مومنی و چالش‌هایش در منطقه آزاد قشم

ایرج اعتمادی و راشد شرف از روزنامه‌نگاران جزیره‌ی قشم، در یادداشتی به بهانه انتصاب مجدد مهندس حمیدرضا مومنی، به عنوان عضو موظف هیئت مدیره، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم به مدت ۳ سال، فرصت‌ها، خدمات و چالش‌های فراروی این مدیرعامل انتصابی دولت تدبیر و امید را تحلیل و آسیب شناسی کردند. […]

ایرج اعتمادی و راشد شرف از روزنامه‌نگاران جزیره‌ی قشم، در یادداشتی به بهانه انتصاب مجدد مهندس حمیدرضا مومنی، به عنوان عضو موظف هیئت مدیره، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم به مدت ۳ سال، فرصت‌ها، خدمات و چالش‌های فراروی این مدیرعامل انتصابی دولت تدبیر و امید را تحلیل و آسیب شناسی کردند. در یادداشت این ۲ روزنامه‌نگار آمده است:
مومنی ابقا شد؛ به عنوان عضو موظف هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد قشم، خبر کوتاه و مختصر است؛ درحد ابلاغ یک حکم رسمی.
این خبری بود که بلافاصله بعد از اتمام تعطیلات نوروزی بر خروجی خبرگزاری‌ها قرار گرفت و امروز اما، یکشنبه نوزدهم فروردین ۹۷ متعاقبا حکم مدیرعاملی و ریاست هیئت مدیره وی نیز که از سوی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور با تصویب هیئت وزیران، به دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور ابلاغ شده بود از سوی مرتضی بانک دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور، به مهندس حمیدرضا مومنی ابلاغ شد.

