امروز

شنبه, ۳ آبان , ۱۳۹۹

  ساعت

۰۴:۳۱ قبل از ظهر

نقش سرمایه‌های انسانی جوان و بومی به‌عنوان یک رکن و محور اساسی در راستای پیشرفت و توسعه پایدار جوامع کنونی بر کسی پوشیده نیست و باید تلاش کرد ضرورت مشارکت نیروی انسانی جوان و بومی در توسعه همه‌جانبه برای همگان تبیین شود.
خارج از دلایلی که می‌توان برای به وجود آمدن بیکاری هرمزگان برشمرد؛ شاغل بودن نیروی متعدد غیربومی در پروژه‌هایی زیادی همچون نفت، گاز و پتروشیمی و … است و نیروهای جوان و بومی کمتر در استان مورداستفاده قرار می‌گیرند، همین عامل خود باعث مهاجرت نیروهای جوان نخبه بومی و تحصیل‌کرده استان نیز شده است.
استفاده از سرمایه انسانی جوان و بومی و توجه به توانمندی آن‌ها به دلیل داشتن حس تعلق و تعهد نسبت به زادگاه خویش مزایای زیادی دارد که به گفته کارشناسان پایداری و ماندگاری نیروی انسانی منوط به احساس تعلق نیروی انسانی است.
به کار بردن نیروهای جوان دارای تخصص بومی در پروژه‌های صنعتی، عمرانی و خدماتی می‌تواند نقش مؤثری در توسعه پایدار این استان داشته باشد.

استان زرخیز هرمزگان که از آن به‌عنوان قطب اقتصادی کشور یاد می‌شود علاوه برداشتن ظرفیت و پتانسیل‌های مختلف در بخش‌های گوناگون دارای جوانان بومی تحصیل‌کرده و بااستعدادی است.
این را باید پذیرفت که هرمزگان امروز، دیگر استان محروم در سرمایه انسانی نیست، بلکه دارای جوانان بومی شایسته‌ای هست که در این استان می‌توانند در رده‌های مدیریتی مشغول انجام‌وظیفه باشند.
باید جوانان تحصیل‌کرده بومی استان را باور کرد و راه را برای پیشرفت این جوانان بومی که آینده این استان را خواهند ساخت، هموار نمود.
درنهایت انتظار مردم استان هرمزگان از نمایندگانی که بارأی آنان وارد خانه ملت شده‌اند و آنان را وکیل خود می‌دانند می‌طلبند در انتصاب افراد شایسته برای پست مدیریت در دستگاه‌های مختلف استان و علی‌الخصوص در سازمان مناطق آزاد کیش و قشم، اولویتشان نیروی جوان بومی دلسوز بوده و جوانان بومی شایسته را دریابند، زیرا نیروی انسانی جوان و بومی دارای اثربخشی، دلسوزی و تعهد بالایی نسبت به نیروی‌های غیربومی یا همان نیروی‌های پروازی و سفارشی است.

ابراهیم بلالی قشمی
پژوهشگر حوزه اقتصاد- مالی و عضو هیئت مؤسس انجمن مهندسی مالی ایران

 

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی