امروز

پنجشنبه, ۱۴ اسفند , ۱۳۹۹

  ساعت

۰۶:۱۸ قبل از ظهر

دکتر جاسم جادری در ۲۹ آبان ماه سال ۹۲ به پیشنهاد وزیر کشور و با تصویب هیئت دولت به عنوان نخستین استاندار دولت تدبیر و امید در هرمزگان انتخاب و در روز چهارم آذرماه همان سال نیز به طور رسمی و با حضور دکتر رحمانی فضلی معارفه شد، با توجه به بیش از یک سال حضور دکتر جادری در استان هرمزگان در گفت وگویی پرسش هایی را در خصوص یک سال فعالیت وی و تیم او در هرمزگان مطرح کردیم که حاصل این گفتگو در ادامه آمده است:

آقای دکتر در ابتدای حضور شما در استان شایعه ای مبنی بر این مطرح شد که نمایندگان هرمزگان شما را به استان آوردند آیا این شایعه صحت دارد و همچنین آیا برای آمدن شما با نماینده ولی فقیه در استان نیز هماهنگ شد؟

بنده پیش از حضور در استان هرمزگان با افراد مختلفی مشورت کردم اما نمایندگان محترم،  بنده را به هرمزگان نیاوردند ولی به توصیه وزارت کشور با آنها نشستی داشتم و با نقطه نظرات همدیگر آشنا شدیم. شایان ذکر است که نمایندگان محترم با حضور بنده در هرمزگان مخالفتی نداشتند و این عدم مخالفت موجب تسریع حضور بنده در استان شد و در ادامه با انتخاب و رای اعتماد دولت تدبیر و امید به عنوان استاندار هرمزگان انتخاب شدم. همچنین بنده از طریق یکی از نمایندگان ادوار مجلس با آیت الله نعیم آبادی نماینده ولی فقیه در استان ارتباط گرفته و هماهنگ کردم و با ایشان در خصوص حضور در استان هرمزگان مشورت داشتم.

آیا پیش از آمدن به هرمزگان نسبت به این استان شناختی داشتید؟

بله من خودم یک جنوبی ام و مسائل و مشکلات این مناطق را به خوبی درک کرده و نسبت به استان هرمزگان نیز تا حدود زیادی آشنایی داشتم و توانمندی ها و استعدادها و نقاط ضعف و قوت استان را می شناختم و با برنامه به هرمزگان آمدم. در روز رای اعتماد دولت به اینجانب از ظرفیت ها و استعدادها و امکانات هرمزگان گزارش دادم.

نگاه کلی و استراتژیک شما نسبت به توسعه هرمزگان چیست؟

نگاه بنده متناسب با نگاه دولت تدبیر و امید است و معتقدم ما باید با توجه ویژه به تمرکززدایی به استعدادها و توانمندی های تمامی مناطق استان هرمزگان توجه کنیم نه اینکه تنها به فکر توسعه یک شهر و یا یک منطقه باشیم. سراسر هرمزگان پر از ظرفیت برای توسعه و پیشرفت است که می توان با سرمایه گذاری شاهد رشد و شکوفایی استعدادهای آن مناطق بود اما متاسفانه در گذشته تنها بندرعباس و مناطق آزاد قشم و کیش مورد توجه قرار گرفته و به سایر شهرستان های هرمزگان کم توجهی شده است اما در دولت تدبیر و امید سرمایه گذاری در مناطق مختلف هرمزگان به طور جدی پیگیری شد که طرح های توسعه جاسک و سواحل مکران و صنایع انرژی بر پارسیان (گاوبندی) نمونه های بارزی در این خصوص هستند. نکته مهمتر اینکه تنها شهرستانی که به جز مرکز استان در آن کارخانه است، بندرخمیر است و باید توجه داشته باشیم همان گونه که ایران تنها تهران نیست، استان هرمزگان نیز تنها قشم و کیش نیست و باید به تمامی نقاط توجه یکسان داشته باشیم متاسفانه در قشم نیز بخش عمده آن به ویژه روستاها مورد بی توجهی و غفلت قرار گرفته که عدم تامین آب شرب و قاچاق بخشی از این معضلات است، ما در هرمزگان به دنبال توسعه همه جانبه و دریا محور هستیم.