به اعتقاد خیلی‌ها این شاید بهترین خسته نباشید جانانه‌ای بود که می‌توانست برای نوروزبانان بی‌نوروز قشم و اعضای ستاد خدمات نوروزی که در شلوغ‌ترین نوروز تمام این سال‌های قشم در رکاب مومنی به عنوان رئیس ستاد خدمات سفر، به استقبال مسافران یکی از مهم‌ترین شهرهای توریستی کشور رفتند، باشد؛ شهری که هر ساله با سیلی از مسافران نوروزی مواجه است. بی‌اغراق می‌توان گفت، نوروز ۹۷ یکی از بهترین نوروزهای تمام این سال‌ها بود که هم از نظر توسعه فضاهای گردشگری، خدمات‌رسانی و از همه مهم‌تر ورود و خروج روان مسافران در اسکله‌های پهل و لافت، بی‌شک خاطرات خوبی را برای مسافران و به ویژه آن‌هایی که از شرایط سخت سال‌های پیش‌تر آگاهی دارند، رقم زد.
روی دیگر سکه، نارضایتی‌های معمول اما، از منطقه آزاد قشم؛ انتقادات زیادی به سازمان و قوانین اداره مناطق آزاد وارد است. شاید بسیاری از این انتقادات بر می‌گردد به دوگانگی‌ها و تعارضات قانونی و پیچیدگی اجرای قانون در منطقه آزاد قشم، که از بدو تاسیس سازمان منطقه آزاد شهروندان جزیره با آن مواجه بوده و هستند و البته در دولت‌های نهم و دهم این بحران تا حد اعلای خود شدت یافت و منجر به مصوبات و الحاقات بسیاری شد که خواستند به قانون چگونگی اداره مناطق آزاد بیفزایند و یا با مصوبات هیئت وزیران کارشان را پیش ببرند که در همه‌ی این دو دوره شورای شهر قشم سد محکمی پیش روی آنان بود وگرنه شاید نارضایی‌ها حادتر می‌شد.
غرض از این گفتار این است که دست کم در دولت تدبیر و امید، این رویارویی با مردم به حداقل خود رسید و اگر هم در جاهایی ضعف‌هایی احساس می‌شد، که بعضا شدت هم داشت، از کارمندان کلیدی و مدیرانی بود و هست که بعضا گوش به فرمان این فرماندهی نیستند. به هر روی قوانین و مصوباتی که خواه ناخواه روی میز مدیرعامل قرار گرفته بود، و نیروها و مدیرانی از رده‌های پایین تا بالا که بیخ ریش مدیرعامل چسبیده‌اند، همه‌ی این‌ها مومنی را در پاره‌ای مسائل ناگزیر رویاروی مردم قرار می‌داد اگرچه با شعارها و کارها و روحیه‌ی مردم‌مداری او نمی‌خواند و شاید ناگزیر از اجرای مصوبات و برنامه‌هایی بود که چه بسا خواسته‌ی قلبی او نبود.
بیشترین چالشی که در این دوره پیش روی مومنی قرار داشت از ناحیه عدم شفافیت قوانین بود که در تمام این سال‌ها مجلس‌نشینان کاری برای رفع این تضادهای قانونی نکرده بودند. اوج این نارضایتی‌ها در تخریب خانه‌های مردم و مشکلات مربوط به پایان کارها، انشعاب آب و برق مردم از سوی مدیریت‌های مختلف سازمان، نمود یافت. هر چند مومنی بسیاری از چالش‌های این چنینی را سعی می‌کرد با سبکی از مدیریت بحران، بدون تنش مدیریت کند و در پاره‌ای مسائل رضایت‌هایی هم حاصل شد، ولی به طور قطع و یقین مشکلات مردم کمابیش روی زمین مانده است که لازم است مدیرعامل با تعامل بیشتر با نمایندگان مردم در شوراها به ویژه شورای شهر قشم که موثرترین نهاد شورایی در شهرستان است، بخشی از این مشکلات را با تعامل و سازش حل کنند تا مردم بیش از این‌ها آزار نبینند.
با همه‌ی این حال، ما منکر خدمات ارزشمند مدیرعامل سازمان منطقه آزاد نیستیم. در بسیاری از بخش‌ها اگر منصفانه نگاه کنیم تحولاتی ایجاد شده و برنامه‌های دولت تدبیر و امید به خوبی در قشم اجرایی شده است؛ هر چند نقش فرماندار شهرستان و نگاه تعاملی وی نیز در پیشبرد این برنامه‌ها نمی‌توان نادیده گرفت و شاید همین نگاه تعاملی فرماندار و ادارات کل استانی در پیشبرد برنامه‌ها تعیین کننده بوده است که در غیر این صورت می‌توانست به عنوان مانعی بزرگ قد علم کند.
یکی از نکات قوت مومنی این است که بر خلاف مدیران عامل سابق و حتی بر خلاف بسیاری از مدیران مجموعه تحت امرش کمتر اهل شعار و تعارف است. مومنی کاری را که بخواهد می‌کند، قاطعیت مومنی او را از تعارفات معمول دور کرده است. او تنها مدیرعاملیاست که نه با شعار که باورمند به توسعه متوازن شرق و غرب جزیره است و در راستای تحقق آن بسیار تلاش کرده است و امروز رضایت روستائیان و به ویژه غرب‌نشینان جزیره گواهی بر این مدعا است. بازدیدهای مکرر و حضور مستمر او در میان روستائیان و به ویژه غرب جزیره، او را با بسیاری از مشکلات آنان آشنا کرد که در تمام دوره‌های حضور سازمان منطقه آزاد در قشم به فراموشی سپرده شده بود و عاملی بر توسعه نامتوازن جزیره بوده است. بی‌شک توسعه‌ی این بخش از جزیره به آبادانی کل جزیره ختم می‌شود. مومنی علاوه بر سرمایه‌گذاری‌های کلان در بخش انرژی؛ نفت و گاز، در زیرساخت‌های گردشگری نیز قدم‌های بلندی برداشته است؛ ایجاد و توسعه اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی، احداث و بازسازی اسکله‌های تفریحی گردشگری در روستاهای جزیره، که باعث توسعه نوعی از گردشگری روستایی و اشتغال‌زایی روستائیان جزیره شده و نیز احداث کمپ پارک‌ها، و افزایش چند برابری هتل‌های قشم از جمله اقدامات زیرساختی گردشگری مومنی بوده است.
تلاش برای راه‌اندازی مسیر دریایی کنگ-باسعیدو با هدف رونق و اشتغال‌زایی، همچنین بزرگ‌ترین مزرعه پرورش میگو، ریزجلبک و پرورش ماهی در قفس و پروژه‌های این چنینی در جزیره، از جمله اقدامات موثر مدیرعامل در این دوره بوده است که اگر همکاری در آسفالت مسیر اصلی قشم-باسعیدو و خیابان‌های منتهی به روستاهای جزیره را هم به آن بیفزاییم و بسیار پروژه‌های دیگر زیرساختی در همکاری با آب و فاضلاب روستایی در بحث آب‌رسانی به روستاها که سال‌ها این نیاز اساسی مردم روی زمین مانده بوده است، وهمکاری با وزارت راه و شهرسازی با شروع عملیات اجرایی ادامه بزرگراه خلیج فارس، درگهان-لافت، بزرگراه درگهان-فرودگاه و شروع عملیات بزرگراه ساحل جنوبی، و رفع نقاط حادثه‌خیر در راه‌های ارتباطی روستایی که کاهش چشمگیر تصادفات جاده‌ای و فوتی در نوروز ۹۷ را شاهد بودیم، به مجموعه‌ای از خدمات دولت می‌رسیم که تنها در این دوره اتفاق افتاده است.
کما اینکه اشاره رفت، بسیاری از نارضایتی‌های مردم قشم منبعث ازتنگ نظری‌ها و برخوردهای سلیقه‌ای برخی از مدیران و دوگانگی‌های مدیریتی است. حضور دوره‌ای و فصلی مدیرعامل سازمان در مسجد جمعه و مصلای شهر قشم و شنیدن مستقیم درددل‌های مردم می‌تواند پاره‌ای از مسائل را با دستورات قاطع حل و فصل کند.
اگرچه قاطعیت مدیرعامل زبانزد هست اما حضور بعضا مدیران تحمیلی و وفور نیروهای کار بیکار سازمان، که اغلب با سوء عملکردشان اقتدار مومنی را نیز زیر سوال می‌برند، شیوه‌ی جدیدی از قاطعیت را می‌طلبد که لازم است مدیرعامل در ارتباط با این بخش از ضعف‌های سازمان نیز ساز و کاری بیندیشد.