امروز

سه شنبه, ۱۹ فروردین , ۱۳۹۹

  ساعت

۱۸:۰۱ بعد از ظهر

با قاطعیت می توان گفت یکی از شاخص های عمده توسعه اقتصادی هرمزگان وجود بازارها و مراکز تجاری،اعم از سنتی و مدرن ( بازارچه های مرزی ) در هرمزگان می باشد.

پیش درآمد:
بازارهای مرزی، مراکز خریدی هستند که در شهرهای مرزی و نزدیک نقطه صفر مرزی و در کنار گمرک‌ها احداث می‌شوند. معمولا با توجه به این‌ که خرید و فروش اجناس مختلف در اینگونه بازارها بدون واسطه صورت می‌گیرد، انتظار می‌رود که قیمت کالاها در این بازارها ارزان‌تر از سایر بازارها در نقاط مختلف کشور باشد و این اصلی‌ترین عامل جذابیت آن‌ها برای مردم است. در این بازارها مرزنشینان مستقر در دو طرف مرز با رعایت مقررات مربوطه، کارهای مربوط به ترخیص کالاها را انجام می‌دهند. کشور ما با توجه به دارا بودن بیش از ۶۰۰۰ کیلومتر مرز زمینی با کشورهای مختلف، دارای بازارچه‌های مرزی فراوانی است.

نقش و تبیین ایجاد و راه اندازی بازارچه های مرزی در هرمزگان :

کثرت بازدیداز بازارها ومراکز تجاری حاکی از پویایی اقتصاد و آرامش اجتماعی در اقتصادمنطقه ای و امنیت در سرمایه گذاری است که رضایت مندی دو طرفه میان عرضه کننده و متقاضی نیز در زیر سایه این مراکز برقرار خواهد شد.
بازارها و مراکز تجاری، بازوی محرکه اقتصادبومی منطقه است که در ابتدا برای رسیدن به بازه سریع نیازمند واردات محور بودن از کشورهای هم جوار است.
این بازارها و مراکز تجاری بی شک یکی از جاذبه های اصلی در هرمزگان علی الخصوص در مناطق آزاد قشم و کیش هستند که سالانه سیل عظیمی از گردشگران را به هرمزگان جذب می کنند.
امروزه تجارت بعنوان یکی از عوامل توسعه اقتصادی بشمار می رود که کشورهای در حال توسعه برای رسیدن به توسعه نیازمند حضور جدی تر در تجارت های جهانی هستند. از جمله شیوه های حضور در تجارت جهانی گسترش مبادلات منطقه ای بین کشورها است.
ایجاد بازارچه های مرزی از راهکارهای موثر در گسترش مبادلات بین منطقه ای است.
بازار چه های مرزی به عنوان شکلی، نمودی از بازارهای بین المللی که در جهت توسعه ایجاد می شوند، هستند که درجذب گردشگران به مناطق در حال توسعه کمک شایان می توانند بکنند، عرضه کالاهای متنوع به قیمت مبدا با سود اندک از دلایل جذب توریسم تجاری به این بازارچه ها است.
پایداری اقتصادی در جوامع به گونه ای کاملاً شاخص در سیاست گذاری های کلان منطقه ای از جمله در ارتباط با توسعه و امنیت جای خود را باز نموده است. بنابراین واژه های کلیدی چون توسعه پایدارمنطقه ای، امنیت پایدار و غیره با ارتباطی تنگاتنگ با یکدیگر شناخته می شود به گونه ای که ارتباط یکی بدون دیگری امکان پذیر نیست.
ایجاد، راه اندازی و توسعه بازارچه های مرزی در هرمزگان شاخص اصلی در برقراری ارتباط بین کشورهای همسایه ( حاشیه خلیج فارس) و نیز امرار معاش مردم مرزنشین از طریق اشتغال زود بازده است و از این رو ساکنین دارای مزیت های خاص و قابل توجهی برای بهره برداری از فرصت ها باهم زیستی و تقسیم منافع مالی مشترک را دارا هستند.
امروزه توجه به ایجاد، راه اندازی و توسعه بازار چه های مرزی می تواند ضمن تأمین سطح قابل توجهی از نیاز مردم هرمزگان از طریق مبادلات مرزی، به قانونی نمودن آمد و رفت ها، تثبیت و پایدار نمودن امنیت در مناطق مرزی، کاهش و فروکش کردن قاچاق کالا، رشد و تقویت معیشت مرزنشینان و توسعه اقتصادی این منطقه کمک نمایند با علم به این موضوع که بین ایجاد بازارچه مرزی و اثرات اقتصادی آن از جمله افزایش اشتغال، کاهش فقر، افزایش درآمد و کاهش تمایل مهاجرت ساکنان مناطق مرزی به جاهای دیگر رابطه عکس وجود دارد.
هر چند کلیه ساکنین در شکل حقیقی یا حقوقی مجاز به فعالیت در بازارچه های مرزی هستند اما تنها می توانند در قبال صادرات کالا اقلامی را از طریق بازارچه مرزی با پرداخت اندک عوارض گمرکی وارد و به فروش برسانند.
همچنین به رونق بخشی به تولید کالاهای صنعتی، معدنی، کشاورزی و نیز محصولات صنایع دستی، کمک به توسعه صادرات و ایجاد تعادل در تراز بازرگانی خارجی هرمزگان ، کسب درآمد و کمک به ایجاد تعادل در تراز ارزی، فرهنگی و اقتصادی با کشورهای همسایه از دیگر هدف های مهم دایر شدن بازار چه مرزی است.
در نهایت با توجه به شرایط، ظرفیت و پتانسیل اقتصادی مناسب و مجاورت و نزدیکی هرمزگان علی الخصوص مناطق آزاد قشم و کیش، میناب، بندرلنگه، هرمز و بندر جاسک با کشورهای حاشیه حوزه خلیج فارس در خصوص ایجاد، راه اندازی و توسعه بازارچه های مرزی که موجب افزایش درآمد و اشتغال جمعیت مرزنشین خواهد شد، متاسفانه این امر مهم تاکنون نسبت به جاهای دیگر کشور علی الخصوص مناطق مرزی سرو در شهر ارومیه، منطقه آزاد ماکو درشمال استان آذربایجان غربی، پیرانشهر در استان آذربایجان غربی و منطقه آزاد اروند در استان خوزستان که جزء برترین بازارچه های مرزی کشور می باشند تحقق نیافته است، می طلبد فریدون همتی بعنوان استاندار، نمایندگان مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی و مدیران عامل مناطق آزاد و سایر مسئولین مرتبط با تشکیل کارگروه تخصصی در این زمینه چاره اندیشی نمایند، امید است با ایجاد، گسترش و توسعه فعالیت های این بازارچه ها در هرمزگان شاهد رشد روزافزون و تحول اقتصادی زودبازده باشیم.

ابراهیم بلالی
پژوهشگر حوزه اقتصاد- مالی و عضو هیئت مؤسس انجمن مهندسی مالی ایران

لینک خبر : https://hormozonline.ir/?p=32040
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی