترانزیت خارجی صادره از گمرک قشم را بخشی دیگر از فعالیت های گمرک قشم عنوان کرد و افزود : در ده ماهه سال جاری بالغ ۹۸۲ تن  کالای ترانزیت خارجی با ارزشی بالغ ۹ میلیون و ۸۸۲ هزار دلار از طریق گمرک قشم صورت گرفته که  نسبت به سال قبل از نظر وزن ۷۶ درصد کاهش و از نظر ارزش دلاری ۴۵ درصد کاهش داشته است که عمده این کالاها شامل پوشاک، کولرگازی، کیف، کفش، لوازم خانگی و شمش سرب می باشدکه عمدتاً به مناطق آزاد کیش و چابهار، منطقه ویژه شهیدرجایی، کشورهای : آفریقای جنوبی، مغولستان، ترکیه ، تایوان و ویتنام ترانزیت شده است.

وی به ترانزیت خارجی وارده به گمرک قشم اشاره کرد و گفت :در ده ماهه سال ۱۳۹۶ بالغ ۲۹ هزار و ۹۵۹ تن  کالای ترانزیت خارجی با ارزشی بالغ بر ۲۰۴ میلیون و ۵۴۶ هزار ریال از مبدا سایر گمرکات به مقصد گمرک قشم صورت گرفته که  نسبت به سال قبل از نظر وزن ۳۲ درصد کاهش و از نظر ارزش دلاری ۲۵ درصد کاهش داشته است. عمده این کالاها شامل لوازم خانگی، پوشاک، لوازم آشپزخانه، لاستیک،‌ کولرگازی، پارچه، کفش و چای می باشد که از مبدا گمرکات شهید رجایی، فرودگاه امام خمینی(ره) ، چابهار، کیش، بازرگان و جلفا به گمرک قشم ترانزیت شده است.

 گمرک قشم یکی از فعال ترین گمرکات مسافری کشور

سعیدی بیان کرد : در حال حاضر گمرک قشم یکی از فعال ترین گمرکات مسافری کشور بوده که از طریق اسکله شهید ذاکری ، اسکله بهمن ، اسکله لافت، اسکله درگهان، اسکله پهل و فرودگاه قشم به مسافران ورودی و خروجی خدمات گمرکی ارائه می نماید.

وی اظهار کرد :مجموع تعداد مسافران ورودی وخروجی از طریق گمرک قشم ده ماهه سال جاری ۵ میلیون و ۷۵۲ هزار و ۶۰۳  نفر بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴ درصد رشد داشته است.

مدیرکل گمرک به وسائل نقلیه ورودی و خروجی در جزیره اشاره کرد و گفت :تعداد کل وسائل نقلیه (کامیون،اتوبوس،وانت،سواری) ورودی و خروجی در ده ماهه سال۹۶ از طریق اسکله لافت و پهل ۷۴۲ هزار و ۳۲۴ دستگاه بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۹ درصد کاهش داشته است.

مکانیزاسیون واحد کابوتاژ در جهت کاهش زمان صدور پروانه برای خودروهای ورودی و ارائه خدمات ۲۴ ساعته در سه شیفت کاری از اقدامات مهم گمرک قشم نام برد .

وی به بخش دیگری از عملکرد گمرک قشم اشاره و افزود : در ده ماهه ۱۳۹۶ تعدادپروانه های کابوتاژ صادره ۹۷ هزار و ۸۱۶  فقره به وزن  یک میلیون و ۷۹۶ هزار و ۶۱۱ تن بوده است که نسبت به سال ۱۳۹۵ از نظر تعداد ۵۲ درصد و از نظر وزن ۵ درصد کاهش داشته است.

سعیدی ادامه داد : در ده ماهه سال ۹۶ تعداد پرونده های متشکله قاچاق کالا ۳۱  فقره به ارزش ریالی کل  ۲۳ میلیارد و ۹۲۵ میلیون و ۳۵۵ هزار ریال بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر تعداد ۵۵ درصد افزایش و از حیث ارزش ریالی ۲۹۶ درصد رشد را نشان می دهد.عمده کالای مکشوفه شامل : پوشاک، خودرو، رادیو پخش خودرو، و آمپول نیروزا می باشد.
مدیرکل گمرک قشم میزان درآمد وصولی گمرک قشم در ده ماهه  سال ۹۶ بالغ بر ۴۳۷ میلیارد و ۴۷۸ میلیون و ۶۰۴ هزار ریال عنوان کرد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۱ درصد کاهش داشته است.

وی در پایان تصریح کرد : تعداد پرونده های متشکله(کاشف گمرک)  ۱۰ ماهه اول سال ۹۶ نسبت به ۹۵ به میزان  ۵۷% درصد افزایش یافته است و کاشف غیر گمرک ۸۰% افزایش داشته است که ارزش پرونده های متشکله (کاشف گمرک )  ۱۰ ماهه اول سال ۹۶ نسبت به ۹۵ به میزان۳۲۴ % درصد افزایش یافته است .

لينک کوتاه خبر :

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی