امروز

جمعه, ۸ مرداد , ۱۴۰۰

  ساعت

۰۹:۱۰ قبل از ظهر

سفرای هشت کشور آفریقایی درنشست با سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم، راه های توسعه اقتصادی دو و چند جانبه با ایران از جمله سرمایه گذاری در قشم را بررسی کردند.
علی اکبر شعبانی فرد در این نشست با معرفی ظرفیت های و پتانسیل های قشم، از این منطقه به عنوان یک مرکز مهم در حوزه فعالیت های اقتصادی و سرمایه گذاری یاد کرد.
وی با اشاره به استراتژی دولت تدبیر و امید در حوزه توسعه روابط با کشورهای آفریقایی اظهار امیدواری کرد که حضور سفرای هشت کشور آفریقایی در جزیره قشم، باب جدیدی در توسعه روابط این کشورها با استان هرمزگان به ویژه منطقه آزاد قشم شود.
سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به برنامه دولت یازدهم در زمینه ایجاد صنایع مهم نفت، گاز، فولاد و آلومینیوم در قشم و همچنین فعالیت صنایع کشتی سازی، شیلات، سیمان، ذوب و روی و … در این منطقه، از سفرای آفریقایی برای ترغیب بخش خصوصی کشورهای خود جهت سرمایه گذاری در این منطقه دعوت کرد.
وی آینده اقتصادی قشم را با توجه به پروژه در دست ساخت پل ملی خلیج فارس و اتصال این جزیره به سرزمین اصلی از طریق ریل راه آهن و زمین، بسیار مثبت ارزیابی کرد.
شعبانی فرد خاطرنشان کرد: مسئولان ایران، نگاه ویژه ای به کشورهای آفریقایی دارند و مناطق آزاد کشورمان بویژه قشم می تواند بستر مناسبی برای برقراری فعالیت های اقتصادی بین ایران با کشورهای آفریقایی باشد.
به گفته سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم، ایران آمادگی انتقال تکنولوژی بومی و در حد استاندارد جهانی خود به کشورهای آفریقایی را دارد.
وی در ادامه به امنیت سرمایه گذاری در قشم اشاره کرد و افزود: اتباع خارجی می توانند به میزان دلخواه در بخش های مختلف اقتصادی این منطقه و با اطمینان از امنیت کامل، سرمایه گذاری کنند.
شعبانی فرد گفت: جزیره قشم به دلیل شکل هندسی از موقعیت مناسب بارانداز برای ترانزیت کالا بین کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای میانه برخوردار است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به فعالیت مراکز مهم آموزشی و دانشگاهی در قشم اشاره کرد و تبادل استاد و دانشجو بین منطقه آزاد قشم و کشورهای آفریقایی را مهم توصیف کرد.
سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم در پایان با اشاره به فعال بودن فرودگاه بین المللی در این جزیره، آمادگی قشم را برای ایجاد خطوط هوایی با کشورهای آفریقایی اعلام کرد.
سفرای کشورهای آفریقایی نیز در این نشست بر آمادگی بخش خصوصی کشورهای خود برای حضور در فعالیت های اقتصادی ایران به ویژه استان هرمزگان و منطقه آزاد قشم با توجه به ارتباط جزیره قشم با دریا، تاکید کردند.
سفیر کشور آفریقایی اوگاندا به عنوان شیخ السفرا نیز در این نشست گفت: هدف اصلی ما از سفر به قشم، بررسی راه های واردات و صادرات کالا می باشد.
کیسوله افزود: بخش خصوصی کشورهای آفریقایی آماده اند در حوزه های صنعت کشتی سازی، فولاد، توریسم، سیمان، روغن نباتی، آسفالت، کاشی و سنگ معدن در قشم سرمایه گذاری کنند.
وی از سرمایه گذاران ایرانی نیز درخواست کرد با سفر به کشورهای آفریقایی از ظرفیت های مهم حوزه اقتصادی این کشورها بازدید کنند.
سفیر کشور اوگاندا همچنین آمادگی کشورهای آفریقایی را برای جذب سرمایه گذاران ایرانی در حوزه فناوری ارتباطات و تقویت این حوزه مورد تاکید قرار داد.
بنا به این گزارش، سفرای کشورهای اوگاندا، مصر، تونس، کومور، کنیا، گینه بیسائو، بروندی و گینه کوناکری در سفر یک روزه به جزیره قشم، در نشست با سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم راه های توسعه فعالیت های اقتصادی را بررسی کردند.
در این نشست سعید شعبان رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در استان هرمزگان و منطقه آزاد قشم نیز حضور داشت.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی