منطقه آزاد یا ملک شخصی برخی آقایان!

مرضیه حسینی صاحب امتیاز و مدیرمسئول هفته نامه اخبار مناطق آزاد در سرمقاله شماره ۹۷ تاریخ ۲۴ شهریور ماه با عنوان منطقه آزاد یا ملک شخصی برخی آقایان ! ؛ ضمن  انتقاد از معاونت فرهنگی یکی از مناطق آزاد ! عنوان نموده چنانچه فرد مزبور خود را اصلاح نکند اسنادتخلفات وی  را منتشر خواهد کرد. […]

مرضیه حسینی صاحب امتیاز و مدیرمسئول هفته نامه اخبار مناطق آزاد در سرمقاله شماره ۹۷ تاریخ ۲۴ شهریور ماه با عنوان منطقه آزاد یا ملک شخصی برخی آقایان ! ؛ ضمن  انتقاد از معاونت فرهنگی یکی از مناطق آزاد ! عنوان نموده چنانچه فرد مزبور خود را اصلاح نکند اسنادتخلفات وی  را منتشر خواهد کرد.

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران ۲۰شهریورماه جاری، ۵۸طرح ملی در مناطق آزاد ارس، کیش و قشم و مناطق ویژه اقتصادی پیام، سرخس، شیراز، کاوه و یزد را از طریق ویدئوکنفرانس به‌صورت رسمی افتتاح نمود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر حسن روحانی در این مراسم با اشاره به بیانات و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی به سران قوا برای تقویت تولید در کشور و رفع موانع، گفت: باید همه امکانات لازم را در اختیار سرمایه‌گذار بگذاریم و موانع تولید را در سال جهش تولید برداریم.

وی اظهار داشت: مناطق آزاد و مناطق ویژه ما از آغاز دولت تدبیر و امید در سال۹۲ چهره دیگری به خود گرفته‌اند و در اولین جلساتی که با مدیران منطقه آزاد داشتیم، تأکید من بر این بود که مناطق آزاد ما از مناطق واردکننده به مناطق صادرکننده و همچنین مناطق جذب گردشگر داخلی و خارجی و همچنین خدماتی که می‌تواند این مناطق داشته باشد، تبدیل شوند.

روحانی افزود: با شرایطی که مناطق آزاد ما دارد که از برخی از مقررات معاف هستند، مناطق بسیار ارزشمندی برای سرمایه‌گذاران عزیز است و من تأکید می‌کنم به همه آن‌هایی که می‌توانند سرمایه‌گذاری کنند، مناطق آزاد در ۷منطقه کشور و مناطق ویژه اقتصادی به آن‌ها خوش‌آمد می‌گوید و آن‌ها می‌توانند با شرایط سهل‌تری در اینجا سرمایه‌گذاری کنند و به رئیس مناطق آزاد و همچنین به همه مدیران مناطق آزاد تأکید می‌کنم که تسهیلات لازم را برای سرمایه‌گذاری فراهم کنند.

رئیس‌جمهور در بخشی از سخنان خود تأکید کرد: گاهی وقت‌ها بعضی از سرمایه‌گذارها که می‌خواهند که در مناطق آزاد سرمایه‌گذاری کنند، نسبت به زمین و تسهیلات دیگر، گله‌مندند که ما باید همه امکانات لازم را در اختیار سرمایه‌گذار بگذاریم. موانع تولید را برداریم، مخصوصاً امسال که سال جهش تولید است و مقام معظم رهبری مجدداً در هفته دولت تأکید کردند که سه قوه باید برای رفع موانع تولید دقت کنند و تسهیلات لازم را فراهم کنند.

بی‌تردید همان‌گونه که دکتر روحانی تأکید نمودند، تسهیلگری مهم‌ترین بخش در جذب سرمایه‌گذاری و حفظ یک سرمایه‌گذار در مناطق آزاد است که در طول دولت تدبیر و امید مکرراً بر این موضوع اصرار و تأکید شده است، اما بااین‌وجود متأسفانه بازهم شاهد کارشکنی‌هایی در مسیر سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در برخی مناطق هستیم.

با توجه به اینکه کشورمان در سخت‌ترین دوران تحریم‌های بین‌المللی قرار دارد و با عنایت به اینکه جهش و رونق تولید در کنار توسعه صنعت گردشگری می‌تواند علاوه بر کمک به حرکت چرخه اقتصادی، ارزآوری را نیز برای کشور رقم زند؛ توجه به این دو حوزه خصوصاً گردشگری باید در دستور کار جدی مناطق آزاد قرار گیرد، چراکه این مناطق علاوه برداشتن جاذبه‌های طبیعی و همچنین اماکن تفریحی، به دلیل عدم نیاز به اخذ روادید، بهترین نقطه برای ورود توریست‌های خارجی می‌باشند.

اما درنهایت تأسف در برخی مناطق (شما بخوانید یکی از مناطق) علیرغم تأکیدات مقام معظم رهبری و تلاش‌های مجدانه و خستگی‌ناپذیر شخص مدیرعامل برای بسط و رونق گردشگری منطقه متبوع خود، که اتفاقاً به لحاظ ضرورت توسعه گردشگری موردتوجه رئیس‌جمهور نیز واقع شد، شاهد هستیم که در معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری آن سازمان که شامل تمام مدیران و کارشناسان زیرمجموعه می‌شود؛ منطقه را ملک شخصی خود تصور نموده و تنها چیزهایی که وجود ندارد، تخصص، تسهیلگری در امور سرمایه‌گذاران، همراهی با جامعه محلی و احترام به‌وقت و سرمایه سرمایه‌گذار است، چراکه بعضاً درخواست‌های سرمایه‌گذاری بنا بر دلایل واهی و کذب، بیش از یک سال در این واحد مسکوت می‌ماند و حتی ممکن است نه‌تنها به نتیجه نرسد، بلکه طرحی که سرمایه‌گذار برای آن هزینه و زمان صرف کرده، به‌راحتی در اختیار شخص دیگری قرار گیرد!

حال چرا ممکن است که چنین اتفاقی در منطقه‌ای رخ دهد که صنعت گردشگری آن‌هم در شرایط کنونی، یکی از ارکان اساسی جذب سرمایه و درآمد برای همان سازمان و منطقه محسوب می‌شود؟

جواب این سؤال بسیار ساده است؛ زمانی که یک شخص بدون ذرهای تخصص و تجربه و به‌صرف داشتن شخصیت تلخک ما بانه که با نگاه به وی به یاد واژه « پاچه‌خوار«  در سریال شب‌های برره مهران مدیری میافتیم، فردی که برای پنهان نمودن عدم کارایی خود سعی در دخالت در همه امور دارد به‌جز وظیفه محوله شده به او! آیا می‌توان انتظاری بیش از شرایط فعلی داشت؟

معاونی که با یک رصد ساده و سطحی در اخبار منتشرشده از سوی سازمان متبوع خود، پی به آن می‌بریم که طی ۷ماه گذشته در جلسات چیزی برای ارائه ندارد مگر آمار مبتلایان، بهبودیافتگان و… کرونا. شاید اگر شیوع کووید۱۹ برای هرکسی در این کره خاکی اتفاقی وحشتناک و ناراحت‌کننده بود، برای امثال آقای معاون؟

بسیار میمون و خوش‌یمن بود تا فعال کسی از او نپرسد که در این مدت دقیقاً چه کرده و چه دستاوردی به‌جز کارشکنی، یارکشی و گزینش سرمایه‌گذاران بر اساس علاقه و خصومت شخصی داشته است!

طی یک سال گذشته اسناد و مدارکی به تیم تحریریه نشریه رسیده مبنی بر ارتباط جناب معاون شیرین‌زبان با برخی افراد و مجموعه‌ها در منطقه و سایر نقاط کشور و از همه مهم‌تر ارتباط کاسب‌کارانه با آژانس‌های تبلیغاتی طی ۳-۴سال گذشته که ظاهراً درآمد هنگفتی را نصیب ایشان نموده است.

واعظان کاین جلوه در محراب و منبر می‌کنند چون به خلوت می‌روند آن کار دیگر می‌کنند

اگر تاکنون سکوت کردیم، در وهله اول به دلیل راستی آزمایشی مدارک و اسناد فوق‌الذکر بوده و علت مهم‌تر، دادن فرصت و زمان به شخص مدنظر برای تغییر و اصلاح خویش؛ که از بد روزگار، نه‌تنها بهبودی در رفتار و کنش وی ایجاد نشده، بلکه به‌تازگی متوجه شدیم، برخی تحرکات نیز با نیم‌نگاهی به بعد از ۱۴۰۰ جهت ورود به یک مجموعه دیگر است.

به همین سبب تصمیم جمعی بر آن شد که از این طریق در جهت احقاق حقوق بومیان منطقه و همچنین سرمایه‌گذارانی که ماه‌هاست بلاتکلیف مانده‌اند، اقدام به تلنگری به شخص مذکور نماییم و چنانچه توجهی نشد، در مرحله بعد به انتشار اسناد از طریق نشریه و همچنین سایر همکاران در رسانه‌های سرسری بانام شخص مزبور مبادرت ورزیم؛ چراکه طبق فرمایشات مقام معظم رهبری، چنین رفتاری خیانت به کشور و هم‌راستا و همسو با اقدامات دشمنان بوده و سکوت در قبال آن، مصداق مشارکت در خیانت و همدستی با دشمنان قسم‌خورده ایران اسلامی است.

امید است که به‌زودی شاهد تغییراتی درروش، رفتار و عملکرد فرد موردنظر باشیم؛ در غیر این صورت از آنجایی جناب معاون به برخی سرمایه‌گذاران واژه« دار و دسته » را اطلاق نموده‌اند؛ مجبوریم تا با پرده‌برداری از برخی اسرار و روابط، معنای واقعی «دار و دسته » را برای وی ترجمه نماییم.