میزان تصرفات زمین های دولتی در بندرعباس بسیار بالاست

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از راه و شهرسازی هرمزگان، غلامحسین شیری در دوازدهمین جلسه شورای حفظ حقوق بیت المال که با حضور مقامات کشوری در بندرعباس برگزار شد، افزود: هرمزگان طی سال های گذشته رشد ناهمگنی داشته است بطوریکه مرکز استان ۴۳۵ هزار نفر جمعیت دارد این در حالی است که دومین شهر […]

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از راه و شهرسازی هرمزگان، غلامحسین شیری در دوازدهمین جلسه شورای حفظ حقوق بیت المال که با حضور مقامات کشوری در بندرعباس برگزار شد، افزود: هرمزگان طی سال های گذشته رشد ناهمگنی داشته است بطوریکه مرکز استان ۴۳۵ هزار نفر جمعیت دارد این در حالی است که دومین شهر بزرگ هرمزگان ۶۰ هزار نفر و بقیه شهرها نیز جمعیت بسیار پائین تری داشته که این نشان از رشد ناهمگن هرمزگان دارد و ناشی از عدم توجه به نیازهای مردم در هر منطقه است.

وی تصریح کرد، برای رشد همگون استان در این شرایط بسته ای از سوی راه و شهرسازی هرمزگان تهیه شده از این رو ۸ شهر در اجرای این طرح مد نظر است تا توسعه یابند. زمانی که شهرها توسعه می یابند مهاجرت به مرکز استان نیز کاهش می یابد، ما تلاش می کنیم با آماده سازی زمین  و رفع نیازهای مردم زمینه را برای شهر پایدار فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه شهر بندرعباس برای مردم جاذبه بیشتری دارد، ادامه داد، با توسعه راه روستایی جلوی مهاجرت از روستا به شهر و با توسعه شهرهای استان هرمزگان زمینه کاهش مهاجرت به مرکز استان را فراهم می کنیم.

شیری به آماده سازی ۳۵۰ هکتار زمین در بندرعباس اشاره کرد و افزود: پیمانکار طرح نیز فعالیت خود را آغاز کرده است. در همین حال آماده سازی ۱۵۰ هکتار دیگر نیز به مناقصه گذاشته ایم. در آینده به قدری زمین آماده سازی می کنیم که مردم به سمت حاشیه نشینی نروند.

مدیرکل راه و شهرسازی هرمزگان در ادامه به وضعیت نامناسب بافت فرسوده در بندرعباس اشاره کرد و افزود: در این زمینه وضعیت خوبی نداریم بطوریکه ۴۰ درصد شهر بندرعباس به شکل بافت فرسوده و ناکارآمد در آمده است که نیازمند برنامه ریزی و اعتبار بالایی هستیم.

وی به وجود مشکلات راه و شهرسازی در برخی از محلات از جمله چاهستانی ها، دو هزار و اطراف زندان مرکزی بندرعباس اشاره کرد و بیان داشت: این زمین ها سال ها پیش که مربوط به دولت بوده توسط مردم تملک شده است و بنا شده زمین هایی که قبل از سال ۸۳ تملک و ساخت و ساز شده برای آنها سند صادر شود.

به گفته شیری، طبق برنامه ریزی قرار است ۵ هزار سند تا پایان امسال صادر شود. وی به یکی از معضلات در صدور اسناد مالکیت این زمین ها اشاره کرد و افزود: متاسفانه طی سال های گذشته، زمین ها به قطعات خرد و زیر ۱۰۰ متر تقسیم شده اند که چنانچه بخواهیم برای همه سند صادر کنیم در آینده دچار مشکل خواهیم شد و زمین ها قابل ساخت هم نخواهد بود.

وی به راهکارهای تعیین شده در این زمینه اشاره کرد و گفت: مقرر شده مالکانی که زمین زیر ۱۰۰ متر دارند با توافق همسایگان این مشکل مرتفع شود و پس از توافق همسایگان سند صادر شود.

مدیرکل راه و شهرسازی هرمزگان از تصرفات سنگین در بندرعباس خبر داد و گفت: میزان تصرفات اراضی در بندرعباس و حاشیه های آن بسیار بالاست. این تصرفات در غرب بندرعباس به دلیل ارزش زمین بیشتر است.

به گفته وی، سال گذشته اراضی دولتی به ارزش ۴۹ میلیارد تومان رفع تصرف شد و با تلاش هایی که امسال صورت گرفت ارزش رفع تصرفات به ۲۰۰ میلیارد تومان رسید. 

شیری ابراز امیدواری کرد، با در نظر گرفتن حق کشف بتوان از منابع محلی در شناسایی تصرفات استفاده کرد.

وی همچنین به تجاوز در حریم ساحل اشاره کرد و بیان داشت: در این ارتباط شش مورد داشتیم که معضل بوجود آورده بود که یک مورد آن رفع و ۵ مورد دیگر نیز در فواصل مختلف رفع خواهد شد.

مدیرکل راه و شهرسازی هرمزگان ادامه داد، برای رفع تجاوز به حریم دریا متحمل پرداخت هزینه شده ایم که همین پرداخت هزینه باعث خواهد شد آیندگان از سواحل بهره مند شوند.