نامه دبیر قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی به رئیس مجلس

دبیر قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی به رئیس مجلس در خصوص لایحه افزایش مناطق آزاد جدید نامه نوشت.متن نامه به شرح زیر است: جناب آقای دکتر لاریجانی ریاست محترم مجلس شورای اسلامی سلام علیکم. با احترام و ضمن تبریک ایام رجب و آغاز سال نو، همانطور که استحضار دارید لایحه افزایش مناطق آزاد برای […]

دبیر قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی به رئیس مجلس در خصوص لایحه افزایش مناطق آزاد جدید نامه نوشت.متن نامه به شرح زیر است:
جناب آقای دکتر لاریجانی
ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

سلام علیکم.

با احترام و ضمن تبریک ایام رجب و آغاز سال نو، همانطور که استحضار دارید لایحه افزایش مناطق آزاد برای چندمین بار در کمیسیون اقتصادی مجلس در حال بررسی است و خبر‌ها حاکی از این است که برخی نمایندگان با نگاه‌های بخشی و جزیره‌ای و احتمالاً بدون توجه به منافع ملی و کلان کشور به دنبال تصویب این لایحه هستند. در حالیکه تجربه ناموفق و عبرت آموز مناطق آزاد فعلی پیش روی ماست.

همانطور که جنابعالی به درستی فرموده‌اید “مناطق آزاد اقتصادی که در کشور وجود دارد دچار یک سقط جنین شده‌اند” و این مناطق از ابتدای شکل گیری تاکنون که قریب به ۲۴ سال می‌گذرد، تحقیقا هیچکدام از اهداف اصلی خود را پوشش نداده‌اند و در یک کلمه به “مناطق قاچاق” تبدیل شده‌اند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد میزان تحقق اهداف مطرح شده در قانون ۱۳۷۲ و بند ۱۱ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به شرح زیر است:
۱- میزان جذب سرمایه خارجی در مناطق آزاد کمتر از ۴ درصد کل سرمایه‌گذاری خارجی در ایران
۲- میزان صادرات کمتر از یک درصد کل کشور!
۳- اشتغال زایی کمتر از ۳ درصد کل کشور!
اما کارکرد‌های منفی مناطق آزاد:
۱- توسعه شرکت‌های صوری و افزایش فرار مالیاتی
۲- بروز عوارض متعدد امنیتی و فرهنگی از طریق این مناطق برای کشور
۳- تخلفات متعدد در واگذاری منابع و اراضی مناطق
۴- افزایش قاچاق کالا و ارز در این مناطق به واسطه امتیازات ویژه‌ای که داده شده است و نظارتی که وجود ندارد

لذا از شما و نمایندگان محترم مجلس خواستاریم که با تأمل و بررسی‌های دقیق‌تر و در نظر گرفتن منافع ملی جلوی تصویب این لایحه گرفته شود و با این کار از افزایش قاچاق کالا جلوگیری شده و گامی موثر برای تحقق شعار سال یعنی حمایت از کالای ایرانی برداشته شود.

در صورت صلاحدید گزارش‌های مفصل از وضعیت موجود مناطق آزاد و راهکار‌های جایگزین برای تأمین معیشت مردم مناطق مدنظر به صورت کتبی یا حضوری ارائه خواهد شد.

با تشکر
داود گودرزی
دبیر قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی