میزگرد هرمزانلاین نظرات متعدد درباره پدیده قاچاق سوخت

نظرات متعدد کارشناسان و دانشجویان درباره پدیده قاچاق سوخت ؛ در این میزگرد از نظرات و پیشنهادات کارشناسان ؛ دانشجویان در خصوص پدیده ی قاچاق سوخت جویا می شویم . کارشناس علوم سیاسی * قاچاق سوخت صرفه اقتصادی دارد * محمد حکمیان کارشناس علوم سیاسی ، در واکنش به پدیده ی سوخت گازوئیل و راه […]

نظرات متعدد کارشناسان و دانشجویان درباره پدیده قاچاق سوخت ؛ در این میزگرد از نظرات و پیشنهادات کارشناسان ؛ دانشجویان در خصوص پدیده ی قاچاق سوخت جویا می شویم .

کارشناس علوم سیاسی

* قاچاق سوخت صرفه اقتصادی دارد *

محمد حکمیان کارشناس علوم سیاسی ، در واکنش به پدیده ی سوخت گازوئیل و راه های مقابله با این پدیده بادآورده ، گفت: طرح‌ها و تصمیمات مقطعی باعث ریشه کن کردن قاچاق سوخت نخواهد شد، چراکه قاچاقچیان سوخت همیشه راه‌هایی برای دور زدن قانون داشته‌اند .

وی افزود : صرفه اقتصادی قاچاق سوخت تا حدی است که قاچاقچیان سوخت جان خود در این راه فدا می کنند وخود را به این باور غلط رساننده اند که پول قاچاق سوخت حلال و طیب است .

وی با اشاره به اینکه قاچاق سوخت به ویژه گازوئیل در مرزهای کشور افزایش یافته است، گفت : روستاهای جزیره قشم قلب قاچاق سوخت در این جزیره هستند .

کارشناس علوم سیاسی سوخت کشاورزی در این جزیره را برابر با تولید محصولات ناچیز دانست و تاکید کرد: سوختی که به کشاورزان این جزیره ارائه می شود باید برابر آن محصول تولید کنند این در صورتی است که جزیره قشم تولیدی ناچیز دارد و تمام نیاز های خود را از سایر شهرستانها تامین می کند .

حکمیان ، با بیان اینکه طرح‌های مبارزه با قاچاق سوخت بیشتر مقطعی و زودگذر بوده است، افزود: قاچاقچیان سوخت همیشه راه‌هایی برای دور زدن قانون داشته‌اند، چراکه در حال حاضر به دلیل وجود اختلاف قیمت سوخت در کشوردر مقایسه با کشورهای دیگر، همیشه انگیزه قاچاق وجود دارد.

* یک راهکار « تنها راه مبازاه با قاچاق سوخت در مرزها رساندن قیمت گازوییل به قیمت جهانی است *

وی با بیان اینکه اینگونه راه کارهای ستاد مبارزه با قاچاق سوخت در بلند مدت نتیجه نخواهد داشت، تصریح کرد: جلوگیری از قاچاق سوخت زمانی به نتیجه می رسد که قیمت سوخت قاچاق (گازوئیل) به قیمت جهانی برسد و برای قاچاقچیان صرفه اقتصادی نداشته باشد .

وی افزود: افزایش قیمت سوخت در ایران در کنترل قاچاق سوخت تاثیر گذار خواهد بود

به گفته وی تا زمانی که شاهد نوسانات نرخ ارز بوده و همچنین با پایین بودن گازوئیل کشور در مقایسه با کشورهای دیگر، قاچاق سوخت در ایران وجود خواهد داشت.

وی بیان کرد: قاچاق سوخت تنها مربوط به قاچاقچیان نبوده، بلکه افرادی که سوخت را از طریق کانال‌های مختلف به راحتی دریافت می‌کنند نیز در این چرخه قاچاق قرار دارند.

