امروز

پنج شنبه, ۱۴ فروردین , ۱۳۹۹

  ساعت

۰۰:۳۴ قبل از ظهر

همزمان با حضور حجت الاسلام و المسلمین رئیسی ریاست قوه قضائیه در استان هرمزگان مردم قشم  با نوشتن نامه ای خواستار رسیدگی مشکلات خود از سوی دستگاه قضایی کشور شدند.متن این نامه به شرح ذیل می باشد:

جناب حجت الاسلام و المسلمین رئیسی ریاست محترم قوه قضائیه

سلام علیکم

با احترام به استحضار عالی می رساند اهالی  شهرستان قشم  همزمان با مشکلات اقتصادی و معیشتی که گریبانگیر همه مردم کشور شده است  با معضلات مضاعفی دیگری نیز دست و پنجه نرم می کنند و متاسفانه با گذشت زمان  دامنه این مشکلات هر  روز بیشتر شده   و هنوز  عزم جدی برای رفع آن  از سوی مسئولین ذی ربط مشاهده نمی شود .  در ذیل مهمترین مشکلات بصورت تیتر وار جهت بررسی و اخذ تصمیمات لازم عنوان می شود:

  • دوگانگی مدیریت :

با تاسیس سازمان منطقه آزاد در جزیره قشم و تصویب قانون اداره چگونگی مناطق آزاد و مستقر شدن این سازمان در محدوده های مسکونی و وجود اختیارات قانونی بی حد و حصر ، این سازمان مشکلاتی را به خصوص در حوزه مدیریت شهری و روستایی به وجود آورده و در این بین تصمیمات شوراهای اسلامی به عنوان نمایندگان مردم هیچ جایگاهی نداشته و مردم جزیره از حقوقی که به واسطه قانون اساسی برای آنها به وجود آمده است محروم شده اند.

  • گران بودن نرخ زمین:

بر اساس قانون سازمان منطقه آزاد به نمایندگی از حکومت جمهوری اسلامی وظیفه فروش زمین در جزیره را بر عهده دارد اما با نگاه صرف اقتصادی سازمان به مقوله فروش زمین بسیاری از جوانان توانایی خرید زمین با نرخ بالا را نداشته و این معضل باعث نارضایتی اهالی و مشکلاتی مانند ساخت و ساز غیر مجاز ، غیر ایمن و افزایش تراکم بافتهای فرسوده شهری شده است و جوانان قشمی دیگر امیدی به خانه دار شدن خود ندارند.

  • فقر و بیکاری :

با گذشت سی سال از تاسیس منطقه آزاد قشم این سازمان به جای فعال نمودن بخش صنعت و اشتغالزایی بیشتر به ساخت و ساز مجتمع های تجاری و واردات اجناس بی کیفیت چینی روی آورده که این معضل ریشه ای علاوه بر ایجاد شکاف طبقاتی ، فقر و ضربه زدن به اقتصاد داخلی کشور باعث شده تا تعدادی از جوانان به دلیل بیکاری به قاچاق و مشاغل کاذب روی آورده و در این راه جان خود را از دست بدهند و موجبات بدگمانی مردم به نظام اسلامی فراهم شود.

  • عدم استفاده از نیروهای بومی :

بحمدالله با استقرار نظام جمهوری اسلامی و توجه به علم آموزی بسیاری از جوانان جزیره با سعی و تلاش خود توانسته اند به مقاطع بالای دانشگاهی دست پیدا کنند اما با وجود این نیروهای جوان و تحصیل کرده متاسفانه شاهد آن هستیم که این نیروی محرکه مورد غفلت قرار گرفته و بسیاری از مدیران از دیگر مناطق کشور در دستگاه های دولتی و علی الخصوص سازمان منطقه آزاد مسئولیت می گیرند .

