مشکل آب قشم با عکس یادگاری حل نمی شود

فرماندار شهرستان قشم در نشست اصحاب رسانه و مسئولان اداره های آب و برق قشم گفت : جزیره قشم تشنه خدمت، کار و مهمتر از همه آب است که حل مشکل آبی در جزیره قشم با همکاری ارگان‌های مختلف حاصل می شود اما برخی می خواهند با یک جلسه و عکس یادگاری حل این موضوع […]

فرماندار شهرستان قشم در نشست اصحاب رسانه و مسئولان اداره های آب و برق قشم گفت : جزیره قشم تشنه خدمت، کار و مهمتر از همه آب است که حل مشکل آبی در جزیره قشم با همکاری ارگان‌های مختلف حاصل می شود اما برخی می خواهند با یک جلسه و عکس یادگاری حل این موضوع را به نام خود مصادره کنند.
محمد محمدحسینی افزود : پیوست عدالت مورد تاکید رهبر معظم انقلاب باید در تمامی پروژه‌ها و بخشنامه‌ها دیده شود و قطعی حتی یک ساعت آب و برق در جزیره‌ قشم پذیرفتنی نیست.
سلمان افروشه مدیر آبفای شهرستان قشم نیز در این نشست با بیان گزارشی از میزان تولید و مصرف آب در جزیره قشم گفت : اداره آبفای قشم با ۳۲ هزار اشتراک در بخش روستایی و ۱۲ هزار اشتراک آب بخش شهری بیشترین جمعیت جزیره را تحت پوشش قرار داده است.
مدیر آبفای قشم تصریح کرد: آب درگهان، هلر، مسکن مهر تولا و شهرک سپاه با یک آب شیرینکن آبرسانی می‌شود که ۲۰ کیلومتر خط انتقال آب در این بخش وجود دارد و با توجه به فرسودگی آن امکان قطعی آب زیاد است اما در شهر سوزا مشکلی برای آبرسانی به ۲ هزار و ۵۰۰ مشترک وجود ندارد و ۲ هزار متر مکعب با مدیریت مناسب بین مشترکان تقسیم می‌شود.
وی افزود : در حال حاضر ۵۱۶ کیلومتر شبکه آبرسانی در جزیره وجود دارد که ۲۹۵ کیلومتر آن خط اصلی است و اگر مشکلی در ابتدای خط انتقال پیش بیاد تا انتهای خط دچار مشکل خواهیم شد که اصلاح این خطوط به ۱۰۰۰ میلیارد اعتبار نیاز دارد.
افروشه با بیان اینکه برای مدیریت آب قشم، این جزیره به ۶ منطقه کووه‌ای، مپنا، سَلَخ، باسعیدو، تورگان و طبل تقسیم شده تا هر منطقه توسط یک سایت آب‌ شیرینکن آبرسانی شود ، خاطر نشان کرد : با پی‌گیری‌های انجام شده است مجوز برای ایجاد سه آب شیرینکن جدید  در باسعیدو، سَلَخ و تورگان صادر شده که هم اکنون قراردادها منعقد شده است .
مدیر آبفای قشم واگذاری زمین توسط سازمان منطقه آزاد قشم را یکی از مشکلات احداث به موقع آب شرینکن در جزیره عنوان کرد و اظهار داشت: آبشرینکن باید در زمین های پلاک یک و یا حداکثر پلاک ۲ احداث شود اما سازمان منطقه آزاد قشم به این بهانه که این زمین ها ارزش مالی دارد حاضر به واگذاری نشده و در عوض قطعه زمینی را با فاصله زیاد از دریا و در بالای کوه برای این پروژه در نظر گرفته که این مسئله مشکلات زیادی را برای سرمایه گذار به دنبال خواهد داشت..
افروشه گفت : برای احداث آبشرینکن تورگان به دو هزار مترمربع زمین نیاز است که این در برابر واگذاری های منطقه آزاد ناچیز است . وی ادامه داد : سازمان منطقه آزاد قشم برای تاسیس آب شیرینکن در باسعیدو زمین را واگذار کرده و سرپرست فعلی سازمان نیز قول مساعد برای واگذاری سایت قدیمی آبشرینکن صلخ را برای احداث آبشرینکن جدید داده است.