معرفی جزیره قشم

بسم الله الرحمن الرحیم

 

معرفی اجمالی جزیره قشم

Gopark-Qeshm

قشم بزرگترین جزیره خلیج فارس با مساحت ۱۴۹۱ کیلومتر مربع و با اقلیم گرم و مرطوب در موقعیت استراتژیک تنگه هرمز قرار گرفته است .

طبق آخرین آمارها جمعیت این جزیره بالغ بر ۱۲۰ هزار نفر است که جمعیت شهری آن قریب ۵۰ هزار نفر و جمعیت روستایی آن نیز ۷۰ هزار نفر می باشد.

جزیره قشم از دو بخش مرکزی و شهاب و از ۶۵ روستا تشکیل شده است ، تجارت و صیادی است مهمترین مشاغل کنونی مردم جزیره است و کشاورزی به دلیل خشکسالی مداوم از رونق افتاده است.

منابع عظیم گاز و نفت ، سواحل عمیق و مناسب برای پهلوگیری کشتی های تجاری ، طبیعت بکر و زیبا ، قرار گرفتن در شاهراه خلیج فارس و دروازه دریای مکران  از جمله مزیتهای این جزیره است که زمینه را برای توسعه تجارت , صنعت و توریسم فراهم آورده است.

فرهنگ حاکم بر جزیره قشم برگرفته از دین اسلام و ترکیبی از آداب و رسومی است که در تعاملات بازرگانی با دیگر اقوام حاصل شده است .

در سال ۱۳۵۱ خورشیدی تصمیم برای ایجاد نخستین بندر آزاد تجاری کشور در جزیره قشم گرفته شد و قرار بود با ایجاد پل و اتصال با سرزمین اصلی ، قشم به مرکز بزرگ توریستی در دهانه تنگه هرمز تبدیل شود .

قشم در سال ۱۳۵۵ از بخش به شهرستان ارتقا یافت و در سال ۱۳۶۹ با حکم رئیس جمهور وقت نخستین مدیر عامل منطقه آزاد قشم منصوب و دومین منطقه آزاد تجاری صنعتی کشور در قشم کار خود را آغاز کرد.