  • اخذ عوارض ورودی از ساکنان جزیره :

یکی از مشکلاتی که موجبات رنجش ساکنان را به همراه داشته است اخذ عوارض ورودی در هنگام مراجعه آنها به قشم است  . اخذ این عوارض که در هیچ جای کشور نظیر آن یافت نمی شود و میزان آن توسط سازمان منطقه آزاد مشخص می شود باعث شده تا  اهالی برای ورود خودروهای خود به جزیره به چندین محل  عوارض گزافی را پرداخت نمایند .

  • فروش بی حد و حصر اراضی :

یکی از اقدامات سازمان منطقه آزاد قشم برای کسب درآمد ، فروش و اجاره زمین است که در چند سال اخیر به دلیل کاهش دیگر درآمدها ، سازمان چوب حراج به اراضی جزیره زده و حتی با پر کردن کردن دریا محیط زیست را به مخاطره انداخته و حتی باعث می شود تا اهالی از دسترسی آزاد به ساحل که تنها محل تفریح آنهاست محروم شوند.

  • از بین رفتن صیدگاه های جزیره :

به دلیل صدور مجوز نوع خاصی از صید به نام پرساین و صیدهای غیر مجاز صیدگاه های جزیره در معرض نابودی قرار گرفته و این مسئله موجب کاهش صید در حال و بیکاری بسیاری از اهالی جزیره در آینده خواهد شد که اگر در این خصوص اقدام عاجلی انجام نگیرد به زودی این مسئله آسیب زیادی را به همراه خواهد داشت.

  • تفویض اختیار وزرا :

یکی از مشکلاتی که زمینه ساز تصمیمات یکجانبه و دور شدن از مردم سالاری می شود وجود قانونی است که وزرای جمهوری اسلامی بر اساس آن می توانند اختیارات خود را به مدیرعامل سازمان تفویض کنند ، با توجه به عدم نظارت کافی بر سازمان منطقه آزاد ، بالابودن سطح  اختیارات  ، بی ثباتی مدیریتی و … این سطح از  تمرکز قدرت می تواند به عنوان یک آسیب و معضل ، تاثیر مستقیمی را  بر زندگی ۱۴۳ هزارنفری شهرستان به وجود بیاورد  . لازم به توضیح است  سرعت انجام امورات در ادارات دولتی بیشتر و راحت تر بوده و مسئولین آنها بر خلاف سازمان منطقه آزاد همیشه در دسترس  مردم  هستند.

  • عدم توجه مسئولین منطقه آزاد به وضعیت تجاری:

این موضوع باعث بی رونقی بازار شده و بسیاری از تجار و کسبه با مشکلات اقتصادی مواجه شده اند و هیچ گونه اقدام و  راهبردی برای رفع این مشکل توسط مسئولین مربوطه  در جزیره قشم مشهود نمی باشد که این وضعیت موجب نا امیدی مردم و سرمایه گذاران شده است .

  • شفاف نبودن درآمدها ، هزینه ها و طرح ها :

یکی از راهکارهایی که می تواند از به وجود آمدن فساد جلوگیری کند شفاف سازی درآمدها و هزینه و طرح های جامع و تفصیلی است . متاسفانه پس از ۲۹گذشت  سال از تاسیس سازمان منطقه آزاد هنوز طرح های جامع و تفصیلی برای اداره این منطقه وجود ندارد و متاسفانه بسیاری از طرح ها  با تصمیمات شخصی مدیران تغییر یافته یا  انجام می گیرد که بعضا موجب تضییع بیت المال شده است . همچنین به دلیل عدم نظارت کافی و عدم شفاف سازی درآمدهای سازمان که جزیی از بیت المال و حق مردم جزیره می باشد در معرض دستبرد افرادی قرار می گیرد که بعدها  توسط دستگاه قضایی مورد محاکمه قرار گرفته اند ، لذا  شفاف سازی و نظارت سازمان بازرسی از عملکرد سازمان منطقه آزاد  در جلو گیری از فساد و افزایش اعتماد مردم می تواند موثر واقع شود .

لینک خبر : https://hormozonline.ir/?p=31690
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی