مهاجرت از روستاهای میناب در آینده ای نزدیک

یک پژوهشگر و کارشناس تاریخ آب و آبیاری گفت: فروچاله های ایجادشده در دشت میناب بسیار نگران کننده است و در آینده ای نزدیک امکان تخلیه روستاهای این دشت را به همراه تبعات اجتماعی آن به دنبال خواهد داشت. محمد برشان در گفت وگو با ایسنا، منطقه خلیج فارس در میناب با بررسی نشست زمین […]

یک پژوهشگر و کارشناس تاریخ آب و آبیاری گفت: فروچاله های ایجادشده در دشت میناب بسیار نگران کننده است و در آینده ای نزدیک امکان تخلیه روستاهای این دشت را به همراه تبعات اجتماعی آن به دنبال خواهد داشت.

محمد برشان در گفت وگو با ایسنا، منطقه خلیج فارس در میناب با بررسی نشست زمین در این دشت، گفت: پدیده لوله زایی یکی از تبعات خالی شدن سفره های آب زیرزمینی در میناب به شمار می رود که با زدن چاه های عمیق در این شهرستان به وجود آمده است.

کارشناس تاریخ آب و آبیاری، عنوان کرد: در سال های ۶۵تا۶۷ که مسئول امور عمومی سد میناب بودم با حضور در افتتاح کانال های آبرسان، اولین قبض های آب کشاورزی را صادر کردم.

برشان افزود: منطقه چلوگاومیشی که اکنون در آن حضور داریم در آن دوران از سرسبزترین و پرآب ترین مناطق این شهرستان بود که اکنون با برداشت بی رویه از آّب های زیرزمینی به دشتی پر از فروچاله تبدیل شده است.

وی تصریح کرد: در گذشته مردم از روش آبیاری سطحی استفاده می کردند و به معنای واقعی برداشت از چاه های عمیق زیرزمینی معنایی نداشت.

عضو مرکز بین المللی قنات و سازه های تاریخی آبی گفت: فروچاله های ایجادشده در دشت میناب بسیار نگران کننده است و در آینده ای نزدیک امکان تخلیه روستاهای این دشت را به دنبال خواهد داشت.

وی تاکید کرد: نشست های بسیاری را در دشت های مختلف ایران مشاهده کردام اما هیچکدام به وسعت و بحران ایجاد شده در دشت میناب نبوده است.

کارشناس تاریخ آب، بروز خشکسالی ها در این منطقه را از سال ۸۰ نام برد و تصریح کرد:  تنها راه برون رفت و جلوگیری از پیشرفت فروچاله ها در این شهرستان تغذیه مصنوعی دشت میناب است.

برشان با بیان اینکه تخلیه آب های زیرزمینی در هیچ زمانی به سود نبوده است، خاطرنشان کرد: مهاجرت بسیار بزرگی در میناب در پیش است و این مهاجرت مطمئنا تبعات اجتماعی بسیار بدی را به دنبال خواهد شد.

به گزارش ایسنا، روستاهای گورزانگ، محمودی، باغگُلان، تم بلوچان، نصیرایی، تالار، تمبانو، چلو گاومیشی، تم بساط، تم گوهر، کناران، میرآباد، کلو، کلیبی، سرباران و کلنتان ازجمله روستاهایی هستند که فرو چاله‌ها مشکلاتی را برای مردم آن‌ها ایجاد کرده‌اند و مسئولان امر علاوه بر اینکه باید به فکر چاره‌ای برای جلوگیری از نابودی دشت‌های میناب باشند باید خطراتی را که مردم روستاها را تهدید می‌کند، برطرف کنند.