مشکل اشتغال جوانان جزیره قشم در مدت ۶ ماه به صورت جدی حل می شود

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: در دهه فجر امسال ۵۴ طرح عمرانی به بهره برداری میرسد که طرح توسعه فرودگاه و اسکله پنج هزار تنی از جمله آن است. حمیدرضا مومنی عصر دوشنبه در دیدار با دهیاران جزیره قشم افزود: با بهره برداری از این طرح ها مشکل اشتغال جوانان جزیره قشم در مدت […]

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: در دهه فجر امسال ۵۴ طرح عمرانی به بهره برداری میرسد که طرح توسعه فرودگاه و اسکله پنج هزار تنی از جمله آن است.

حمیدرضا مومنی عصر دوشنبه در دیدار با دهیاران جزیره قشم افزود: با بهره برداری از این طرح ها مشکل اشتغال جوانان جزیره قشم در مدت ۶ ماه به صورت جدی حل می شود.
وی افزود: دهیاران روستاها می توانند تعداد جوانان بیکار، تحصیلات آنها و علاقمندی شان را به سازمان اعلام کنند تا با کسب آموزش های لازم برای فعالیت در طرح ها از وجود آن ها استفاده شود.
مومنی تصریح کرد: طبق قرارداد سازمان منطقه آزاد قشم با مرکز آموزش فنی و حرفه ای سالانه ۲۰ هزار ساعت آموزش برای جوانان بیکار برگزار می شود که در این چارچوب طی سالهای گذشته ۷۶ هزار ساعت آموزش برای جوانان جویای کار برگزار شد.
وی افزود: نیرو کار موجود در قشم برای طرح ها کفایت نمی کند و باید بقیه نیروی کار را از جنوب کشور جذب کرد.

**ایجاد چهار تا هشت مجتمع پتروشیمی در قشم
رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم گفت: مشاور خارجی کار خود را برای ایجاد شهرک پتروشیمی شروع کرده است و از اوایل سال آینده عملیات خاکی آن آغاز و بین چهار تا هشت مجتمع پتروشیمی در این جزیره ایجاد می شود.
وی افزود: همچنین چهار پالایشگاه نفت در جزیره قشم ایجاد می شود که تا کنون یک پالایشگاه ۳۰ درصد رشد فیزیکی دارد و هم اکنون در مرحله سفارش ماشین آلات است و با راه اندازی آن ۷۰ هزار بشکه نفت سنگین (قیر) تولید خواد شد.
مومنی گفت: اسکله نفتی قشم در حال اتمام است و اسکله ۱۰ هزار تنی نیز تا آخر سال افتتاح می شود.
وی افزود: در حوزه کشاورزی مطالعات برای ایجاد سه شهرک گلخانه ای در زمینی به وسعت ۲۷۹ هکتار در حال انجام است.
مدیرعامل منطقه آزاد قشم ادامه داد: همچنین هزار و ۷۵۰ هکتار زمین در غرب جزیره برای پرورش میگو واگذار می شود که در این بخش تا کنون پیشرفت قابل توجهی رخ داده است و به چهار کشور میگو صادر می شود.
وی گفت: همچنین تلاش می شود خط پرواز قشم تا قبل از پایان سال راه اندازی شود و در این راستا برای تامین مالی ۱۵۰ میلیون دلاری طرح یک تفاهمنامه با بخش خصوصی به امضا رسید.

**توسعه متوازن باید در قشم اتفاق بیفتد
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: هم اکنون بیش از ۹۲ رصد کل درآمد جزیره قشم در حوزه تجارت ۲ شهر درگهان و قشم رقم می خورد که این امر نشان می دهد توسعه متوازن در این جزیره اتفاق نیفتاده است.
وی افزود: از سال ۱۳۹۴ برنامه ای جهت توزیع متوازن این جزیره تعریف شد تا همه نقاط جزیره به صورت متوازن به رشد قابل قبولی برسد.
مومنی ادامه داد: در این راستا بورس لوازم خانگی به سمت روستای گیاهدان سوق داده شد که باید با آموزش، تبلیغات و بازاریابی نسبت به رونق آن اقدام کرد.
وی گفت: همچنین روستای رمکان می تواند به عنوان بخش عمده فروشی مواد غذایی مطرح شود که باید زیرساخت های آن آماده شود.
رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم افزود: هم اکنون بیش از ۱۸ هزار واحد صنفی در قشم فعالیت می کنند و با این وجود پنج مجتمع تجاری دیگر با ظرفیت پنج هزار و ۳۰۰ غرفه آماده بهره برداری است.
وی ادامه داد: در صورت بهره برداری از این مجتمع ها حدود ۱۴ هزار شغل ایجاد می شود اما باید مشخص کرد که آیا قشم ظرفیت فعالیت این تعداد واحد صنفی تجاری را دارد.
مومنی گفت: امروز نمی توان به صورت آزومن و خطا طرح تعریف کرد بلکه باید برای انجام طرح ها توجیه اقتصادی قانع کننده ای ارائه داد و در پی آن به اجرای طرح پرداخت.
شهرستان قشم شامل جزیره های قشم، هرمز، هنگام و لارک با حدود ۱۵۰ هزار نفر جمعیت در جنوب استان هرمزگان واقع است.

ایرنا