امروز

یکشنبه, ۱۰ مرداد , ۱۴۰۰

  ساعت

۰۳:۲۱ قبل از ظهر

در حالی که یکی از اهداف تاسیس مناطق آزاد رفع محرومیت و بهبود وضع معیشت ساکنان آن است ، اما در دولتهای مختلف و با هر سلیقه سیاسی و اقتصادی و حتی در این دولت که مسئولین آن ادعای آن را دارند که مناطق آزاد جزو حیات خلوت دولت نیست ، همچنان رویه مسئولین منطقه آزاد در رفع محرومیتها آنچنان که پیداست تغییری نکرده است.

نشان دادن ظاهری زیبا و شیک از قشم در منظر دیگران و پوشاندن مشکلات در پشت بلوارهای زیبای منتهی به مراکز تجاری ، راه حلی است که مدیران منطقه آزاد قشم تا کنون همچنان در پیش گرفته اند و همه درآمدهای این سازمان پس از پرداخت حقوق های آنچنانی صرف برنامه هایی می شود تا به قول خودشان بتوانند جذب گردشگر کنند .

و متاسفانه همه هزینه ها و بودجه های منطقه آزاد در شهر قشم مترکز شده ، به طوری که در نزدیک ترین روستا به قشم محرومیت چهره ی خود را نشان می دهد ، هر چند که نیازی به طی این مسافت نیست و در خود شهر قشم هم هستند کسانی که به نان شب خود محتاجند.

اما هرچه به سمت غرب جزیره بروی و از جاده اصلی خود را  به روستاهای دور دست برسانی ، باور نخواهی کرد که ساکنان بردبار جزیره که سالها در این مرز و بوم و در شرایط سخت زندگی کرده اند ، هنوز در خانه هایی زندگی می کنند که از سنگ و گل بنا شده و همچنان به خاطر فقر دست نخورده و به دلیل فرسودگی در حال آوار شدن بر سر اهالی آن است.

و خانه هایی که به دلیل فقر   پذیرای چند خانوار است و گاه در یک آشپزخانه که سقف آن را موریانه خورده و گلهای سقف آن از گوشه و کنار در ظرفهای غذا می ریزد چند نفر در حال آشپزی هستند.

شاید باور نکردنی باشد ، اما اگر مسئولین منطقه آزاد به جای سفربه اروپا به روستاهای غرب جزیره سری بزنند این مشکلات را خواهند دید.

اما به نظر می رسد که مسئولین نمی خواهند کفش های خود را خاکی کنند و از شهرک محافظت شده  با گارد و وصل مستقیم به آبشیرین کن فاصله بگیرند ، و چهره های آفتاب سوخته ای را ببینند که با لباس مندرس با فقر در حال مبارزه هستند و فقط  سعی می کنند که خود را زنده نگه دارند.

هر چند که گفتن این مطالب برای مسئولین منطقه آزاد ناخوشایند است و شاید فردا پرونده ای به شکایت های سازمان منطقه آزاد از این پایگاه اطلاع رسانی در دادسرا  افزون کند ، اما سئوال ما از مسئولین منطقه آزاد این است که چه وقت می خواهند از خواب خرگوشی بیدار شوند و دردهای مردم را ببینند.

آیا با برگزاری جشنواره موسیقی و رقص و آواز یا مسابقاتی با خرج های آنچنانی بیماران نیازمند قشم مداوا خواهند شد ؟ یا جوانانی که هنوز پس از چند سال از ازدواج قادر به ساخت یک اتاق برای زندگی در آن ندارند ، صاحب خانه می شوند؟ و جوانانی که بیکاراند صاحب شغل می شوند؟

هر چند مردم قشم صبر و حلم را از دریا آموخته اند ، اما مسئولین منطقه آزاد قشم نباید از این موضوع سوء استفاده کنند و پول بیت المال را که باید صرف رفاه و برطرف شدن مشکلات مردم این جزیره شود برای کارهای بیهوده که دردی از مردم قشم دوا نمی کند هزینه کنند.

IMG_9743 IMG_9752

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی