امروز

سه شنبه, ۵ مرداد , ۱۴۰۰

  ساعت

۱۸:۳۷ بعد از ظهر

تحولات اجتماعی در هر جامعه­ای نیاز مند تلاش، اراده و آگاهی نخبگان آن جامعه است. امروزه جوامع به دو دسته پویا و ایستا تقسیم می­شوند. جامعه پویا جامعه­ای است که نخبگان آن در تحول و نقش­آفرینی پیشگام هستند. این نخبگان باید از چنان قدرتی برخوردار باشند که بتوانند حساسیت­های اجتماعی را به دیگر اقشار منتقل کنند. اگر این نقش مهم و تعیین کننده­ نخبگان نادیده گرفته شود یا به هر دلیلی نخبگان، این نقش خود را به فراموشی بسپارند، نتیجه این می­شود که طرح توسعه آن جامعه شکست می­خورد و سردرگمی اجتماعی و فرهنگی برآن جامعه حاکم می­شود.

بدون هیچگونه تعارفی باید گفت نخبگان در آگاهی سازی جامعه باید فعال باشند و مقدمه این امر آگاهی سازی و توانمندی فرهنگی خود نخبگان است. به عبارت صریح تر،  نخبگان باید با ذهنی فعال اطلاعات صحیح را دریافت کرده و با حس مسئولیت نسبت به قضایای پیرامونی خود اظهار نظر نمایند. این امر سبب تأثیر مثبت نخبگان بر سایر اجزای جامعه می­شود و به آگاهی بخشی سایر اقشار و بطورکلی عوام می­انجامد.

امروزه جامعه قشم بیش از هر زمان دیگری نیازمند ظهور چنین نخبگانی است. اکنون جامعه قشم در مسیری گام برمی­دارد که در دو دهه قبل شهرهای بزرگتری مثل بندرعباس در آن گام برداشتند و شاهد ظهور قشر قدرتمند نخبگی در میان خود بودند.

امروزه در قشم افراد تحصیلکرده و آگاه به دانش روز کم نیستند. جوانان قشمی توانسته­اند در عرصه های مختلف علمی نقش آفرینی کنند و افتخارات زیادی را کسب نمایند. اما این جامعه نخبگی هنوز نتوانشته در قامت یک قشر خود را نشان دهد و از انسجام لازم برای تأثیرگذاری عمیق برخوردار باشد. همین ضعف خلا حضور اجتماع نخبگان قشمی را بیش از پیش نشان می دهد. یکی از عرصه های تأثیرگذاری، استفاه از مطبوعات و رسانه­های موجود است. بطوری که جامعه نخبگی همیشه باید حداقل رسانه­ها و مطبوعات محلی موجود را غنیمت بشمارد و از آن به عنوان فرصتی برای ابراز وجود خود استفاده کند. امری که از سوی نخبگان در سایر جوامع به خوبی دنبال می­شود.

انسجام ­بخشی و آگاهی از تحولات  روز می­تواند قشر نخبه در قشم را به یک قدرت بالقوه تبدیل کند، تا این سرمایه اجتماعی بتواند جامعه خود را در گذر به سمت توسعه و آبادانی یاری نماید.

امید است که این انسجام و آگاهی هر چه سریعتر در میان قشر نخبه و تحصیل کرده قشمی خود را نشان دهد به زودی شاهد تأثیر امیدوارکننده نخبگان قشمی در آبادانی و توسعه این جزیره زیبا باشیم.

بقلم: آبتین امیری

کارشناس ارشد حقوق، مدرس دانشگاه و سردبیر ماهنامه مروارید مهر

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی