امروز

سه شنبه, ۷ بهمن , ۱۳۹۹

  ساعت

۲۲:۱۹ بعد از ظهر

بسم الله الرحمن الرحیم

 

معرفی اجمالی جزیره قشم

Gopark-Qeshm

قشم بزرگترین جزیره خلیج فارس با مساحت ۱۴۹۱ کیلومتر مربع و با اقلیم گرم و مرطوب در موقعیت استراتژیک تنگه هرمز قرار گرفته است .

طبق آخرین آمارها جمعیت این جزیره بالغ بر ۱۲۰ هزار نفر است که جمعیت شهری آن قریب ۵۰ هزار نفر و جمعیت روستایی آن نیز ۷۰ هزار نفر می باشد.

جزیره قشم از دو بخش مرکزی و شهاب و از ۶۵ روستا تشکیل شده است ، تجارت و صیادی است مهمترین مشاغل کنونی مردم جزیره است و کشاورزی به دلیل خشکسالی مداوم از رونق افتاده است.

منابع عظیم گاز و نفت ، سواحل عمیق و مناسب برای پهلوگیری کشتی های تجاری ، طبیعت بکر و زیبا ، قرار گرفتن در شاهراه خلیج فارس و دروازه دریای مکران  از جمله مزیتهای این جزیره است که زمینه را برای توسعه تجارت , صنعت و توریسم فراهم آورده است.

فرهنگ حاکم بر جزیره قشم برگرفته از دین اسلام و ترکیبی از آداب و رسومی است که در تعاملات بازرگانی با دیگر اقوام حاصل شده است .

در سال ۱۳۵۱ خورشیدی تصمیم برای ایجاد نخستین بندر آزاد تجاری کشور در جزیره قشم گرفته شد و قرار بود با ایجاد پل و اتصال با سرزمین اصلی ، قشم به مرکز بزرگ توریستی در دهانه تنگه هرمز تبدیل شود .

قشم در سال ۱۳۵۵ از بخش به شهرستان ارتقا یافت و در سال ۱۳۶۹ با حکم رئیس جمهور وقت نخستین مدیر عامل منطقه آزاد قشم منصوب و دومین منطقه آزاد تجاری صنعتی کشور در قشم کار خود را آغاز کرد.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی