معلولان ذهنی زیر ۱۴ سال قشم، توانمند می شوند/ گام هایی استوار، برای نیتی خداپسندانه

گرچه قصه ی پر غصه ی معلولان و مشکلات این قبیل افراد و خانواده های آنان مثنوی ای طولانی است؛ اما در میان تمامی شعارهای عمل نشده، گروهی از دلسوزان جزیره دست به کار شده اند تا گامی اساسی برای معلولان ذهنی آن هم در سنین زیر ۱۴ سال بردارند! مرکز آموزشی و توانبخشی معلولان […]

گرچه قصه ی پر غصه ی معلولان و مشکلات این قبیل افراد و خانواده های آنان مثنوی ای طولانی است؛ اما در میان تمامی شعارهای عمل نشده، گروهی از دلسوزان جزیره دست به کار شده اند تا گامی اساسی برای معلولان ذهنی آن هم در سنین زیر ۱۴ سال بردارند!

مرکز آموزشی و توانبخشی معلولان ذهنی زیر ۱۴ سال گلهای بهشت قشم، نخستین مرکز آموزشی و توانبخشی معلولان ذهنی در جزیره قشم است که با هدف کمک به ارتقای سطح زندگی فردی و اجتماعی معلولان ذهنی مشغول به فعالیت می باشد. این مرکز، غیر انتفاعی و غیر دولتی است که به صورت خیریه و با مشارکت های مردمی اداره می شود.

مدیر مرکز آموزشی و توانبخشی معلولان ذهنی زیر ۱۴ سال گلهای بهشت قشم در مصاحبه با هفته نامه ندای جزیره گفت: با راه اندازی این مرکز، خدمات توانبخشی برای نخستین بار در قشم به صورت منظم و چند روز در هفته ارائه می شود.

فاطمه رحیمی بیان کرد: مراجعین دریافت خدمات از ابتدای فعالیت مرکز تاکنون رو به رشد بوده به طوری که خدمات گفتاردرمانی و کاردرمانی از یک روز در هفته به چهار روز در هفته افزایش پیدا کرده است.

وی با تشریح خدمات گفتاردرمانی این مرکز گفت: در هشت ماه گذشته، ۸۳۵ جلسه درمانی به صورت دو تا سه روز در هفته در این مرکز برپا شده و ۱۵۳ نفر (به طور متوسط ۸-۲ جلسه در ماه) از این خدمات بهره مند شده اند.

مدیر مرکز آموزشی و توانبخشی معلولان ذهنی زیر ۱۴ سال گلهای بهشت قشم؛ ارائه ی خدمات به مراجعین با مشکلات: تأخیر در رشد گفتار و زبان، اختلال در تلفظ، لکنت کودکان و بزرگسالان، اختلال در خواندن و نوشتن، شکاف لب و کام، فلج مغزی، کم شنوایی و کاشت حلزون را از جمله مهمترین اقدامات گفتاردرمانی این مرکز در مدت یاد شده برشمرد.

رحیمی، همچنین کاردرمانی جسمی را از دیگر خدمات این مرکز اعلام و اضافه کرد: فلج مغزی، تأخیر رشد حرکتی یا شناختی، دیستروفی عضلانی، اختلال تعادل حسی، اختلال عصبی– حرکتی، سندرم های ژنتیکی و اختلال در راه رفتن با پوشش این مجموعه تحت نظر قرار می گیرد.

وی همچنین کاردرمانی ذهنی را از دیگر ویژگی های بارز این مجموعه در کمک به بازتوانی ذهنی مراجعه کنندگان دانست و افزود: کمبود توجه و تمرکز، بیش فعالی، اختلالات طیف اتیسم و عقب ماندگی ذهنی از جمله مشکلاتی هستند که در هشت ماه گذشته ۵۴۰ جلسه ی درمانی به صورت سه تا چهار روز در هفته برگزار شده و ۸۵ نفر از خدمات کاردرمانی جسمی و ذهنی آن بهره مند شده اند.

مدیر این مجموعه عام المنفعه در ادامه از خدمات شنوایی سنجی این موسسه گفت و اظهار کرد: خدمات شنوایی سنجی از قبیل ارزیابی شنوایی (نوار گوش) کودکان، بزرگسالان و سالمندان، تشخیص عفونت گوش، تجویز و تنظیم انواع سمعک، قالب گیری سمعک، ساخت قالب های ضد صوت و ضد آب بوده که در سه ماه گذشته، به ۸۰ نفر خدمات ارائه کرده است.

وی تشریح کرد: در این مدت، نوار گوش و تشخیص عفونت گوش ۶۲ مورد، سفارش و تحویل سمعک ۷ مورد، قالب گیری سمعک ۶ مورد، سفارش قالب ضد آب و ضد صوت ۵ مورد برای همشهریان عزیز انجام شده است.

رحیمی همچنین برگزاری جلسات با والدین معلولین را از دیگر اقدامات مرکز آموزشی و توانبخشی معلولان ذهنی زیر ۱۴ سال گلهای بهشت قشم عنوان کرد و افزود: با دعوت از کارشناسان مختلف، جلسات آموزشی با موضوع لجبازی و پرخاشگری در کودکان، کنترل خشم، فرزندپروری و … برای مادران برگزار شده است.

وی با بیان اینکه روند واگذاری زمین با همکاری سازمان منطقه آزاد قشم در کوتاه ترین زمان ممکن انجام شد و با مشارکت خیرین دلسوز و آگاه، مراحل ساخت آن قبل از موعد تعیین شده ی ۱۸ ماهه، در مدت ۱۰ ماه به اتمام رسید و به هیأت امنا تحویل داده شد، اعلام کرد: مرکز گلهای بهشت به صورت خیریه و با اعتباری بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال در هزار و ۶۵۰ متر مربع مساحت و زیربنای ۷۲۰ متر مربع  شامل۱۰کلاس آموزشی، گفتاردرمانی، کاردرمانی، شنوایی سنجی مهیا شده و ظرفیت پذیرش ۱۵۰ معلول کم توان ذهنی را دارد.

مدیر مرکز آموزشی و توانبخشی معلولان ذهنی زیر ۱۴ سال گلهای بهشت قشم گفت: این مرکز هم اکنون پذیرای ۳۰ نفر از معلولان کم توان ذهنی است و ۱۲ نفر شامل مدیر، پنج مربی، دو نیروی خدماتی و چهار نیروی تخصصی (گفتاردرمان، کاردرمان و شنوایی سنج) در این مرکز فعالیت می کنند.

وی ادامه داد: مرکز گلهای بهشت هر روز فعال بوده و از ساعت هشت تا ۱۲ صبح معلولان را پذیرش می کند و به آموزش مهارت های مختلف و ارائه ی خدمات توانبخشی به آن ها می پردازد.

رحیمی با اعلام اینکه این مجموعه مرکزی با توانمندی ها و نیازمندی های ویژه ایست تصریح کرد: با مشارکت، همراهی و همگامی خیرین دلسوز و همکاری خیرخواهانه ی مردم نیکوکار است که می توانیم گامی در راستای خدمت به معلولان عزیز قشم و خانواده های شان برداریم.

وی بیان داشت: خدمات مشاوره ای هم از این هفته راه اندازی شده و عبدالواحد معتمد قشمی از روانشناسان مجرب جزیره یک روز در هفته جهت مشاوره و راهنمایی در مرکز حضور دارند. ارائه ی خدمات مشاوره ی ژنتیک از دیگر برنامه های مرکز می باشد که به زودی شاهد راه اندازی آن خواهیم بود.

اما کدام انسانی یافت می شود که از کمبودها و مشکلات اینگونه مراکز باخبر نباشد؟ این مرکز به رغم همه توانمندی ها هنوز هم خط تلفن ثابت، کفپوش زمین بازی کودکان و وسایل بازی ایمن و مناسب در اختیار ندارد!!! هنوز کودکان فاقد سرویس رفت و آمد هستند؛ کودکانی که دارای عقب ماندگی ذهنی هستند و لاجرم توانایی رفتن به این مرکز به تنهایی را ندارند.

اما دل خانم رحیمی از مشکلات دیگر هم پر بود، وی می گوید: هزینه های درمانی توانبخشی شامل (گفتاردرمانی، کاردرمانی، خرید سمعک) برای اکثر خانواده ها سنگین است و استمرار جلسات را برای آن ها غیرممکن می سازد. هزینه های هر جلسه گفتاردرمانی و کاردرمانی ۳۰۰ هزار ریال می باشد که مرکز هزینه های دریافتی را به درمانگران پرداخت می کند.

خانم رحیمی همچنین لب به سخن می گشاید و از انتظاراتش به خبرنگار ما می گوید: معلولان قشر محروم و نیازمند جامعه هستند که به دلیل معلولیت مورد بی مهری قرار گرفته اند ولی ما بر این باوریم که معلولیت گرچه محدودیت است ولی محرومیت نیست؛ معلولان جامعه ی قشم نیاز دارند از خدمات توانبخشی مناسب برخوردار باشند و این امر مستلزم همکاری و دلسوزی همگان می باشد.

وی ادامه می دهد: از مسئولین و همه ی اقشار جامعه انتظار داریم که از معلولان حمایت لازم را داشته باشند و این مجموعه را همچنان مورد لطف و توجه ویژه ی خود قرار دهند تا در آینده ای نزدیک شاهد توسعه ی خدمات مرکز و استفاده ی بیشتر جامعه ی هدف از خدمات مذکور باشیم.

مدیر مرکز آموزشی و توانبخشی معلولان ذهنی زیر ۱۴ سال گلهای بهشت قشم همچنین با تقدیر از رییس اداره بهزیستی شهرستان قشم گفت: همکاری صمیمانه ایشان از ابتدای کار با این مرکز و همچنین پیگیری های متعددشان باعث دلگرمی ما بود؛ همچنین اظهار داشت: اقدام مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در راستای تسریع در واگذاری زمین و تکمیل تجهیزات اقدامی خداپسندانه و انسان دوستانه بود که هیچگاه از خاطرات قشر آسیب پذیر جزیره نشینان پاک نخواهد شد.

وی همچنین از انجمن خیریه مصلحین هلر و همچنین تمامی خیرینی که این مرکز حاصل حمایت ها و مشارکت آن هاست، مخصوصا جناب آقای یوازی که به نمایندگی از خیرین زحمت هماهنگی ها را بر عهده داشتند، تقدیر و تشکر ویژه نمود.

خانم رحیمی در پایان، راه اندازی مراکز حرفه آموزی معلولان و توسعه ی خدمات توانبخشی را از جمله برنامه های آتی مؤسسه گلهای بهشت اعلام کرد.

از مسئولین و همه ی اقشار جامعه انتظار داریم از معلولان حمایت لازم را داشته باشند و این مجموعه را همچنان مورد لطف و توجه ویژه ی خود قرار دهند تا در آینده ای نزدیک شاهد توسعه ی خدمات مرکز و استفاده ی بیشتر جامعه ی هدف از خدمات مذکور باشیم.

منبع: هفته نامه ندای جزیره