با توجه به اینکه یک سال از حضور شما به عنوان استاندار هرمزگان می گذرد، بزرگترین دستاورد این یک ساله را چه می دانید؟

در ابتدا به نظر بنده سفر دکتر روحانی رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت به هرمزگان یکی از رویدادهای مهم در طول این مدت بود به طوری که دکتر روحانی در نخستین سال فعالیت دولت تدبیر و امید در دومین سفر استانی خود به هرمزگان سفر کردند که طرح ها و برنامه هایی که به دنبال این سفر مصوب شد خود دستاوردی بزرگ برای توسعه هرمزگان محسوب می شود. توجه ویژه به توسعه شهرستان جاسک و تبدیل این منطقه به دومین ترمینال صادرات نفت ایران که در ادامه با طرح تبدیل جاسک به منطقه آزاد تجاری و صنعتی همراه شد، دستاوردی بزرگ برای هرمزگان محسوب می شود. همچنین در این مدت طرح های منطقه آزاد هرمز و منطقه ویژه هنگام پیگیری و به نتیجه رسید، سرمایه گذاران داخلی و خارجی بسیاری به هرمزگان دعوت شدند و بخش خصوصی مورد توجه ویژه قرار گرفت و سرمایه گذاران بسیار خوبی را جذب کردیم.

در شهرستان محرومی همچون بشاگرد که تا پیش از این به اشتغال و تولید در این منطقه توجه چندانی نشده بود ما با برنامه ریزی، ارائه آموزش های فنی و حرفه ای در این شهرستان را پیگیری کردیم. در مجموع تمامی این تلاش ها در راستای رونق تولید و ایجاد اشتغال برای مردم هرمزگان صورت گرفت و چشم انداز آینده استان در بحث فولاد و توسعه بندر شهید رجایی بسیار با اهمیت و مهم است که ماحصل سفر دکتر روحانی به هرمزگان بود، امروزه توسعه هرمزگان از پارسیان (گاوبندی) تا شرق مورد توجه جدی دولت است و حرکت شتابان استان به سوی پیشرفت و تعالی آغاز شده است.

صادقانه بگوئید آیا از نامه نگاری نمایندگان با رئیس جمهور گله مندید؟

در طول این مدت اتفاقات و مباحث بسیاری پیش آمد نامه نگاری نمایندگان حق قانونی آنهاست اما باید صادقانه بگویم بنظرم نگارش این نامه ضرورتی نداشت و کشاندن این مباحث به سطح جامعه به سود عموم مردم نبوده چرا که در پس این ناهماهنگی ها مردم ضرر خواهند کرد.

رفتار شما با احزاب و جناح های سیاسی در هرمزگان چطور بوده؟

به جرات می توانم ادعا کنم که در یک سال گذشته هرمزگان در فضایی کاملا آرام در میان تمامی گروههای اصلاح طلب و اصولگرا اداره شده و بنده در تعامل با احزاب و گروههای سیاسی طبق سیاست دولت رویه اعتدال و تدبیر را در پیش گرفتم و مدیران جدید نیز در استان با همین ملاک انتخاب شدند، اخیرا نیز نشستی با احزاب و تشکل های سیاسی داشتم و از دیدگاه های آنها بهره بردم.

شما توجه ویژه ای نیز به اهل سنت در هرمزگان داشتید نظرتان در این خصوص چیست؟

اعتقاد بنده بر این است که شیعه و سنی باید برادرانه در کنار یکدیگر زندگی کنند و لازم است تا از ظرفیت تمامی اقوام و مذاهب در توسعه و پیشرفت استفاده کرد. خوشبختانه در هرمزگان فضای برادری و وحدت به خوبی میان اهل سنت و شیعه وجود دارد. در راستای استفاده از ظرفیت های اهل سنت معاون برنامه ریزی استاندار، دو فرماندار بستک و سیریک، سه معاون فرماندار پارسیان، جاسک و بندرخمیر و پنج بخشدار مرکزی قشم، مرکزی جاسک، جناح، رویدر و مهران از میان نیروهای اهل سنت انتخاب شدند که عموما نیروهای توانمند و کارآمدی هستند، اینها همه نشان می دهد که تدبیر و عقلانیت راهبرد عملی مدیران در مسیر توسعه استان است.

توجه شما به بانوان در هرمزگان چگونه بود؟

بانوان نیمی از جمعیت جامعه را تشکیل می دهند که نقش زنان در تربیت جامعه و آینده سازان کشور بر هیچ کس پوشیده نیست. اما در عرصه مدیریتی نیز برای نخستین بار یک فرماندار زن در هرمزگان و چهارمین فرماندار زن کشور که فرماندار قشم بود در هرمزگان منصوب شد و ما بخشدار زن نیز منصوب کردیم که با توجه به توانمندی های بسیار بالای زنان هرمزگانی باید از ظرفیت آنان بیشتر استفاده کرد.

آقای دکتر جادری در مجموع چند انتصاب مدیریتی در هرمزگان داشتیم و قطار مدیریت هرمزگان چه زمانی روی ریل قرار می گیرد؟

بیش از ۱۰۰ تغییر مدیریتی در هرمزگان در حوزه های مختلف انجام شده و قطار مدیریتی هرمزگان روی ریل قرار گرفته است. در واقع از روزی که دولت تدبیر و امید به ریاست دکتر روحانی روی کار آمد این قطار روی ریل قرار گرفت و برنامه ریزی ها برای رقم خوردن تحولاتی بزرگ و پیشرفت هرمزگان آغاز شد و در مدت یک سال گذشته توانستیم بخشی از این برنامه ها را عملیاتی کنیم و در آینده شاهد تحولات بیشتری خواهیم بود که همدل و متحد برای فردای بهتر هرمزگان گام برداشته و

 برمی داریم.

