امروز

یکشنبه, ۱۷ آذر , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۷:۴۰ بعد از ظهر

باگذشت چند سال از وعده وعیدهای مسئولین برای حل مشکل آب رسانی به روستاهای جزیره قشم هنوز اهالی روستاهای قشم به این خواسته خود نرسیده اند.
محمدرضا شوق الشعراء از روزنامه نگاران کشور در این مورد نوشته است : تشنه در میان دریایی از آب ، وقتی دغدغه و خواست اول مردم قشم «آب» می شود
مدیران و مسئولان استان هرمزگان از حل معمای آب جزیره قشم عاجز هستند؟
در خبرها آمده که آب شیرین شده خلیج فارسی که «قشم» در آن غوطه ور است، با لوله گذاری ۹۷۵ کیلومتر قرارست در مرحله اول ۴۰ میلیون مترمکعب آب را تا سال آینده به چادرملوی اردکان منتقل کند. آب شیرین شده ای که سر راه سیرجان و کرمان و مس سرچشمه را هم قبل از یزد و اردکان سیراب خواهد کرد، چرا که این ابر پروژه با سرمایه گذاری و مشارکت گل گهر سیرجان، مس سرچشمه و چادرملوی اردکان برای تامین آب شرب و صنعت هرمزگان، کرمان و اردکانِ یزد پیش بینی شده است و در حال حاضر نیز مجموعا بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، و اما
آب، اینک در جزیره طلایی قشم، به گوهری نایاب تبدیل شده است، و بنا به خبرها و گزارش‌های رسیده، چندین ماه است آب شرب مردم جزیره قشم با مشکل جدی و اساسی روبرو شده است و مدیران شهرستان و استان و نمایندگان مجلس و وزارت کشور نیز این مسئله را می دانند و اما کار چندانی برای تامین آب شرب مردم در این هوای گرم انجام نمی دهند، و سوال اینست که چرا؟
«مردم غرب جزیره قشم هر دوماه یکبار به مدت فقط چند ساعت آب دریافت می کنند، و تا نوبت دوباره چندین بار آب را با تانکر به مبلغ گزافی خریداری می نمایند!»
«مردم شهر سوزا با وجود آب شیرینکن بزرگی که در مجاورت شهر وجود دارد، از نعمت آب شیرین محروم هستند؛ تولید کم آب، شوری بیش از حد، توزیع ناعادلانه و جیره بندی نامناسب از عمده مشکلات آبی شهر سوزا است.»
«روستاهای رمچاه ، کووه ای ، لافت ، کورزین و دیگر نقاط جزیره قشم نیز از کمبود آب رنج می‌برند.»
«یکی از اساسی ترین مشکلات آب روستاهای قشم، فرسوده بودن لوله های انتقال آب است که باعث ترکیدگی لوله های آب‌ شیرین‌کن‌ مپنا و قطع و بهتر رفتن آب و تشنه ماندن و بی آب شدن هزاران خانواده در جزیره قشم می شود.»
«یکی از راه های اساسی حل مشکل کمبود آب جزیره قشم، اضافه نمودن دستگاه های اب شیرین کن و خط انتقال اب به روستاهای منتهی الیه غرب جزیره قشم می باشد.»
« در کنار مشکلات کمبود آب و قطع مکرر و ترکیدگی لوله ها و…، سوءمدیریت و توزیع ناعادلانه و جیره بندی نامناسب از سوی مسئولان امر نیز افزون بر این مشکلات شده و نارضایتی مردم این جزیره زیبا را در بر داشته است.»
و اما مسئول تأمین آب شرب مردم این جزیره ای زیبایی که نگین خلیج فارس و سالیانه میزبان صدها هزار گردشگر است کیست و چرا برای مردمی که. در میان آب هستند، این آبی که توسط کشورهای حاشیه خلیج فارس برای مردمانشان بسادگی شیرین می شود، شیرین نمی شود؟
البته فرهنگ سازی برای مصرف آب نیز باید صورت گیرد ، تا درست ازین آب گران استفاده شود و اولین اقدام نیز تعویض لوله های انتقال آب می باشد، لوله هایی که در درازمدت بخاطر آب شور دریا پوسیده و از بین رفته است.
کاربر دیگری در فضای مجازی در این مورد یادداشتی نوشته و گفته :مسئولین محترم استان هرمزگان نمیتوانند معمای آب جزیره قشم را حل کنند.

آب؛ این مایه ی حیات اما در جزیره قشم به طلایی نایاب تبدیل شده است.

چندین ماه است مشکل آب شرب مردم جزیره قشم با مشکل جدی روبرو شده است و همگان حتی نمایندگان مجلس و وزارت کشور نیز بر این واقفند اما چه سود؟؟؟

مردم غرب جزیره قشم هر دوماه یکبار به مدت فقط چند ساعت آب دریافت می کنند و تا نوبت دوباره چندین بار آب را با تانکر به مبلغ گزافی خریداری می نمایند.

مردم شهر سوزا با وجود آب شیرینکن بزرگ در مجاورت شهر نیز از نعمت آب شیرین محروم هستند؛ تولید کم آب، شوری بیش از حد، توزیع ناعادلانه و جیره بندی نامناسب از عمده مشکلات آبی شهر سوزا است.

روستاهای رمچاه ، کووه ای ، لافت ، کورزین و دیگر نقاط جزیره قشم نیز از کمبود آب رنج می‌برند.

یکی از اساسی ترین مشکلات آب روستاهای قشم فرسوده بودن لوله ها است که باعث ترکیدگی لوله های آب‌شیرین‌کن‌ مپنا شده و باعث قطع آب و بی آب شدن هزاران خانواده در جزیره قشم می شود.

یکی از راه های حل مشکل کمبود آب جزیره مستلزم اضافه نمودن خط به روستاهای منتهی الیه غرب جزیره قشم می باشد.

یکی دیگر از راه های حل مشکلات آب جزیره قشم خرید مضاعف آب از شرکت مپنا و پرداخت طلب های پیمانکاران و تعویض قطعات خراب دستگاه های آب شیرینکن های جزیره است.

وارد مدار کردن مخزن گوران و وصل کردن لوله آب شیرینکن مپنا به مخزن سوزا نیز یکی دیگر از راه های حل مشکلات آب جزیره قشم است.

در کنار مشکلات کمبود آب و قطع مکرر و ترکیدگی لوله ها و…، توزیع ناعادلانه و جیره بندی نامناسب از سوی مسئولان امر نیز افزون بر این مشکلات شده است که نارضایتی شهروندان غرب تا شرق و جنوب تا شمال این جزیره زیبا را در بر داشته است.

از جناب آقای مهندس امین قصمی مدیرعامل اداره آبفای هرمزگان درخواست حل مشکلات عنوان شده داریم که انتظار می رود هرچه زودتر به خواسته ی برحق و نیاز اساسی مردم جزیره قشم لبیک گفته و کمر همت را برای از بین بردن این مشکلات ببندند.

به امید روزی که مردم عزیز جزیره زیبای قشم دغدغه نیازهای اساسی همچون آب را نداشته باشند.

لینک خبر : https://hormozonline.ir/?p=31288
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی