هزینه‌های جاری دولت ۹۰ درصد بودجه کشور را می‌بلعد

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: ۹۰ درصد از اعتبارات به هزینه‌های جاری دولت اختصاص پیدا می کند و مبلغی برای اداره امور کشور باقی نمی ماند.  دیار آفتاب؛ علی‌اکبر کریمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان مرکزی با بیان […]

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: ۹۰ درصد از اعتبارات به هزینه‌های جاری دولت اختصاص پیدا می کند و مبلغی برای اداره امور کشور باقی نمی ماند.

 دیار آفتاب؛ علی‌اکبر کریمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان مرکزی با بیان اینکه بودجه سال ۹۷ با رویکرد انقباضی بسته شده است، گفت: در بودجه سال ۹۷ رشد مبالغ بودجه محدود شده است.

هزینه‌های جاری دولت ۹۰ درصد بودجه کشور را می‌بلعد

کریمی با تاکید بر اینکه به دلیل بالا بودن هزینه های جاری دولت، تحقق منابع درآمدی با مشکل مواجه شده است، اظهار کرد:  متاسفانه ۹۰ درصد از اعتبارات به هزینه‌های جاری دولت اختصاص پیدا می کند و مبلغی برای اداره امور کشور باقی نمی ماند.

وی ادامه داد: امسال تلاش شد تا برای بودجه استان شرایط مناسبت‌تری را فراهم کنیم به همین دلیل میزان افزایش درآمد استانی را که در سال های گذشته با رشد فزاینده ای افزایش داشت را کاهش دادیم، به گونه ای که درآمدهای استان امسال تنها ۵ درصد افزایش داشته است در حالیکه میانگین کشوری آن افزایش ۱۴ درصدی بوده است و با این عمل قدری از فشار مالیاتی در استان کاسته می شود.

رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی با اشاره به اینکه بودجه استان خیلی نیست که بخواهیم بر سر آن بحث و جدل کنیم، افزود: باید از ظرفیت های قانونی بودجه بیشتر استفاده شود و در حوزه واگذاری طرح های نیمه تمام تلاش گردد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه بر اساس قانون باید ۱۵ درصد از حقوق دولتی معادن در زیرساخت همان منطقه هزینه شود، گفت: علیرغم اینکه در استان ظرفیت های معدنی خوبی وجود دارد ولی این منابع به صورت کامل و یکپارچه در اختیار استان قرار نگرفته است.

کریمی اظهار کرد: با توجه به اینکه منابع و اعتبارات دولتی محدود است این گونه منابع می تواند اعتبارات خوبی را در اختیار شهرستان های برخوردار از این ظرفیت قرار دهد.

تنها ۲۲ درصد از اعتبارات استان به شهرستان اراک اختصاص یافته است

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی با اشاره به عدم تناسب اعتبارات در نظر گرفته شده برای شهرستان اراک با حجم نیازهای آن، گفت: علیرغم اینکه شهرستان اراک ۴۸ درصد از جمعیت استان را در بر می‌گیرد و نقاط محروم فراوانی دارد تنها ۲۲ درصد از اعتبارات استان به شهرستان اراک اختصاص یافته است که این موضوع باید اصلاح شود.

وی ادامه داد: علاوه بر این اراک، دلیجان و محلات از دریافت اعتبارات سه درصد نفت و گاز محروم شده اند که باید در این خصوص هم تجدید نظر شود.

کریمی با انتقاد از سهم سه شهرستان اراک، شازند و خنداب از عوارض آلایندگی گفت: بر اساس سهم جدیدی که در نظر گرفته شده است سهم اراک از عوارض آلایندگی ۴۴ درصد، شازند، ۴۶ درصد و خنداب ۱۰ درصد تعیین شده که این با واقعیت‌های حاکم منطبق نبوده و نیاز به بازنگری دارد.