عده ای معتقدند پروژه هایی که در دهه فجر و هفته دولت طی یک سال گذشته افتتاح شد، مربوط به دولت قبل بود، نظر شما در این مورد چیست؟

شاید این پروژه ها در دولت قبل آغاز شده بود اما بخش عمده ای از این پروژه ها، طرح های نیمه کاره بودند که با تدبیری که در دولت یازدهم صورت گرفت، تکمیل و به بهره برداری رسیدند که حاصل مدیریت، نظارت و جذب اعتبارات بود.

مشکلات عمده در راه پیشرفت هرمزگان را چه چیز می دانید؟

کمبود اعتبارات یکی از عمده ترین مشکلاتی است که این استان با آن مواجه است. متاسفانه در سال گذشته بخش کمی از اعتبارات هرمزگان با توجه به مشکلات اختصاص پیدا کرد اما این روند طی سال جاری بهتر شده و امیدوار هستیم اعتبارات استانی به طور کامل تخصیص یابد. هرمزگان استانی پردرآمد است و اگر طرحی که از سوی وزیر کشور مبنی بر اداره استان ها با استفاده از درآمدهای استانی مطرح شده، اجرایی شود، استان هرمزگان می تواند به راحتی خود را اداره کند و همچنین نباید تنها متکی به اعتبارات دولتی باشیم، بلکه باید ظرفیت های مردمی و بخش خصوصی را نیز به کار بگیریم. وقوع حوادث طبیعی همچون زلزله و سیل از دیگر خطراتی است که هرمزگان را با مشکلات بسیاری مواجه می کند که با توجه به وقوع این بلایای طبیعی لازم است تا آمادگی بسیار بیشتری در برابر حوادث داشته باشیم. قاچاق از دیگر معضلات استان است که باید علمی با آن مقابله کرد.

یکی از برنامه های شما مبارزه با فساد بود آیا در زمینه مبارزه با فساد اقتصادی و یا زمین خواری در هرمزگان اقدامی انجام شد؟

فساد اقتصادی ریشه در فساد اداری دارد و بنده با تمام توان و با استفاده اهرمهای نظارتی به مقابله با این مسیر رفته ام و به لطف خدا فضای خوبی در این خصوص ایجاد شده اما موضوع زمین خواری در کمیته مخصوص خود پیگیری و در آینده در مورد آن اطلاع رسانی می شود. مقابله با فساد خواست حقیقی مقام عظمای ولایت و ریاست دولت تدبیر و امید است که  آزاد سازی اخیر ۹۰۰ هکتار زمین در خمیر تنها بخشی از این اقدامات بود.

مشکل قاچاق و به ویژه قاچاق سوخت از جمله مسائلی بوده که همواره برای هرمزگان مشکل ساز بوده است در این راستا چه کارهایی صورت گرفت؟

بنده در مبارزه با قاچاق اعتقاد دارم نباید تنها به برخوردهای قهری بسنده کرد چون قاچاق ناشی از مشکلات اقتصادی و اشتغال بوده است. در این خصوص باید برخورد با سرباندهای اصلی قاچاق در دستور کار قرار گیرد که ما نیز چنین برنامه هایی داشته ایم. همچنین بنده طرحی را مبنی بر فروش قانونی سوخت از طریق تعاونی های مرزنشینان ارائه دادم که مورد موافقت وزیر نفت نیز قرار گرفت و معتقدم با ایجاد اشتغال می توان قاچاق را کاهش داد و باید مقابله با قاچاق را علمی و کارشناسی کنیم.

و حرف پایانی شما با مردم هرمزگان؟

از مردم خوب و شریف هرمزگان و همچنین، گروهها، احزاب، تشکل ها، ائمه محترم جمعه مخصوصا آیت الله نعیم آبادی ، ستاد دکتر روحانی در استان و جامعه اهل سنت، بابت همراهی خوبی که با دولت تدبیر و امید و اینجانب در استان هرمزگان داشتند، تشکر و قدردانی می کنم و به آنها اعلام می کنم که بنای دولت خدمت صادقانه به مردم است و در این راه از هیچ تلاش و کوششی دریغ نخواهیم کرد. بنده به عنوان استاندار هرمزگان این اطمینان را به مردم شریف و ولایتمدار هرمزگان می دهم که به خوبی بر مشکلات و پتانسیل های استان واقف بوده و از تمام ظرفیت برای حل مشکلات آنان استفاده کرده و کارنامه عملی دستگاه های اجرایی استان در معرض قضاوت افکار عمومی قرار می گیرد.

منبع : ندای ساحل

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی