امروز

شنبه, ۲۶ آبان , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۸:۴۰ بعد از ظهر

زمانی در میان ما سخنورانی بزرگ و اشخاصی که به رموز زندگی و روح انسانی پی برده بودند وجود داشتند، مردمی که با اشتیاق فراوان و ازخودگذشتگی زیاد برای تکامل هستی تلاش می‌کردند و با ایمانی ژرف نسبت به انسان ملهم بودند.

کتاب‌هایی تألیف کرده‌اند که هرگز دست فراموشی به آن‌ها نمی‌رسد زیرا در آن‌ها حقایقی جاویدان ثبت شده که زیبایی ابدی از صفحات آنها ساطع است. ادبیات در کشور ما می‌کوشد که تغییرات و لحظاتی که در حال نو شدن است را منعکس سازد.

بدیهی است که تأثیرات نسبت به این لحظه‌ها می‌تواند به مراتب بالاتر از تأثیر سیاسی در سیستم یک کشور باشد، زیرا بدون اینکه چیزی را ویران کند، زندگی نوینی را می‌پرورد.

فرهنگ و معنای آن در طول تاریخ سابقه‌ای طولانی دارد. اما آنچه بهتر دیدم اولین تعریف مردم‌شناختی است که ادوارد برنت تایلور انسان‌شناس انگلیسی ارائه داده است: کل پیچیده‌ای که شامل شناخت‌ها، باورها، هنرها، اخلاق، حقوق، آداب و رسوم و دیگر توانایی‌ها یا عاداتی است که به‌وسیله‌ی انسان، به‌عنوان عضو جامعه کسب می‌شود.

بنابراین با توجه به اهمیت جامعه و همچنین تغییراتی که در سال‌های اخیر در بندرعباس صورت گرفته و شهر را به سمت یک شهر تجاری-‌ صنعتی پیش می‌برد، بر فرهنگ مردم نیز بی‌تأثیر نبوده است، و بر اثر مراودات و مهاجرت‌های اقوام مختلف کم‌کم بسیاری از این فرهنگ‌ها که شامل آداب و رسوم، سنن و همه آن چیزی است که مختص بندرعباس می‌باشد به دست فراموشی سپرده شده‌اند.

ادامه این روند به گسست فرهنگی عظیمی در بین نسل‌ها با گذشته فرهنگی‌شان منجر می‌شود. بنابراین با توجه به پیشینه عظیم تاریخی هرمزگان و حفظ و نگهداری و احیاء این ادب و فرهنگ توسط رسانه‌ها، وجود یک نشریه‌ی فرهنگی که در این گرمای سوزان تابستان همچون نسیمی خنک از بلندای بادگیری قدیمی به چهره فرهنگ این شهر بوزد ضروری به‌نظر می‌رسد. نسیم بادگیری که بتواند هرچه بهتر و زیباتر چهره فرهنگی و باستانی این شهر را در برابر چشم مخاطبان خود قرار دهد.

جای بسی خوشبختی است که به همت جوانان هرمزگانی این امر محقق گشته و چندی است که این نسیم بادگیر بر چهره‌ی آفتاب‌سوخته هرمزگان وزیدن گرفته است؛ تا گرمای تابستان را برای مخاطبانش تحمل‌پذیرتر بنماید.

در دو شماره‌ای که تاکنون از این دو ماهنامه منتشر شده نسیم خنکی از فرهنگ هرمزگان احساس می‌شود، امیدوارم وزش این نسیم بادگیر بر چهره فرهنگ هرمزگان همواره خنک و مانا باشد.

 

لینک خبر : https://hormozonline.ir/?p=22981
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی