مناطق آزاد، پل ارتباطی بین اقتصاد ملی با اقتصاد جهانی هستند

قائم مقام سازمان منطقه آزاد قشم از مناطق آزاد کشور به عنوان پل ارتباطی بین اقتصاد ملی ایران و اقتصاد جهان نام برد و در یک برنامه تلویزیونی سیاست های کلان این سازمان در حوزه فعالیت های اقتصادی را تشریح کرد.
*** اهمیت جذب سرمایه گذاران در قشم
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد قشم، احمد حبیبی با بیان این مطلب در برنامه شب های قشم، افزود: برای نقش آفرینی قشم در حوزه اقتصاد جهانی و براساس قوانین و مقررات موجود باید در جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی تلاش کنیم.
وی افزود: سازمان منطقه آزاد قشم در تلاش است از طریق جذب سرمایه های داخلی و خارجی، ایجاد اشتغال پایدار، تولید و صادرات کالا، این منطقه را به پل ارتباطی اقتصاد ایران با جهان تبدیل کند.
قائم مقام سازمان منطقه آزاد قشم گفت: براساس سیاست های دولت تدبیر و امید، قشم در حال توسعه است و سال آینده این منطقه به یک کارگاه بزرگ سازندگی تبدیل خواهد شد.
وی از آمادگی سازمان منطقه آزاد قشم برای مذاکره و همکاری با سرمایه گذاران داخلی و خارجی با هدف ایجاد پروژه های بزرگ در این منطقه خبر داد.

*** مزیت های فعالیت اقتصادی در قشم

حبیبی با اشاره به اهمیت فعالیت های اقتصادی در قشم افزود: معافیت مالیاتی، ارزش افزوده کالا و حداقل حقوق و عوارض گمرکی برای وارادات کالاهای مجاز بخشی از ویژگی های سرمایه گذاری و فعالیت های اقتصادی در این منطقه می باشد.
وی به عدم نیاز ویزا برای ورود خارجیان به قشم برای مدت ۱۴ روز و تمدید دوباره آن اشاره کرد و گفت: سرمایه گذاران خارجی می توانند براساس قوانین و مقررات سازمان مناطق آزاد کشور به هر میزان سرمایه در قشم سرمایه گذاری کنند و در هر زمانی که مایل بودند سرمایه خود را از این منطقه خارج نمایند.
*** پروژه عظیم پل خلیج فارس
قائم مقام سازمان منطقه آزادقشم به طرح جامع ارتباطی خلیج فارس بامحوریت پل اشاره کردوگفت:تکمیل این پروژه ملی،قشم رابه مسیر مهم ترانزیت کالا بین کشورهای حوزه خلیج فارس وکشورهای آسیای میانه تبدیل می کند.
وی با اشاره به اهمیت اتصال قشم به سرزمین اصلی از طریق راه زمینی و ریل راه آهن، گفت: دولت سال گذشته ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار و در سال جاری نیز به همراه سازمان منطقه آزاد قشم ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار(۶۰ میلیارد دولت و ۴۰ میلیارد تومان سازمان منطقه آزاد قشم) برای ادامه کار این پروژه اختصاص داده است.
*** توسعه فضای بهداشت و درمان در قشم
حبیبی از بیمارستان ۱۳۰ تختخوابی قشم به عنوان یکی از مهمترین پروژه های اولویت دار بخش بهداشت و درمان این منطقه نام برد و اظهار امیدواری کرد که در آینده نزدیک، مردم شهرهای مختلف استان هرمزگان جهت مداوای بیماران خود بجای سفر به استان های همجوار، به قشم سفر کنند.
به گفته وی، با مساعدت سازمان منطقه آزاد قشم، بهترین تجهیزات مورد نیاز برای فعالیت این بیمارستان خریداری شده و دولت یازدهم نیز در سفر به استان هرمزگان ۷۰ میلیارد ریال اعتبار برای خرید تجهیزات این پروژه بهداشت و درمانی اختصاص داد.
قائم مقام سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به ایجاد یک بیمارستان فوق تخصصی توسط یک شرکت خصوصی کشور ترکیه در قشم گفت: با ایجاد این بیمارستان، قشم به یک منطقه توریست درمانی برای بیماران کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس تبدیل خواهد شد.
*** ایجاد شهر جدید در قشم
وی به ایجاد یک شهرجدید در جزیره قشم اشاره کرد و گفت: طرح ایجاد شهر جدید در قشم با  اختصاص ۹۰۰ هکتار زمین بین شهر درگهان و روستای کووه ای در دست مطالعه قرار دارد.
حبیبی گفت: در بدو تاسیس سازمان منطقه آزاد قشم برای واگذاری زمین فرم پذیره نویسی به ۷۶۰۰  نفر واگذار شد که حدود ۵۰۰۰ نفر آنان موفق به دریافت زمین شدند و مسئولان سازمان منطقه آزاد قشم در تلاشند با ایجاد شهر جدید به نفرات باقیمانده نیز امتیازاتی داده شود.
*** اهمیت سرمایه گذاری در منطقه آزاد هرمز
الحاق جزیره هرمز به منطقه آزاد قشم نیز از موضوعات دیگری بود که قائم مقام سازمان منطقه آزاد قشم در این برنامه تلویزیونی به آن پرداخت.
وی گفت: سرمایه گذاری در حوزه های تفریحی، توریستی و هتلینگ در منطقه آزاد هرمز برای بخش خصوصی بسیار مقرون به صرفه است.
به گفته حبیبی، با طرح های در دست مطالعه و همچنین موقعیت زمین شناسی جزیره هرمز، این منطقه در حوزه های مختلف از جمله تجارت، توریست و گردشگری دارای پتانسیل های بالایی است و جزیره هرمز بهشت زمین شناسی کشور برای دانشجویان رشته زمین شناسی است.
*** ایجاد تله کابین بین هرمز و بندرعباس
این مقام سازمان منطقه آزاد قشم به پروژه ایجاد تله کابین از جزیره هرمز به منطقه نخل ناخدا در بندرعباس اشاره کرد و گفت: طرح ایجاد تله کابین بین هرمز و بندرعباس می تواند از طرح های پر سود باشد که از علاقمندان سرمایه گذاری در این زمینه دعوت میکنیم این پروژه را بررسی و مطالعه نمایند.
وی ادامه داد: با ایجاد این طرح در منطقه آزاد هرمز، نگاه گردشگری به این جزیره دچار تحول می شود و با ورود بیشتر توریست ها، امکان سرمایه گذاری در بخش های مختلف هرمز نیز افزایش خواهد یافت.
*** ارزش افزوده زمین های هرمز
حبیبی در بخش پایانی گفت و گوی تلویزیونی خود در برنامه شب های قشم به مردم جزیره هرمز توصیه کرد: با توجه به منطقه آزاد شدن هرمز و الحاق آن به منطقه آزاد قشم، زمین های این جزیره ارزش افزوده پیدا کرده است.
وی از مردم هرمز خواست، قدر موقعیت و ارزش زمین های خود را بدانند و آن را با قیمت پائین عرضه نکنند و حداقل در قالب مشارکت با خریداران وارد معامله شوند.