نخستین کارخانه جی.تی.ال (مایع سازی گاز) در جزیره قشم احداث می شود

نخستین کارخانه جی.تی.ال (مایع سازی گاز) طی چهار سال آینده با هزینه ١٨٠ تا ٢٠٠ میلیون دلار در جزیرهقشم احداث خواهد شد. طراحی کارخانه جی.تی.ال به ظرفیت روزانه سه هزار بشکه به ۱۲ ماه زمان نیاز دارد و قرار است پس از پایان مرحله مطالعاتی و طراحی، طی ۳۶ ماه ساخته شود. فرآورده های کارخانه GTL، […]

نخستین کارخانه جی.تی.ال (مایع سازی گاز) طی چهار سال آینده با هزینه ١٨٠ تا ٢٠٠ میلیون دلار در جزیرهقشم احداث خواهد شد.

طراحی کارخانه جی.تی.ال به ظرفیت روزانه سه هزار بشکه به ۱۲ ماه زمان نیاز دارد و قرار است پس از پایان مرحله مطالعاتی و طراحی، طی ۳۶ ماه ساخته شود.

فرآورده های کارخانه GTL، نفت سفید، گازوئیل، بنزین، روغنهای صنعتی و به عبارت دیگر همان فرآورده هایی است که از پالایش نفت خام تولید می شود با این تفاوت که منبع تولید در این فرآیند، گاز طبیعی به جای نفت است.

استفاده از گاز طبیعی برای تولید این فرآورده ها، علاوه بر افزایش کیفیت محصول، به سازگاری بیشتر با محیط زیست و کاهش آلودگی هوا می انجامد.

قرارداد ساخت کارخانه GTL (مایع سازی گاز)میان پژوهشگاه صنعت نفت و شرکتی ایرانی، همزمان با نوزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت نفت در اردیبهشت ماه امسال به امضا رسید.

جی.تی.ال فناوری تبدیل گاز به فرآورده و مایعات با ارزش است که از طریق آن گاز را به فرآورده هایی با چند برابر ارزش افزوده مانند بنزین تبدیل می کند و باعث انتشار کمتر گازهای محلی و کاهش وابستگی به محصولات نفتی می شود.

محصولات جی.تی.ال هیدروکربن های خالص پارافین هستند که خواص احتراق عالی با سوختن آرام و کنترل شعله دارند.

سوخت جی.تی.ال به توسعه و گسترش سوخت های گوناگون حمل و نقل و کاهش وابستگی به محصولات نفتی کمک می کند.

سوخت جی.تی.ال می تواند در موتورهای دیزلی متداول استفاده شود که انتشار کمتر آلودگی محلی مانند ذرات معلق، منوکسیدکربن، هیدورکربن ها و اکسیدهای نیتروژن را به دنبال دارد.

این سوخت در مقایسه با سوخت های پالایشگاهی، هیچگونه پیامدی برای گرم شدن جهان ندارد و تاثیر کمتری در اسیدی شدن هوا، مه آلودگی و انتشار کمتر مواد معلق دارد.

منبع : ایرنا