* فساد اخلاقی با وجود پول های باد آورده *

این کارشناس بیان داشت : قاچاقچیان سوخت درایران با در دست داشتن میلیاردها تومان پول باد آورده که ره صد ساله را یک شبه طی کرده اند باعث فساد های اخلاقی و مشکلات اقتصادی شده اند.

وی تاکید کرد: تجمع سرمایه در یک مکان یا اشخاص متعدد فساد اخلاقی و نا امنی در جامعه بوجود می آورد است .

کارشناس علوم فرهنگی اجتماعی

* جولان قاچاق سوخت در هرمزگان حاصل از نبود مدیریت صحیح است *

مرتضی پیروی منش کارشناس علوم فرهنگی اجتماعی در این نشست در خصوص قاچاق سوخت بیان داشت »

کنترل قاچاق سوخت نیاز به مدیریت صحیح و مداوم دارد .

وی در این میز گرد با نظر کارشناس علوم سیاسی (حکمیان) موافق کرد و تاکید کرد ؛ کنترل و ریشه کن کردن قاچاق سوخت نیازمند کنترل جامعه و افزایش قیمت گازوئیل است .

این کارشناس افزود: سهمیه بندی و استفاده از کارت هوشمند سوخت، قاچاق و مصرف گازوییل در کشور را کاهش داد، اما اختلاف قیمت سوخت داخلی در مقایسه با کشورهای دیگر یکی از دلایل اصلی افزایش مصرف و قاچاق سوخت عنوان شده است.

نظریک کارشناس دیگر

* قاچاق سوخت زنگ خطر برای اقتصادایران است *

موسوی یک کارشناس علوم سیاسی در این باره تاکید کرد:قاچاق سوخت زنگ خطر برای اقتصادایران است .

وی افزود : قاچاق سوخت علاوه بر تخریب زیرساخت های اقتصادی کشور و مشکلات متعدد در جامعه موجب هدر رفتن سرمایه ملی شده است .

این کارشناس با اشاره به معضلات جاده ای قاچاق سوخت گفت: تصادفات ناشی از حمل مواد سوختی از جمله مشکلات و معضلات در جاده های سیستان و بلوچستان است که پیامدهای فردی و اجتماعی زیادی را به همراه دارد .

وی ادامه داد: قاچاقچیان علاوه بر وارد کردن ضررهای اقتصادی به کشور، سبب بی نظمی، افزایش تصادفات و صدمات جانی برای رانندگان و سرنشینان وسائط نقلیه در حال تردد در جاده ها می شوند.

دانشجوی رشته حسابداری

* بیکاری بزرگترین دغدغه ی جوانان است *

پدیده ی قاچاق سوخت در روستاهای جزیره قشم به شدت خون در رگ ها جریان دارد

این پدیده منشا از بیکاری و بکارنگرفتن جوانان قشمی در ادارات و نهادهای دیگر است

این دانشجو بابیان اینکه بسیاری از جوانان این روستا ها دارای مدارک فوق دیپلم ؛ لیسانس ؛ و فوق لیسانس هستند اما روی به سوی قاچاق می آوردند نبود زمینه کاری و توجه به جوانان این مرز و بوم دانست .

وی تاکید کرد: وجود جوانان با پول قاچاق سوخت در این شهرستان امنیت و تبادل فکری بوجود آورده است .

دانشجوی ترم آخر معماری :

*فنداسیون نابودی ریشه قاچاق سوخت صحیح نبوده است

دانشجوی معماری دانشگاه آزاداسلامی واحد قشم فنداسیون نابودی ریشه قاچاق سوخت را صحیح نداست وتاکید کرد: قاچاق سوخت درفرهنگ مردم این جزیره به گونه ای جا افتاده است که دانش آموزان روستاها ترک تحصیل کرده اند و با سنین پایین به قاچاق سوخت روی آورده اند .

وی از مسئولین شهرستان قشم خواستارآموزش برای رفع این فرهنگ غلط در جوانان این شهرستان شد .